Site icon Makroskoop

USA paigutas oma võimekaimad seniitraketikompleksid Iisraeli

THAAD Foto: US Army

Ühendriikide kaitseminister Lloyd Austin andis teada, et USA on positsioneerinud oma kõige võimekama õhutõrjesüsteemi Iisraelisse, aitamaks tagada Iisraeli kaitset ballistiliste rakettide rünnakute vastu.

“THAAD tüüpi õhutõrjekompleks on nüüd (Iisraelis) paigas,” sõnas Austin ajakirjanikele, kes küsitlesid USA kaitseministrit seoses selle oktoobri lõpus aset leidnud visiidiga Ukrainasse.

Austin keeldus täpsustamast, kas Iisraeli jõudnud kompleksid on juba seatud lahingvalmidusse, ent kinnitas, et “oleme suutelised süsteemi väga kiiresti kasutusse võtma”.

Ühendriikide president Joe Biden kommenteeris THAAD klassi raketikomplekside paigutust Iisraeli, sõnades, et tegemist on sammuga, mis kujutab endast vastumeedet Iraani poolt oktoobri alguses Iisraelile korraldatud raketirünnakule, mille käigus 180-st raketist suur osa läbistas Iisraeli õhutõrjesüsteemi.

Bideni sõnul on tegemist sammuga, mis kujutab endast vastumeedet Iraani poolt oktoobri alguses Iisraelile korraldatud raketirünnakule, mille käigus 180-st raketist suur osa läbistas Iisraeli õhutõrjesüsteemi.



Ametnike sõnul kutsusid Ameerika Ühendriigid Iisraeli üles “kalibreerima” oma vastust Iraanile, et vältida laiema sõja vallandamist Lähis-Idas, kusjuures Biden on avalikult väljendanud oma vastuseisu Iisraeli rünnakule Iraani tuumarajatiste vastu ja muret Iraani energiainfrastruktuuri ründamise pärast.

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:
Antud uudis on märkimisväärne, kuna THAAD kompleksi näol ei ole tegemist suvalise raketisüsteemiga, vaid ühega väga vähestest seniitraketikompleksidest maailmas, mis on võimeline suure tabamistõenäosusega tõrjuma mitte üksnes lennukeid ja tiibrakette, vaid ka märksa raskemini tõrjutavaid ballistilisi rakette – rakette, mis võivad olla ka tuumalõhkepeade kandevõimelised. THAAD raketikompleksi poolt pakutava võimekusega võrreldavaid süsteeme on peale Ühendriikide kasutusel üksnes Vene ning Hiina relvajõududes – täpsemalt S-400/500 ning HQ-19 tüüpi komplekside näol.

THAAD raketipatareide paigutamine Iisraeli pinnale on kõnekas, kuna tegemist on parima süsteemiga, mis on Ühendriikide kasutuses terminaalfaasis sihtmärgile lähenevate ballistiliste rakettide tõrjumiseks – see on süsteem, mida on ka USA arsenalis kasutusel vaid piiratud koguses ning mida pole ühelegi riigile eksporditud tehnoloogia ekstreemse tundlikkuse tõttu. Kuna USA relvajõudude käsutuses on kokku vaid seitse THAAD patareid, siis on võimalik nende paigutamisest lugeda välja Ühendriikide militaarstrateegilisi prioriteete erinevate geograafiliste tsoonide kaitsmisel. Hetkel on USA relvajõud paigutanud THAAD raketipatareid lisaks Iisraelile veel Lõuna-Koreasse, Araabia Ühendemiraatidesse ning Rumeeniasse.

THAAD raketipatareide paigutamine Iisraeli pinnale on kõnekas, kuna tegemist on parima süsteemiga, mis on Ühendriikide kasutuses terminaalfaasis sihtmärgile lähenevate ballistiliste rakettide tõrjumiseks – see on süsteem, mida on ka USA arsenalis kasutusel vaid piiratud koguses ning mida pole ühelegi riigile eksporditud tehnoloogia ekstreemse tundlikkuse tõttu.

Adrian Bachmann

Kuna ühes THAAD raketipatareis on seitsmel kandurmasinal kokku 56 püüdurraketti, siis ei võimaldaks süsteemide kasutamine ka 100%-lise tõrje efektiivsusega tõrjuda kogu ulatuses Iraani massiivset koordineeritud raketilööki, kuna Islamivabariigi käsutuses on tuhandeid eri tüüpi ballistilisi rakette, mille laskeraadius ulatub Iisraelini. Küll aga on tegemist strateegilise signaaliga Iraanile, et Ühendriigid on mastaapsema konflikti puhkemise korral valmis sekkuma Iisraeli poolel.

Kui Iisraeli-Iraani konflikt peaks puhkema regionaalseks suuremaks sõjaks, on oodata maailma majandussüsteemile potentsiaalselt kolossaalset lööki, kuna Teheran on lubanud, et suurema rünnaku korral Iraani vastu antakse massiivne raketilöök kogu Lähis-Ida naftatootmiskomplekside pihta. Sellisel juhul oleks oodata maailmaturu naftahindade plahvatuslikku kasvu ning peatset kütusekriisi, kuna USA, Hiina ning Euroopa strateegilised naftavarud ei suudaks korvata jätkuvalt maailma suurimaks naftatarnijaks oleva Lähis-Ida pakkumise ära langemist rohkem kui mõned kuud.

Kui Iisraeli-Iraani konflikt peaks puhkema regionaalseks suuremaks sõjaks, on oodata maailma majandussüsteemile potentsiaalselt kolossaalset lööki, kuna Teheran on lubanud, et suurema rünnaku korral Iraani vastu antakse massiivne raketilöök kogu Lähis-Ida naftatootmiskomplekside pihta.

Adrian Bachmann

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil.

Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangalingiga:

Esifoto: US Army

SEOTUD LOOD:





Jaga sõpradega:
Exit mobile version