Maailmavõim & Geopoliitika

Umbes pooled Iisraeli poolt Gazas kasutatud pommidest ei ole juhitavad

USA luureagentuuri koostatud raportis sisalduva info kohaselt on peaaegu pooled Iisraeli poolt Gazasse lennutatud pommidest juhitamatud pommid, millega ei ole võimalik anda täppislööke üksnes militaarsihtmärkide vastu.

Vastav info koguti kokku USA Riikliku julgeolekuagentuuri poolt ning selles sisalduvad faktid edastati CNN-i uudistekanalile kolme eraldi allika kaudu. Raportis seisab kirjas, et umbes 40-45% Iisraeli õhujõudude poolt Gaza pommitamisel kasutatud pommidest ei ole juhitavad.

Tänase seisuga on Iisraeli relvajõud pommitanud Gazat 29 000 õhk-maa tüüpi lõhkekehaga.

Juhitamatud “rumalad pommid” on märksa vähem täpsed kui (laseri, videokaamera või GPS-i abil) juhitud “nutikad pommid”, põhjustades sedasi reeglina oluliselt suuremaid kaotusi tsiviilelanike seas.

Kui CNN küsis Iisraeli relvajõudude kõneisiku Nir Dinari käest uudisele kommentaari, siis Dinar keeldus, piirdudes vaid lakoonilise remargiga, et “me ei kommenteeri, mis tüüpi lahingumoona me kasutame.”

Välja tulnud informatsioon asetab (Iisraelile pomme tarniva) Washingtoni kehva olukorda, eriti pärast piinlikkust tekitanud episoodi, kus president Biden lausus hiljuti avalikkuse ees välja, et Iisrael pommitab Gazas sihtmärke valimatult, samas kui Valge Maja räägib pressiteadetes pidevalt sellest, kuidas Iisrael pingutab kõvasti selle nimel, et tsiviilelanike surmasid vältida.

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:

2024. aasta jaanuari seisuga on Gazas Iisraeli relvajõudude poolt sooritatud sõjalises operatsioonis tapetud pisut üle 2 kuu jooksul üle 20 000 tsiviilelaniku, nendest 8000 lapsed ning 6200 naised. Antud numbrid ületavad ligi kaks aastat väldanud Ukraina sõja tsiviilelanike surmad kahekordselt ning hukkunud laste arvu enam kui kümnekordselt. Gazas hetkel aset leidev omab kindlasti kolossaalseid järelmeid, mille mõju alles hakkab maailma geopoliitilistes realiteetides resoneeruma ning ajalugu vormima. Eeskätt Lääne ja Islamimaailma vahelistes suhetes.

2024. aasta jaanuari seisuga on Gazas Iisraeli relvajõudude poolt sooritatud sõjalises operatsioonis tapetud pisut üle 2 kuu jooksul üle 20 000 tsiviilelaniku, nendest 8000 lapsed ning 6200 naised. Antud numbrid ületavad ligi kaks aastat väldanud Ukraina sõja tsiviilelanike surmad kahekordselt ning hukkunud laste arvu enam kui kümnekordselt.

adrian bachmann

Eriliselt ehedal viisil paljastab Gazas ja Ukrainas toimuva kõrvutamine aga maailmakorra kolossaalse kahepalgelisuse ning selektiivse südametunnistuse, mille silmis elu pühadus sõltub tervenisti sellest, kes tapab ning keda tapetakse.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangaülekandega järgmistel rekvisiitidel:

MAKSE SAAJA: Adrian Bachmann

KONTO NUMBER: EE271010011832141226

SELGITUS: Annetus

Esifoto: Anas-Mohammed/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.