AudioÜhiskond & Kultuur

ARHIIVIST – USA suurkanali endine ankrumees: Massimeedia töö on massidega manipuleerimine 

Tucker Carlson Foto: Gage Skidmore/Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

AUDIOVERSIOON kuulatav lehekülje lõpus

2023 aprillis ootamatult eetrist eemaldatud Ameerika ühe populaarseima teležurnaali saatejuht Tucker Carlson oli Ühendriikide peavoolumeedia väljaannete viimaseks võimukriitiliseks hääleks, kelle elimineerimine USA juhtiva telekanali FOX News teenistusest (saate rekordilise vaadatavuse kiuste) oli ajastu märgiks, mida paljud kommentaatorid on arvanud vaba ajakirjanduse surmaks Ameerikas.  

Paralleelselt USA kuulsaima elava uuriva ajakirjaniku Seymour Hershi maha salgamisega väljaannete poolt, milles legendaarne poliitkommentaator aastakümneid karjääri tegi, võib Carlsoni lahkumist peavoolumeediast arvata veelahkmeks, pärast mida ametlike narratiivide suhtes skeptilised seisukohad on Ühendriikides lubatud üksnes alternatiivmeedia väljaannetes, mis ei teeni teineteisest eraldamatuks muutunud süvariigi ja suurkorporatsioonide huvisid. Järgnevas pöördumises selgitab USA ühe suurima meediakanali populaarseima saate endine saatejuht lühidalt, milline on masside teadvusega manipuleerimise põhimehhanism, mis on saanud tänaseks kõikide massimeedia väljaannete tööprintsiibiks, kutsudes samas vaatajaid kuulama oma kavandatavat saadet Twitteris, kus sõnavabaduse ideaal on seatud kesksele kohale.  

Tere kõigile… mina olen Tucker Carlson.  

Me kõik oleme kuulnud korrutatavat, et uudised, mida meile esitatakse, on täis valesid. Olen sunnitud tunnistama, et päris nii see siiski ei ole. Arvestatav osa sellest, mida me uudistest näeme või New York Timesi veergudelt loeme, vastabki objektiivselt tõele. Tegemist on sellise infoga, mis läheks meediakanali enda „faktikontrollist“ läbi. Tegemist on infoga, millele meediakanali juristid oleksid nõus alla kirjutama… ning suure tõenäosusega on nad seda ka teinud.   

Aga see ei tähenda ometi, et teile esitatud info oleks puhas tõde. See, mida teile meedia poolt esitatakse, ei olegi tõde. Vaatajaskonna ette toodud uudised on fundamentaalselt eksitavad ning seda kõige salakavalamal ja reetlikumal moel. Me tarbime meediat, mis hoiab teatud fakte meie eest taotluslikult varjul.  Ning mitte üksnes fakte, vaid ka üliolulisi vaatenurki ja infot, mis avaks käsitletavate teemade laiemat konteksti. Lühidalt kokku võttes – meiega manipuleeritakse.  

Me tarbime meediat, mis hoiab teatud fakte meie eest taotluslikult varjul.  Ning mitte üksnes fakte, vaid ka üliolulisi vaatenurki ja infot, mis avaks käsitletavate teemade laiemat konteksti.

Tucker Carlson

Kuidas seda tehakse?  

Toome ühe näite… Kui ma konstateerin fakti, et mingi mees on võetud vahi alla röövi eest, mis oli ebaõiglaselt lavastatud, siis rangelt võttes ei pruugi olla tegemist valega. On võimalik, et see mees lavastatigi süüdi, ning kuna kohut pole veel peetud ja meest ei ole veel süüdi mõistetud, siis ei ole võimalik midagi kindlalt väita või ümber lükata.  

Meedia manipuleerib (olulisi tõdesid maha vaikides) meiega IGA vähegi olulise loo puhul, päevast päeva, nädalast nädalasse, aastast aastasse.

Tucker Carlson

Aga kui ma jätaksin seda uudist esile tuues mainimata asjaolu, et see sama mees on sama tüüpi süüteo eest varasemalt juba kuus korda vahistatud, siis kas ma tegelikult ikka informeeriksin  inimesi? Ei. Ma ei teeks seda. Ma manipuleeriks nendega. Ning meedia manipuleerib (olulisi tõdesid maha vaikides) meiega IGA vähegi olulise loo puhul, päevast päeva, nädalast nädalasse, aastast aastasse.  

Mis tunne on sellises süsteemis töötada? Pärast 30 aastat selle kõige keskel on mul hulgaliselt lugusid, mida võiksin teile jutustada.  

Süsteem töötab sedasi, et lubatud piirid tulevad teile varem või hiljem vastu ning kui te tõe rääkimise piire piisavalt palju kompate, siis teid lihtsalt vallandatakse.

Tucker carlson

Parim, mida tänapäevasel meediamaastikul töötades loota võib, on vabadus rääkida asjadest nii ausalt kui vähegi võimalik. Aga süsteem töötab sedasi, et lubatud piirid tulevad teile varem või hiljem vastu ning kui te tõe rääkimise piire piisavalt palju kompate, siis teid lihtsalt vallandatakse. Oluline on mõista, et (tõtt rääkides) ei ole vallandamine mitte oht, vaid garanteeritus.  

