fbpx
Maailmavõim & Geopoliitika

USA kongress keelab Rahvusvahelisel Kriminaalkohtul USA ja Iisraeli sõjakuritegusid uurida

USA kongressi liikmed hoiatasid Rahvusvahelist Kriminaalkohut (ICC), et Iisraeli sõjaväeametnike vahistamismääruste väljaandmine saaks Ameerika Ühendriikidelt karmi vastulöögi. Nimelt töötatakse juba praegu Ühendriikide valitsuse poolt välja viise Rahvusvahelise Kriminaalkohtu mõjuulatuse vähendamiseks läbi kohtu liikmete karistamise, kes hakkaksid tulevikus uurima Iisraeli või USA sõjakuritegusid.

Rahvusvaheline Kriminaalkohus on uurinud sõjakuritegude süüdistusi nii Iisraeli sõjaväe kui Palestiina relvarühmituste vastu alates 2014. aastast. Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu on kutsunud USA presidenti Joe Bidenit üles sekkuma, et vältida vahistamismääruste väljaandmist Iisraeli sõjaväelastele ja valitsusametnikele, keda võidakse süüdistada sõjakuritegudes, vahendas uudistekeskkond Axios.

Valge Maja keeldus küll Netanyahu kõnet Bideniga kommenteerimast, ent USA presidendi kantselei ütles, et „See olukord (s.o Iisraeli poolt toime pandud sõja- ja inimsusvastased kuriteod Gaza palestiinlaste suhtes) ei kuulu Rahvusvahelise Kriminaalkohtu pädevusse ja Ameerika Ühendriigid on vastu vastava uurimise läbiviimisele“.

USA presidendi kantselei ütles, et „See olukord (s.o Iisraeli poolt toime pandud sõja- ja inimsusvastased kuriteod Gaza palestiinlaste suhtes) ei kuulu Rahvusvahelise Kriminaalkohtu pädevusse ja Ameerika Ühendriigid on vastu vastava uurimise läbiviimisele“.

Rahvusvahelist Kriminaalkohut on kritiseerinud karmilt nii vabariiklased kui demokraadid.

Esindajatekoja vabariiklasest spiiker ja Louisiana osariigi esindaja Mike Johnson tegi aprilli lõpus avalduse, milles nimetas Rahvusvahelise Kohtu korraldusi „häbiväärseteks“ ja „seadusevastaseks“. „Kui Bideni administratsioon seda ei vaidlusta, võib Rahvusvaheline Kriminaalkohus luua pretsedendi ja anda välja vahistamismäärusi isegi Ameerika poliitikute, diplomaatide ja sõjaväelaste vastu,“ sõnas Johnson.

Johnson kutsus Bideni administratsiooni üles „viivitamatult ja ühemõtteliselt nõudma, et Rahvusvaheline Kriminaalkohus taganeks“ ning „kasutama kõiki olemasolevaid vahendeid, et takistada sellist jäledust“. Üks vabariiklasest esindajatekoja liige lisas, et USA-s juba koostatakse õigusakte, mis aitaks reageerida mis tahes korraldustele Rahvusvaheliselt Kriminaalkohtult.

Ameerika Ühendriikide esindajatekoja väliskomisjoni esimees Michael McCaul sõnas, et ta ootab Arkansase senaator Tom Cottoni eelnõu esindajatekoja versiooni. USA senati ette pandava eelnõu kohaselt hakatakse tulevikus karistama Rahvusvahelise Kriminaalkohtu kohtunikke ja ametnikke, kes julgevad uurida USA ja tema liitlaste kuritegusid. “Kuid loodame, et me ei pea siiski neid samme astuma,” lisas Ühendriikide üks mõjuvõimsamaid välispoliitika juhtfiguure.

USA senati ette pandava eelnõu kohaselt hakatakse tulevikus karistama Rahvusvahelise Kriminaalkohtu kohtunikke ja ametnikke, kes julgevad uurida USA ja tema liitlaste kuritegusid.

„Ma tean, et kongress tagab sellisele absurdsele otsusele tagajärjed,“ ütles California osariigi demokraadist esindaja Brad Sherman oma postituses sotsiaalmeediaplatvormil X. Sherman leidis, et USA peaks „järele mõtlema, kas me jääme Rooma statuudi – lepingu, millega Rahvusvaheline Kriminaalkohus loodi – allakirjutajaks“. „Me peame kaaluma, kas tuleks arutada teiste [lepingu] ratifitseerinud riikidega, kas nad ikka tahavad seda organisatsiooni toetada,“ lisas ta.

