fbpx
AudioMaailmavõim & Geopoliitika

USA näeb etnilist puhastust üksnes Sudaanis, mitte Gazas

Ryan Grim, Nick Turse

Loo AUDIOVERSIOON on kuulatav lehekülje lõpus

Möödunud aasta lõpus palusid 50 humanitaarorganisatsiooni Ameerika Ühendriikide välisministril Antony Blinkenil teha avaldus ülemaailmset tähelepanu pälvinud Sudaani konfliktiga seotud julmuste kohta.

Sõjajulmuste määratlust taotlenud organisatsioonid olid Bideni administratsioonis kuude kaupa lobitööd teinud. Oma novembrikuises kirjas keskendusid nad julmustele, mille on toime pannud üks Sudaani üle kontrolli saavutamise eest võitlevaid rühmitusi nimega RSF. Kuus päeva hiljem vastaski Blinken, et RSF ja Sudaani relvajõud on süüdi julmustes. “Tuginedes välisministeeriumi hoolikale seaduste ja kättesaadavate faktide analüüsile, olen kindlaks teinud, et Sudaani relvajõudude ja RSF-i liikmed on pannud toime sõjakuritegusid,” sõnas Blinken oma 6. detsembri avalduses.

RSF-i puhul läks Blinken veelgi kaugemale: “Samuti olen kindlaks teinud, et RSF-i ja sellega liitunud relvarühmituste liikmed on toime pannud inimsusvastaseid kuritegusid ja etnilist puhastust.”

Inimõiguste aktivistide jaoks, kes avaldust taotlesid, oli see magus võit. Sellisel avalikul sõnastusel võib olla oluline välispoliitiline mõju, sest sellega luuakse rahvusvaheliste kuritegude õiguslik määratlus, millega tavaliselt kaasnevad relva- ja julgeolekuabi piirangud, majandussanktsioonid ja muud karistused. Aga midagi tundus olukorra juures siiski valesti. Vaid veidi enam kui 1100 miili kaugusel Sudaani pealinnast Hartumist toimusid karistamatult hästi dokumenteeritud sõjakuriteod. Kuid USA välisministeerium ei ole olnud valmis tegema samasugust otsust seoses Iisraeli sõjaga Gaza palestiinlaste vastu.

“USA ametnikud mõistavad regulaarselt – ja sageli õigustatult – hukka teiste sõdivate osapoolte tegevuse muudes paikades, nagu Ukraina, Etioopia ja Sudaan,” ütles inimõiguste kaitse organisatsiooni Human Rights Watch Washingtoni direktor Sarah Yager väljaandele The Intercept. “Kuid Gaza puhul väldivad USA ametnikud Iisraeli käitumise kohta hinnangu andmist.”

“USA ametnikud mõistavad regulaarselt – ja sageli õigustatult – hukka teiste sõdivate osapoolte tegevuse muudes paikades, nagu Ukraina, Etioopia ja Sudaan,” ütles inimõiguste kaitse organisatsiooni Human Rights Watch Washingtoni direktor Sarah Yager väljaandele The Intercept. “Kuid Gaza puhul väldivad USA ametnikud Iisraeli käitumise kohta hinnangu andmist.”

“Kaasosalised” Iisraeli julmustes
Välisministeeriumi pressiesindaja võtab peaaegu iga päev vastu küsimusi meedialt ja temalt püütakse regulaarselt saada kommentaare viimase väidetava Iisraeli vägede poolt toime pandud julmuse kohta, olgu selleks siis kirikus tsiviilisikute tulistamine, haiglate, mošeede, koolide, ülikoolide või elamute pommitamine või toidu, kütuse ja ravimite kättesaadavuse blokeerimine. Üldiselt viidatakse küsimustes kas videotõenditele või Iisraeli valitsuse ministrite salvestatud avaldustele.

Välisministeerium keeldub aga järjekindlalt hinnangu andmisest, öeldes sageli, et julgeolekujõudude mõne liikme või mõne ministri seisukohad või tegevus ei esinda Iisraeli ametlikku seisukohta. “Ameerika Ühendriigid lükkavad tagasi Iisraeli ministrite Bezalel Smotrichi ja Itamar Ben Gviri hiljutised avaldused, milles nad propageerivad palestiinlaste ümberasustamist väljaspool Gaza sektorit,” ütles välisministeeriumi pressiesindaja Matthew Miller veebruari alguses. “See retoorika on provotseeriv ja vastutustundetu. Iisraeli valitsus, sealhulgas peaminister, on meile korduvalt ja järjekindlalt öelnud, et sellised avaldused ei kajasta Iisraeli valitsuse poliitikat.”

Ekspertide sõnul väldib USA välisministeerium sihiteadlikult oma kohustust hinnata, kas Iisrael järgib sõjaseadusi.

