Maailmavõim & Geopoliitika

USA kongresmen: Iisrael võiks sõjalise operatsiooni võita, heites Gazale tuumapommid

Selle asemel, et saata Gazale humanitaarabi, peaks USA tagama, et sellele kukutataks tuumapommid “nagu Nagasakile ja Hiroshimale” teise maailmasõja lõpus, sõnas USA kongressi vabariiklasest liige Tim Walberg hiljuti, nagu selgub tema kongresmeni kohtumise salvestusest.

Michigani osariigi esindaja kommentaarid vallandasid progressiivsete poliitikute hukkamõistu, milles väljendati uskumatust, et endine kristlik pastor pooldab Palestiina genotsiidi Gaza sektoris.

“Ametisolev USA osariigi esindaja tunneb end linnavalitsuses (valijatega kohtudes) vabalt, avaldades mõtteid genotsiidist,” kommenteeris sotsiaalmeediakeskkonna X kasutaja, kes avaldas märtsi lõpus video Walbergi sõnavõtust.

Pärast video levima hakkamist teatas Walberg, et meedia on tema kommentaare kontektsist välja rebituna kajastanud ja valesti tõlgendanud. Siiski ütles ta, et ei vabanda oma veendumuse eest, et Iisrael peaks sõja võitma “nii kiiresti kui võimalik”.

Walbergi kongressi kalender ja sotsiaalmeedias avaldatud video näitavad, et kongresmen kohtus 25. märtsil Michigani osariigis Dundee väikelinnas oma valijatega. Nagu väljaanne Mediaite vahendas, näitas ühe osaleja poolt salvestatud videoklipp, kuidas Walberg ütles oma kuulajatele, et USA ei tohiks kulutada “sentigi” humanitaarabile Gazas, kus Iisrael on juba mitu kuud sõjalisi rünnakuid läbi viinud. Abi oleks tema sõnul parem suunata Iisraeli toetamiseks, keda Walberg nimetas USA “suurimaks liitlaseks kogu maailmas”.

“See peaks olema nagu Nagasaki ja Hiroshima,” sõnas Walberg, viidates Jaapani linnadele, kuhu USA heitis teise maailmasõja lõpus aatompommid, tappes sadu tuhandeid inimesi, kellest praktiliselt kõik olid tsiviilisikud. “Minu seisukoht on, et see asi on vaja kiiresti korda ajada.”

“See peaks olema nagu Nagasaki ja Hiroshima,” sõnas Walberg, viidates Jaapani linnadele, kuhu USA heitis teise maailmasõja lõpus aatompommid, tappes sadu tuhandeid inimesi, kellest praktiliselt kõik olid tsiviilisikud. “Minu seisukoht on, et see asi on vaja kiiresti korda ajada.”

Walberg väitis, et sarnast tuge tuleks võimaldada ka Ukrainale. Kuid seal oleks Walbergi sõnul eesmärk pigem Venemaa juhi Vladimir Putini vägede kiire kukutamine selle asemel, et kulutada suurem osa USA “rahastusest Ukrainale … humanitaarkaalutlustel”, kuna sõda on seal venima jäänud. “Putin tuleb kiiresti võita,” sõnas Walberg.

Ameerika-Islami Suhete Nõukogu (Cair), USA suurim moslemite kodanikuõiguste organisatsioon, on juba kongressi liikme sõnavõttu tauninud kui “selget üleskutset genotsiidile”: “Kõik ameeriklased, kes hindavad inimelu ja rahvusvahelist õigust, peaksid selle … hukka mõistma,” ütles Cairi tegevdirektor Dawud Walid nõukogu avalduses. “Selline väga kergekäeline üleskutse, mille tulemuseks oleks kõikide inimeste tapmine Gazas, saadab jahmatava sõnumi, et palestiinlaste elu ei oma mingit väärtust.”

Walberg eitas tuumarelvade kasutamise propageerimist ning ütles, et mida kiiremini Iisrael ja Ukraina võidavad vastavalt Hamasi ja Venemaad, “seda vähem süütuid elusid satub risttule alla”. “Lühendatud kujul jagatud videoklipis kasutasin metafoori, väljendamaks vajadust, et nii Iisrael kui ka Ukraina võidaksid oma sõjad võimalikult kiiresti,” ütles Walberg oma avalduses, milles ei käsitletud, kuidas vältida tsiviilelanike tapmist tuumapommidega. “Selle metafoori kasutamine koos konteksti eemaldamisega moonutas minu sõnumit, kuid ma jään täielikult nende tõekspidamiste ja meie liitlaste toetamise juurde.”

Iisrael alustas Gazas õhu- ja maapealset rünnakut pärast seda, kui Hamas 7. oktoobril Iisraeli ründas, tappes rohkem kui 1100 iisraellast ja võttes pantvange. Iisraeli sõjalised rünnakud Gazas on tapnud Gazas tänaseks üle 30 000 palestiinlase, vallandades muuhulgas piirkonnas näljahäda, mille all kannatavad miljonid.

Mõned Joe Bideni valitsuse liikmed on üha enam survestanud presidenti, et ta katkestaks ligi 4 miljardi dollari suuruse iga-aastase sõjalise abi andmise Iisraelile, mis on pidevalt takistanud humanitaarabi saatmist Gazasse. USA jäi 26. märtsil erapooletuks ÜRO hääletusel, kus 14 teist liiget ratifitseeris resolutsiooni, milles nõuti kohest relvarahu Gazas, jättes sedasi Iisraeli maailma poliitilisel areenil peaaegu üksi.

Sellegipoolest teatas Reuters, et Bideni administratsioon on andnud loa miljardite dollarite väärtuses pommide ja hävituslennukite üleandmiseks Iisraelile, keda USA vabariiklased, nagu Walberg, üldiselt kindlalt toetavad.
“Me peaksime varustama Iisraeli täpselt nii, nagu Iisrael soovib,” ütles Walberg Dundee’s toimunud kohtumisel.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: Anas-Mohammed/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.