AudioÜhiskond & Kultuur

USA haiglad loobuvad töötajate puuduse tõttu vaktsineerimisnõudest

Autor/allikas: Scanpix/Scott Olson/Getty Images/AFP

Vaktsiinist keeldunud tervishoiutöötajate vallandamine tekitas USA tervishoiusektoris ootuspäraselt kriisi.

Möödunud aasta detsembri esimeses pooles palusid nelja erineva USA osariigi haiglad abi riiklikult sõjaväelt, et leevendada tervishoiutöötajate puuduse survet haiglasüsteemile.

Varsti pärast seda vahendas Wall Street Journal, et mõned USA suuremad haiglad on suurenenud tööjõukulutuste ning õdede, tehnikute ja muude tugitöötajate puuduse tõttu loobunud töötajatele kehtestatud vaktsineerimiskohustusest, sest vastasel juhul poleks haiglad lihtsalt suutnud Delta tüve tõttu suurenenud koormusega toime tulla.

Haiglate juhid, tervishoiujuhid ning tervishoiutööajate ühingud kinnitavad, et pandeemiale eelnenud tööjõupuudust on aidanud süvendada nii läbipõlemine kui ka tulusad lepingud, mida viiruse epitsentris lühiajaliselt töötavatele õdedele pakutakse.

Niipea kui tekivad teatud tervishoiuasutused, mis [vaktsiini] ei nõua, võivad need muutuda magnetiks nende inimeste jaoks, kes vaktsiini ei soovi.”

„Hiljaaegu on tuhanded vaktsiinist keeldunud õed oma tööst loobunud või selle kaotanud. [USA] Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskuse andmetel oli 30% töötajatest enam kui 2000 haiglas üle kogu riigi [2021. aasta] septembri seisuga vaktsineerimata.”

„On alanud massiline ränne [tervishoiusektoris] ja paljud tervishoiutöötajad on valmis endale uut tööd otsima,” väidab Merceri USA reguleerimispraktika juht ning tööõiguse advokaat Wade Symons. „Niipea kui tekivad teatud tervishoiuasutused, mis [vaktsiini] ei nõua, võivad need muutuda magnetiks nende inimeste jaoks, kes vaktsiini ei soovi. Tõenäoliselt on neil lihtsam töötajaid enda juurde meelitada.”

Novembris tegi Louisiana osariigi föderaalkohtunik otsuse, et Medicare’i ja Medicaidi teenuste keskusel (Centers for Medicare and Medicaid Services) ei ole õigust sundida tervishoiutöötajaid end vaktsineerima. Kohtunik peatas seeläbi Bideni otsuse kehtivuse, mille kohaselt oleks ligikaudu 10 miljonit tervishoiuvaldkonna töötajat pidanud end 4. jaanuariks vaktsineerida laskma.

Hiljaaegu on tuhanded vaktsiinist keeldunud õed oma tööst loobunud või selle kaotanud. [USA] Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskuse andmetel oli 30% töötajatest enam kui 2000 haiglas üle kogu riigi [2021. aasta] septembri seisuga vaktsineerimata.”

„Minu arvates ei olnud vaktsineerimisnõuded kasulikud ning Louisiana kohus tegi kõigile teene,” ütles Ballad Healthi juht Alan Levine, kes juhib 21 haiglat Tennessee ja Virginia osariikides.

Wall Street Journal vahendas: „Levine nentis, et tema ettevõttel on ligikaudu 14 000 töötajat, kellest umbes 2000 on vaktsineerimata või ei taotlenud sellest kohustusest vabastust. „Nii paljude inimeste töölt vabastamine oleks olnud kogu meie süsteemile laastav,” ütles Levine.”

Mitmed tervishoiuteenuse pakkujad üle USA on pärast kohtuotsuse jõustumist otsustanud loobuda töötajatele kehtestatud 4. jaanuari tähtajast või vaktsineerimiskohustusest üldiselt.

„Me innustame jätkuvalt oma töötajaid vaktsineerima minema, sest see on kriitiline samm inimeste viiruse eest kaitsmiseks,” ütles vaktsineerimise tähtajast loobunud HCA pressiesindaja Harlow Sumerfold, lisades, et enamik nende 275 000 töötajast on siiski täielikult vaktsineeritud.

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.