Igaüks, kes ingliskeelses ajakirjanduses töötab, teab, et see, mida öelda EI TOHI, paneb paika kõik teised mängureeglid. See on süsteem, mis on üdini räpane ja korrumpeerunud. Ühiskond ei saa olla vaba, kui inimestel ei ole õigust oma tõekspidamisi välja öelda. Just seetõttu ongi sõnavabadus demokraatia toimimise üks põhieeldusi ning USA põhiseaduse kõige esimene täiendus.  

Hämmastaval kombel ei ole tänaseks alles jäänud kuigi palju platvorme, mis vaba eneseväljendust lubaksid. Üks väheseid ja üks viimaseid selliseid kogu maailmas on Twitter.  

Twitter on pikka aega olnud keskkonnaks, kus meie riiklikud arutelud ja debatid sünnivad ja arenevad. See on platvorm, kuhu kõik on teretulnud ning meie arvates on see ühemõtteliselt hea. Enamasti pärinevad Twitteri arutelude keskmes olevad uudised nendest samadest lohakalt varjatud propagandat vahendavatest meedikanalitest. Vaataja vaatab CNN-i ning postitab sellest seejärel Twitteris.  

Igaüks, kes ingliskeelses ajakirjanduses töötab, teab, et see, mida öelda EI TOHI, paneb paika kõik teised mängureeglid. See on süsteem, mis on üdini räpane ja korrumpeerunud. Ühiskond ei saa olla vaba, kui inimestel ei ole õigust oma tõekspidamisi välja öelda.

tucker carlson

Ühest küljest näib, et meedias presenteeritu näol on tegemist autentse debatiga, kuid paratamatult on lubatu ja lubamatu välja lausumist piiravatel filtritel inimesteni jõudvatele lugudele väga suur mõju. Meie arvates on see erakordselt halb süsteem. Me teame, kuidas see toimib, ja meil on sellest kõrini.  

Sestap toome peagi Twitteri vahendusel teieni uue versiooni sellest samast saatest, mida me kuus ja pool aastat tegime. Me toome teieni ka midagi uut, ent sellest pikemalt juba lähitulevikus. Praegu oleme me aga siiralt tänulikud võimaluse eest taas teie ees olla.   

Sõnavabadus on meie kõige olulisem õigus. Kui kaotame selle, kaotame ka kõik muu.  

Näeme peagi.  

Sõnavabadus on meie kõige olulisem õigus. Kui kaotame selle, kaotame ka kõik muu. 

tucker carlson

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:  

Tucker Carlson on üks nendest meestest, kes on oma elu ja tööga tõestanud, et õelate inimeste poolt kehtestatud “kohustuslike valede” diktatuurile alla vandumine ei ole vaba mehe jaoks paratamatu antus, vaid vastutust kandev valik, mida saab sooritada üksnes iseenese südametunnistuse hävinemise hinnaga.  

See on hind, mille tasumise tõsiasja Carlsoni-laadsed vabatmehed vägivallaähvardusel peale surutavate valede ees kapituleerunutele pidevalt meelde tuletavad.  

Eneseväärikuse kaotamisest tulenev enesepõlgus on teisitimõtlejatevastase, tänaseks juba kujuteldamatu õeluseni paisunud raevu psühholoogiliseks aluspõhjuseks. Julge, aus ja põhimõttekindel inimene peegeldab paratamatult eriliselt talumatul viisil eriliselt arale ja kahepalgelisele tema moraalset karakterit.  

Eneseväärikuse kaotamisest tulenev enesepõlgus on teisitimõtlejatevastase, tänaseks juba kujuteldamatu õeluseni paisunud raevu psühholoogiliseks aluspõhjuseks. Julge, aus ja põhimõttekindel inimene peegeldab paratamatult eriliselt talumatul viisil eriliselt arale ja kahepalgelisele tema moraalset karakterit.  

adrian bachmann

Massimeediaajastu lakkamatu psühholoogiline töötlus on mõjunud inimkonna psüühikale laastavalt, tuues moodsa kommunikatsioonitehnoloogia abil paradoksaalselt esile inimese kõige madalamad, loomalikumad ja tribalistlikumad alged. “Tühistamiskultuur” on seega olemuslikult oksüümoron, kuna kultuurile on omane argument, loogika, diskursus ning mitte nende karjast heitmine või surnuks puremine, kes häälitsevad teistmoodi.  

Ultimatiivselt kehtib kõikide diskussioonide puhul väga lihtne printsiip. Kui soovite teada, kumb diskussiooni osapooltest seisab tõe ning kumb valede poolt, siis tarvitseb vaadata, kumb osapooltest soovib vaba diskussiooni kõigile osapooltele ning kumb nõuab teise poole vaigistamist ning tema poolt presenteeritud argumentide ja faktide keelustamist.  

Ultimatiivselt kehtib kõikide diskussioonide puhul väga lihtne printsiip. Kui soovite teada, kumb diskussiooni osapooltest seisab tõe ning kumb valede poolt, siis tarvitseb vaadata, kumb osapooltest soovib vaba diskussiooni kõigile osapooltele ning kumb nõuab teise poole vaigistamist ning tema poolt presenteeritud argumentide ja faktide keelustamist.

adrian bachmann

Lähtudes truudusest sõnavabaduse printsiibile, kuna sõna on see, mis teeb inimesest mõtlemisvõimelise olendi ehk inimese, kavatseb Makroskoop ja siinkirjutaja oma lugejate toetuse korral jätkata selle aate eest seismist ka tulevikus.  

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangaülekandega järgmistel rekvisiitidel:

MAKSE SAAJA: Adrian Bachmann

KONTO NUMBER: EE271010011832141226

SELGITUS: Annetus

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.