Ühiskond & Kultuur

ÜK ametnik: masse on võimalik hüsteeriasse ajada ja kuuletuma sundida programmiliselt

Professor David Halpern, Ühendkuningriigi „nügimisüksuse“ juht Covid-19 pandeemia ajal, usub, et kodanikud järgivad tulevasi sulgemispiiranguid vaguralt, kuna nad on seda juba “õppustel harjutanud”.

Intervjuus podcastis “Lockdown Files” ütles Halpern The Telegraphile, et kuna Covid-19 pandeemia võimaldas Ühendkuningriigi kodanikel “harjutada” näomaskide kandmist ja sulgemispiirangute järgimist, võib riik seda tulevikus “korrata”.

Halperni „nügimisüksuse“, käitumuslike tippteadmiste meeskonna, värbas endine tervise- ja sotsiaalhoolekande riigisekretär Matt Hancock valitsusele „käitumisalastele teadmisele sujuva ligipääsu“ pakkumiseks. Halperni üksus töötas välja loosungid nagu “käed, nägu, ruum”, et suurendada kodanike konformsust Covid-19 piirangute ja eeskirjadega.

Halpern ütles The Telegraphile, et Ühendkuningriigi elanikud täidavad tulevasi “kodus püsimise” korraldusi, kuna nad juba “teavad, kuidas asjad käivad”.

ÜK tippametnik märkis, et Covid-19 sulgemiste kogemus muutis “palju lihtsamaks nüüd ette kujutada”, et kodanikud oleksid valmis järgima juba uusi isikuvabaduste piiranguid.

ÜK tippametnik märkis, et Covid-19 sulgemiste kogemus muutis “palju lihtsamaks nüüd ette kujutada”, et kodanikud oleksid valmis järgima juba uusi isikuvabaduste piiranguid.

Kuigi Halpern usub, et hirmupõhised sõnumid ei ole tavaliselt tõhusad, väitis ta, et seda saab kasutada äärmuslikes olukordades, näiteks ülemaailmse pandeemia korral.

“On aegu, kus on vaja kohale jõuda … eriti kui sa arvad, et inimesed on valesti kalibreeritud,” ütles ta.

Halpern kirjeldas the Telegraphile antud intervjuus ülesandeid, mille eest tema üksus vastutas, näidates, kuidas tema üksus suutis Ühendkuningriigi elanikkonnale uut käitumist sisestada.

Halperni sõnul pakkusid tema üksuse Covid-19 juhiste plakatid visuaalseid tugipunkte, nii et kui keegi läks “poodi või kuhugi mujale, tuletab see teile uuesti meelde, see suunab, see toimib käitumise käivitajana”.

Halpern selgitas, et valitsuse sõnumikampaania julgustas inimesi maske kandma, tugevdades harjumusi, mis panid inimesi tundma end „alasti“, kui nad maski unustasid.

Tänu Ühendkuningriigi kogemusele Covid-19 pandeemia ajal usub Halpern, et tulevikus oleks suhteliselt lihtne panna inimesi uusi sulgemispiiranguid järgima.

“Põhimõtteliselt saate selle uuesti sisse lülitada,” ütles ta. “Teil on olemas nn harjumuste algsilmus: kui on juhtunud see, siis peaksite tegema seda.”

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.