Majandus & Raha

USA keskvalitsus suurendab maksuametnike kaadrit 40% võrra

USA maksuamet (IRS) kavatseb käesoleva eelarveaasta lõpuks suurendada oma täitevpersonali hulka 40 protsendi võrra, kusjuures kõige rohkem suureneb tulumaksuametnike arv, selgus IRS-i järelevalveameti (Treasury Inspector General for Tax Administration, TIGTA) 29. jaanuari aruandest.

USA maksuamet kavatseb 2024. eelarveaastal suurendada täitevtöötajate arvu 5462 töötaja võrra. Sellega suureneks maksuameti täitevtöötajate koguarv 2024. eelarveaasta lõpuks 18 960 töötajani, mis on 40 protsenti rohkem kui 2023. aasta oktoobri alguses. 5462-st uuest töötajast 4704 oleks tulumaksuametnikud, kelle ülesandeks on “keerulisemate deklaratsioonide silmast-silma kontrollimine”.

Maksuamet kavatseb aasta jooksul värvata ka 493 eriagenti ehk “võimalikku kuritegevust” uurivat relvastatud ametnikku ning 265 maksude sissenõudjat, kelle ülesandeks on koguda maksuvõlgnevusi ja tagada maksmata deklaratsioonide täitmine. 2024. aasta lõpuks moodustavad tulumaksuametnikud ligi 70 protsenti täitevpersonalist, relvastatud eriametnikud 13,5 protsenti ja maksude sissenõudjad 16,4 protsenti.

Inflatsiooni vähendamise seadusega (IRA) anti IRS-ile 79,4 miljardit dollarit täiendavat rahastust, mis on antud maksuametile kasutamiseks kuni 2031. aasta septembrini. 30. septembril 2023 lõppenud kvartaliks oli amet ära kasutanud 3,5 miljardit dollarit eraldatud rahast.

IRS-i voliniku Danny Werfeli sõnul kasutab maksuamet lisarahastust selleks, et tugevdada nõuete täitmist “kõrge sissetuleku ja kõrge varandusliku tasemega üksikisikute” ning ettevõtete poolt.

IRS-i volinik Danny Werfel põhjendas oktoobris “IRS-i suuremate nõuete jõustamise pingutuste tähtsust võtmevaldkondades” maksulõhega. USA maksuameti väitel tõusis maksulõhe ehk erinevus valitsusele võlgnetavate ja makstud maksude vahel ainuüksi 2021. aastal 688 miljardi dollarini, mis on 192 miljardit dollarit rohkem kui aastatel 2014-16 prognoositud ja 138 miljardit dollarit rohkem kui aastatel 2017-19. Werfeli sõnul kasutab maksuamet lisarahastust selleks, et tugevdada nõuete täitmist “kõrge sissetuleku ja kõrge varandusliku tasemega üksikisikute” ning ettevõtete poolt.

Samas seadis Michigani vabariiklasest esindaja Lisa McClain oktoobris maksuameti otsuse kasutada enamikku IRA vahenditest jõustamiseks oktoobris kahtluse alla. “See rahastamiskava seab esikohale jõustamise, mitte maksumaksjatele suunatud teenuste parandamise,” nentis McClain, märkides, et mõned tema valijad on kaevanud maksuametile helistamise ooteaja pärast. Mõned neist üritasid mitu kuud tulutult IRS-iga ühendust võtta. McClaini sõnul on ka tema selliste raskustega kokku puutunud. “Kui mis tahes eraettevõte käituks sedasi, nagu USA maksuamet igapäevaselt seda teeb, läheks ta kiiresti pankrotti.”

Kui mis tahes eraettevõte käituks sedasi, nagu USA maksuamet igapäevaselt seda teeb, läheks ta kiiresti pankrotti.

Lisa McClain, MICHIGANI VABARIIKLASEST ESINDAJA

2022. eelarveaastal kogus USA maksuamet rekordilised 4,9 triljonit dollarit makse, mis oli 790 miljardit dollarit rohkem kui eelmisel eelarveaastal. Amet kogus täitetoimingutest 72 miljardit dollarit tulu, mis oli tunduvalt suurem kui ajalooline keskmine 59 miljardit dollarit.

Ometi kurdab IRS jätkuvalt eelarve puudujäägi üle. Kolmest ja poolest miljardist dollarist, mille maksuamet on seni IRA lisarahastusest ära kasutanud, kulus peaaegu kaks miljardit dollarit 2023. aasta eelarve täiendamiseks, seisab TIGTA aruandes.

IRS-i ametnike sõnul pidid nad võtma täiendavad 2 miljardit dollarit IRA vahenditest, kuna 2023. aasta kulutusteks saadud summa “ei olnud piisav tavaliste tegevuskulude katmiseks ja ei sisaldanud kohandusi inflatsiooni arvessevõtmiseks, mis on hinnanguliselt ligikaudu 460 miljonit dollarit alates 2022. eelarveaastast”. Maksuameti arvutuste kohaselt on neil 2024. aastal vaja 818 miljonit dollarit rohkem kui eelmisel aastal, et jätkata oma tavapärast tegevust.

TIGTA märkis, et kui kongress jätab 2024. aasta eelarve muutmata, peab maksuamet 818 miljoni dollari suuruse puudujäägi täitma IRA vahenditest. “See tähendab, et IRS-i ümberkujundamispüüdlusteks jääb vähem vahendeid. … IRS-i iga-aastase sihtotstarbelise rahastuse vähendamine, sealhulgas ebapiisav rahastus inflatsioonitõusu katmiseks, nõuab IRS-ilt IRA vahendite ümberpaigutamist üldiste tegevuskulude katmiseks … Ilma IRS-i iga-aastaste sihtotstarbeliste rahastuste taastamiseta katab IRA rahastus ainult ligikaudu kaks kolmandikku IRS-i kavandatud moderniseerimisest.”

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.