Ühiskond & Kultuur

USA suurlinnade jõukad pagevad massiliselt hõredalt asustatud Montana osariiki

Miks on tuhandeid väga rikkaid ameeriklasi ootamatult vallanud tung soetada endale kodu peaaegu inimtühjas Montana osariigis? 

Praeguseks on Montanast saanud kõige kuumem kinnisvaraturg kogu Ameerika Ühendriikides. Ihaldusväärse maja müüki panemine võib kaasa tuua metsiku pakkumiste sõja ning enamik pakkumiste tegijaid ei ole osariigiga varasemalt kuidagi seotud. Suurel hulgal rikkaid Los Angelesest, San Franciscost, New Yorgist ning teistest suurtest linnadest on voolamas Montanasse, kus leidub uustulnukatele vaid piiratud hulk maju. See omakorda surub kinnisvara hinnad täiesti absurdsetesse kõrgustesse.

Ajalehe New York Post artikli „Montana, välja müüdud osariik, millest newyorklastel küllalt ei saa“ kohaselt müüdi juba eelmisel aastal vastvalminud maju 550 000 dollari eest, millest enamike eest tasuti sularahas asja üle vaatamata.

550 000 dollarit võis tunduda palju, kui hinnad esialgu kerkima hakkasid, kuid praeguseks peetakse sellist summat allahindluseks. Seda ennekõike seetõttu, et keskmine kinnisvara müügihind näiteks Flatheadi maakonnas oli käesoleva aasta maiks tõusnud 638 992 dollarini. 2020. aasta mais oli samas piirkonnas maja keskmine müügihind 447 387 dollarit.

Praeguseks on Montanast saanud kõige kuumem kinnisvaraturg kogu Ameerika Ühendriikides. Suurel hulgal rikkaid Los Angelesest, San Franciscost, New Yorgist ning teistest suurtest linnadest on voolamas Montanasse, kus leidub uustulnukatele vaid piiratud hulk maju.

Ehkki see võib kinnisvaramaakleritele sobida, siis kohalikud on hinnatõusust häiritud. Montana kohalik väljaanne Flathead Beacon nimetas toimuvat „COVIDi migratsiooniks“, peamiselt osariikidest nagu New York. „Kinnisvarakriis on levinud üle kogu Montana,“ ütles üks Whitefishi kohalik elanik ajalehele The Post. „Kohalikud ei saa endale siin elamist tegelikult enam lubada.“

Veebilehe Realtor.com kohaselt oli enne pandeemiat 2019. aasta detsembris keskmine maja müügihind Whitefishi 7700 elanikuga linnas 369 450 dollarit. Poolteist aastat hiljem on see peaaegu kahekordistunud 704 000 dollarini. Kohalike keskmine aastapalk on aga üksnes pisut üle 30 000 dollari aastas.

Ei valmista just üllatust, et enamik ameeriklasi ei saa endale 700 000 dollarit maksvat kodu lubada. Üksnes väga rikastel on nüüd piisavalt raha, et Whitefishi kolida, mistõttu paljud kohalikud elanikud peavad lahkuma. Sama juhtus ka Missoula linnas, kus vahemikus mai 2020 ja mai 2021 kasvas keskmine müügihind 41%. Kümme aastat tagasi maksti seal maja eest keskmiselt 205 000 dollarit, 2001. aastal aga 138 000.

Kinnisvarakriis on levinud üle kogu Montana. Kohalikud ei saa endale siin elamist tegelikult enam lubada.

Mis selle põhjustanud on? Miks on kinnisvara hinnad Montanas ning teistes ihaldusväärsetes piirkondades üle kogu riigi kasvanud absurdse tasemeni?

Paljud süüdistavad COVID-19 pandeemiat, mis kindlasti esialgu ka olulist rolli mängis, kuid praeguseks on pandeemia hakanud leevenema.

Üldiselt võib kinnisvara paanilise kokkuostmise peamiseks põhjuseks pidada seda, et inimesed näevad, kuidas USA ühiskond on hakanud laiali lagunema ning tunnetatakse, et ees on ootamas veelgi suuremad probleemid ja kaos.

Tasub mõelda selle peale, mis on Ühendriikides praegu toimumas – neljas erinevas linnas toimus vähem kui kuue tunni jooksul neli massitulistamist, mille käigus sai 39 inimest vigastada ning hukkus viis. Korrakaitse organid kardavad, et suurenenud kuritegevus ennustab USAs „verist suve“ ajal, mil ühiskond on pandeemiast väljumas.

Üle kogu riigi on hulgaliselt inimesi avastanud, et oleks aeg lahkuda suurtest linnadest ning suunduda rohelisematele aasadele.

Üldiselt võib kinnisvara paanilise kokkuostmise peamiseks põhjuseks pidada seda, et inimesed näevad, kuidas USA ühiskond on hakanud laiali lagunema ning tunnetatakse, et ees on ootamas veelgi suuremad probleemid ja kaos.

Mõistagi hindavad ka jõukad ameeriklased looduslikku ilu, mis on täiendavaks põhjuseks, miks Flathead Valley on muutunud niivõrd populaarseks. Ning pärast seda, kui kaunis kodu eraldatud kohas on juba soetatud, täidetakse see toidu ja muude tarvilike tagavaradega. Üldiselt kipuvad rikkad inimesed olema suuremad „prepparid“* kui elanikkond üldiselt.

Kahjuks on enamus rahvast endiselt „unes“. Peavoolumeedia väidab ikka veel, et kõik saab korda ning mingil põhjusel enamik ameeriklasi seda jätkuvalt ka usub. Samal ajal ostavad paljud rikkad endale palavikuliselt eraldatud kohtades kinnisvara kokku, muutes nende kogukondade karakterit jäädavalt.


* Inglise keeles tuleneb sõna preppar sõnadest “to prepare” ehk valmistuma ühiskonnas ja/või keskkonnas aset leidvateks kataklüsmilisteks arenguteks

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.