AudioMajandus & Raha

USA spurdib Katarile järele maailma suurima veeldatud maagaasi eksportijana 

Ameerika Ühendriikide veeldatud maagaasi (LNG) väljaveo rekordiline kasv on viinud USA Katari kõrval maailma suurimaks LNG eksportijaks, mis suurendab nii üliriigi sissetulekuid kui geostrateegilisi mõjuhoobasid importivate riikide üle.  

Bloombergi uudisteagentuuri andmetel on Ühendriikide LNG eksportmahtude kasv viinud riigi esmakordselt maailma suurimate veeldatud maagaasi eksportivate riikide etteotsa. Nii Katar kui USA eksportisid eelmisel aastal rekordilised 81,2 miljonit tonni vedelgaasi peamiselt Euroopa ja Aasia turgudele.  

Ühendriigid oleks äärepealt võtnud LNG eksportijate edetabelis suveräänse liidripositsiooni, kui riigi üks suurimaid LNG tootmisüksusi Freeport LNG ei oleks aasta keskel aset leidnud tulekahju tõttu olnud sunnitud oma tööd pooleks aastaks seiskama. Juhul kui tulekahju ei oleks aset leidnud, oleks Ühendriikide veeldatud maagaasi eksport ületanud 86 miljoni tonni. Freeport LNG tootmiskompleksi taaskäivitumine tõotab Ühendriikidest teha maailma suurima LNG eksportija 2023. aastal.  

Kaugemas tulevikus saab rebimine maailma suurima LNG eksportija tiitlile selguma USA ja Katari mõõduvõtus, kuna Lähis-Ida gaasigigant plaanib lähiaastatel suurendada LNG väljavedu 100 miljoni kuupmeetrini, rahulamaks globaalselt kasvavat nõudlust.  

Pärast Nord Streami torujuhtme saboteerimist on USA kindlustanud oma positsiooni kriitilise tähtsusega Euroopa turgudel, mis minimeerib Ühendriikide gaasieksportööride jaoks tururiske.  

Ühendriikide ilmumine maailma LNG turgudele on ajalooliselt hiljutine nähtus, saades alguse alles 2016. aastal seoses Euroopa gaasisõltuvuse järk-järgulise ümbersuunamisega Venemaalt Ühendriikide tarne otsa.  

Aasia kiirelt kasvavatest tööstusriikidest lähtuv nõudlus on seevastu kindlustamas, et gaasihinnad jäävad maailmaturgudel kõrgeks vaatamata kasvavale pakkumisele.  

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.