Keeldudes Iisraeli vägede poolt toime pandud julmuste määratlemisest, jätab USA ühe oma kriitilise tähtsusega mõjuhoova kõrvale. Ameerika Ühendriigid on pikka aega kasutanud julmuste määratlemist selleks, et juhtida tähelepanu konfliktidele ja mobiliseerida rahvusvahelist üldsust. Viimastel aastatel on ta seda teinud üha sagedamini, kasutades avalikku määratlust Bosnia ja Hertsegoviina (1993), Rwanda (1994), Iraagi (1995, 2014), Darfuri (2004), Birma (2021), Hiina (2021), Etioopia (2023) ja Sudaani (2023) puhul. Ekspertide sõnul väldib USA välisministeerium sihiteadlikult oma kohustust hinnata, kas Iisrael järgib sõjaseadusi, ega ole tegutsenud samade eestkõnelejate palvete peale, kes lobisid Sudaani kuritegude määratluse eest, et USA teeks midagi sarnast seoses Iisraeli sõjaga Gazas.

“On hädavajalik, et Ameerika Ühendriigid hindaksid Iisraeli rahvusvahelise õiguse järgimist, sest paljud relvad, mida Iisraeli sõjavägi on kasutanud tsiviilelanike tapmiseks, kodude maatasa pommitamiseks ja meditsiiniasutuste hävitamiseks, on valmistatud Ameerika Ühendriikides ja nende eest on maksnud USA maksumaksjad,” ütles John Ramming Chappell, MTÜ Konfliktikolletes Tsiviilisikud (Center for Civilians in Conflict) eestkõneleja. “Andes sõjalist abi, riskib USA sellega, et teeb end kaasosaliseks võimalikes julmuskuritegudes“ sõnas Ramming.

USA laskemoonal on olnud määrav roll Gaza hävitamisel Iisraeli poolt. Ainuüksi sõja esimese pooleteise kuu jooksul viskas Iisrael Gazale rohkem kui 22000 USA poolt tarnitud pommi. Oktoobrist kuni detsembri lõpuni toimetas USA Iisraelile täiendava 10000 tonni jagu relvastust ja varustust.

USA laskemoonal on olnud määrav roll Gaza hävitamisel Iisraeli poolt. Ainuüksi sõja esimese pooleteise kuu jooksul viskas Iisrael (kongressile esitatud ja ajalehe Washington Post avalikustatud luureandmete kohaselt) Gazale rohkem kui 22000 USA poolt tarnitud pommi. Oktoobrist kuni detsembri lõpuni toimetas USA Iisraelile täiendava 10000 tonni jagu relvastust ja varustust, vahendas Iisraeli telekanal 12. Raportis märgiti ka seda, et Iisraeli kaitseministeerium oli tellinud USA-st täiendavalt 2,8 miljardi dollari eest relvastust ja varustust.

Ameerika Ühendriikidel oli 2023. aasta oktoobri seisuga pooleli ligi 600 sõjalise kaubaartikli müük Iisraelile, sealhulgas F-35 Joint Strike Fighter lennukid ja täppisjuhtimisega laskemoon, mille koguväärtus küündib 23,8 miljardi dollarini. Otsese kaubandusliku müügi protsessi raames – milles Iisrael ostab varustust otse USA relvatootjatelt, mitte valitsuselt – kinnitas USA aastatel 2018-2022 loa Iisraelile püsivalt eksportida enam kui 5,7 miljardi dollari väärtuses relvi ja varustust. Lisaks on USA tarninud Iisraelile alates 1992. aastast „ülemääraste kaitseotstarbeliste kaupade“ programmi raames veel 6,6 miljardi dollari väärtuses varustust.

Kokkuvõttes on USA andnud Iisraelile 158 miljardit dollarit abi, mis on rohkem kui ühelegi teisele riigile pärast teist maailmasõda, selgub USA Kongressi Uurimisteenistuse 2023. aasta märtsi aruandest.

Kokkuvõttes on USA andnud Iisraelile 158 miljardit dollarit abi, mis on rohkem kui ühelegi teisele riigile pärast teist maailmasõda, selgub USA Kongressi Uurimisteenistuse 2023. aasta märtsi aruandest.

“Valitsuse pressiesindajad on korduvalt öelnud, et Ameerika Ühendriigid ei hinda, kas Iisrael järgib Gaza operatsioonides rahvusvahelist õigust. Need avaldused on vastuolus administratsiooni enda tavarelvastuse üleandmise poliitikaga, milles president Biden kohustus “teostama asjakohast järelevalvet”, tagamaks, et USA relvi kasutatakse kooskõlas rahvusvaheliste inimõiguste ja humanitaarõiguse kohustustega,” ütles Chappell. “Sama poliitika nõuab valitsusasutustelt, et nad otsustaksid, kas kavandatav relvaülekanne “pigem suurendab või ei suurenda” rahvusvahelise sõjaõiguse rikkumiste ohtu, tuginedes vastuvõtja varasemale käitumisele. Bideni administratsioon ei saa seda nõuet heas usus rakendada, hindamata Iisraeli sõjaväe käitumise seaduslikkust Gazas.”

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: Anas-Mohammed/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.