Ka Iisraeli pooldavad demokraatidest New Yorgi esindaja Ritchie Torres ja Pennsylvania senaator John Fetterman on Iisraeli sõjaväeametnike vahistamismäärusi kritiseerinud, kusjuures Torres nõudis kohtu ametnike vastaseid „jõulisi tagajärgi nii kongressilt kui ka presidendilt“.

Siiski leidub USA kongressis ka neid esindajaid, kes Rahvusvahelist Kriminaalkohut kaitsevad. Iisraeli hääleka kriitikuna silma paistnud Washingtoni demokraadist esindaja ja Kongressi Progressiivsete Nõukogu esimees Pramila Jayapal sõnas, et „Rahvusvaheline Kriminaalkohus on sõltumatu organ , mis peab jätkama seda, mida ta tegema peab.“ Teine Iisraeli kriitik, demokraadist Wisconsini osariigi esindaja Mark Pocan leidis, et „Pole kongressi asi neile öelda, mida nad tegema peaks.“

Mitmed Iisraeli suhtes kriitilised demokraatidest seadusloojad ütlesid, et nende arvates on enneaegne jagada ähvardusi võimalike vahistamismääruste osas enne, kui need avalikustatud on. „Vaatame kõigepealt, mis juhtub, ja siis saame olukorda hinnata selle põhjal, mis välja tuleb,“ sõnas Massachusettsi osariigi demokraadist esindaja Jim McGovern.

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:
Mis on lubatud Jupiterile, ei ole lubatud härjale… Käige minu sõnade, mitte tegude järgi… Silmakirjalikkuse olemust kokku võtvaid lausumisi on inimkonna ajaloo vältel loodud mõistagi vastavalt topeltstandardite esinemise sagedusele.

Ameerika Ühendriikide ähvardused sõja- ja inimsusvastaste kuritegude menetlemiseks loodud Rahvusvahelise Kriminaalkohtu kohtunike aadressil, mille kohaselt kohtulikud uurimised on keelatud USA ning Iisraeli poolt toime pandud kuritegude suhtes, kujutavad endast sedavõrd ülbet iseenese ülimuslikkuse deklaratsiooni ülejäänud inimkonna ees, et võõrandada kõikide elementaarset eneseväärikust ja õiglustaju omavate inimeste toetus Ühendriikide poliitikale teiste maailma riikide suhtes.

Ameerika Ühendriikide ähvardused sõja- ja inimsusvastaste kuritegude menetlemiseks loodud Rahvusvahelise Kriminaalkohtu kohtunike aadressil, mille kohaselt kohtulikud uurimised on keelatud USA ning Iisraeli poolt toime pandud kuritegude suhtes, kujutavad endast sedavõrd ülbet iseenese ülimuslikkuse deklaratsiooni ülejäänud inimkonna ees, et võõrandada kõikide elementaarset eneseväärikust ja õiglustaju omavate inimeste toetus Ühendriikide poliitikale teiste maailma riikide suhtes.

Adrian Bachmann

Paraku leidub seesuguseid võimusüsteemi käitavate aparatšikute seas vähe, ning USA topeltstandarditele tähelepanu juhtivate isikute annulleerimiseks on loodud rahvusvahelistes organisatsioonides, mõttekodades ning (masside moraalsele ja intellektuaalsele tasemele kalibreeritud) massimeedias spetsiaalne loogilis-moraalselt idiootne mõiste nimega whataboutism.

See on mõiste, mille eestikeelseks vasteks võiks olla “agasinakatamine” vms. Sedasi üritatakse loogiliselt invaliidse sõna välja lausumise abil naeruvääristada iga isikut, kes toob välja faktiliselt ümberlükkamatu tõsiasja, et võimu omav riik, institutsioon või isik murrab neid samu moraalseid printsiipe, mida teistele peale surub, tehes seda sageli mõõtmatult suuremal skaalal. Sedasi paljastub mõistagi tõde seesuguseid mõisteid kasutavate isikute moraalse karakteri kohta, mis muudab igasuguse diskussiooni elementaarset intellektuaalset ausust mitte omava isikuga mõttetuks.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangaülekandega järgmistel rekvisiitidel:

MAKSE SAAJA: Adrian Bachmann

KONTO NUMBER: EE271010011832141226

SELGITUS: Annetus

Esifoto: Poetry Photography/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.