fbpx
Ühiskond & Kultuur

Üha rohkem hiinlannasid valivad vallalise ja lastetu elu

Vabakutseline reklaamikirjutaja Chai Wanrou leiab, et abielu on ebaõiglane institutsioon. Nagu paljud noored Hiina naised, on ka tema osa kasvavast liikumisest, mis näeb ette tulevikku ilma abikaasa ja lasteta.

“Sõltumata sellest, kas sa oled äärmiselt edukas või keskpärane, toovad naised ikkagi kodus kõige suuremaid ohvreid,” ütles 28-aastane feminist ühes kohvikus Hiina loodeosas asuvas Xiani linnas.

“Paljud, kes eelmistes põlvkondades abiellusid, eriti naised, ohverdasid end ja oma karjääri ning ei saanud seda õnnelikku elu, mida neile lubati. Omaenda elu hästi elada on tänapäeval niigi raske,” sõnas Wanrou Reutersile.

Hiina president Xi Jinping rõhutas eelmisel aastal vajadust “kujundada uut abielu- ja lastesaamise kultuuri”, kuna Hiina rahvaarv vähenes teist aastat järjest ja uute sündide arv langes ajalooliselt rekordiliselt madalale tasemele.

Hiina president Xi Jinping rõhutas eelmisel aastal vajadust “kujundada uut abielu- ja lastesaamise kultuuri”, kuna Hiina rahvaarv vähenes teist aastat järjest ja uute sündide arv langes ajalooliselt rekordiliselt madalale tasemele. Ka Hiina peaminister Li Qiang lubas tänavuses valitsuse tööaruandes “töötada sünnisõbraliku ühiskonna nimel” ning parandada riiklikke lastehoiuteenuseid.

Kommunistlik partei peab tuumperekonda sotsiaalse stabiilsuse alustalaks, kusjuures vallalised emad on Hiina ühiskonnas häbimärgistatud ja jäävad enamasti ilma riiklikest soodustustest. Kuid üha enam haritud naisi, kes seisavad silmitsi enneolematu ebakindlusega noorte rekordilise tööpuuduse ja majanduslanguse tingimustes, eelistavad nüüd vallalisepõlve.

Ametlike andmete kohaselt küündis Hiina üle 15-aastaste vallaliste arv 2021. aastal rekordilise 239 miljonini.

Ametlike andmete kohaselt küündis Hiina üle 15-aastaste vallaliste arv 2021. aastal rekordilise 239 miljonini. Abielude registreerimine elavnes eelmisel aastal veidi pärast pandeemiaga seotud ühiskonna sulgemisest tekkinud langusega 2022. aastal saavutatud ajaloolist madalseisu. 2021. aastal tehtud kommunistliku noorteliidu uuring, milles osales umbes 2900 vallalist linnanoort, näitas, et 44 protsenti Hiina naistest ei kavatse kunagi abielluda.

Abielu peetakse Hiinas siiski endiselt täiskasvanuks saamise verstapostiks ja täiskasvanute osakaal, kes kunagi ei abiellu, on seni veel madal. Teine märk abielu populaarsuse vähenemisest on aga see, et paljud hiinlased lükkavad abielu sõlmimist edasi, kusjuures rahvaloenduse andmetel tõusis esmaabielluja keskmine vanus 2010. aasta 24,89 aastalt 28,67 aastani 2020. aastal. Shanghais ulatus see näitaja eelmisel aastal meeste puhul 30,6 ja naiste puhul 29,2 aastani, selgub linna statistikast.

“Feministlik aktivism on (Hiinas) põhimõtteliselt keelatud, kuid abielust ja sünnitamisest keeldumist võib pidada … vägivallatuks allumatuseks patriarhaalse riigi suhtes,” ütles Lü Pin, USA-s elav Hiina feministlik aktivist.

Uuring, milles osales umbes 2900 vallalist linnanoort, näitas, et 44 protsenti Hiina naistest ei kavatse kunagi abielluda.

Ilma vabandusteta
Aastakümneid kestnud naiste haridustaseme, tööjõus osalemise ja sotsiaalse mobiilsuse kasvamise järel seisavad Hiina ametivõimud nüüd dilemma ees, sest needsamad naised on hakanud riigi propagandale üha enam vastupanu osutama.

Vallaline eluviis on Hiinas järk-järgult populaarsust kogumas ning välja on kujunenud veebikogukonnad, kus peamiselt vallalised naised otsivad üksteiselt solidaarsust. Xiaohongshu, Hiina Instagrami postitused teemaviitega “Ei abielule, ei lastele”, mille on teinud sageli kolmekümnendates või neljakümnendates eluaastates naissoost suunamudijad, koguvad regulaarselt tuhandeid meeldimisi.

Abieluvastasel foorumil sotsiaalmeediaplatvormil nimega Douban on 9200 liiget ning teisel vallalisusele pühendatud foorumil 3600 liiget, kes arutavad muu hulgas ühiseid pensioniplaane.

Liao Yueyi, 24-aastane töötu kõrgkoolilõpetaja Hiina lõunaosas asuvas Nanningi linnas, ütles hiljuti oma emale, et ta näeb “õudusunenägusid sellest, et tal on lapsed”.

“Ei abielule ja lastele on otsus, mille olen langetanud põhjaliku kaalumise järel. Ma ei võlgne kellelegi vabandust, mu vanemad on sellega leppinud,” postitas Liao WeChatis.

“Ma arvan, et kohtamas käimine või kooselu on okei, kuid lapsed on tohutu varaline investeering minimaalse tootlusega,” ütles Liao, lisades, et on arutanud pensionile jäädes koos mõne naissoost sõbraga maja üürimist.

Selle asemel on Liao otsustanud “lamada madalal” – sedasi kõlab uus hiina väljend, mis tähendab, et tehakse just piisavalt palju, kui on vaja hakkama saamiseks – ja tulevasteks reisideks raha säästmiseks.

“Ma arvan, et kohtamas käimine või kooselu on okei, kuid lapsed on tohutu varaline investeering minimaalse tootlusega,” ütles Liao, lisades, et on arutanud pensionile jäädes koos mõne naissoost sõbraga maja üürimist.

Paljud intervjueeritud naised nimetasid oma vallaliseks ja lastetuks jäämise otsuse peamisteks teguriteks eneseavastuse soovi, pettumust patriarhaalses Hiina peredünaamikas ning “valgustatud” meespartnerite puudumist. Kõik naised ütlesid, et neil on raske leida meest, kes hindaks nende autonoomiat ja usuks koduste tööde võrdsesse jaotusse.

“Kõrgelt haritud naisi on ülekülluses ja kõrgelt haritud mehi on liiga vähe,” selgitas Xiaoling Shu, California Ülikooli (Davis) sotsioloogiaprofessor. Aastakümneid kestnud ühe lapse poliitika on ametlikel andmetel viinud selleni, et 2022. aasta seisuga oli Hiinas mehi 32,3 miljonit rohkem kui naisi.

“Kõrgharidusega naised usuvad tugevamalt oma õiguste ja ühiskondliku staatuse eest seismisesse,” ütles Shu. “Haritud naised, kes otsivad toetavaid elukaaslasi, leiavad vähem sobivaid mehi, kes ka naiste õigusi heaks kiidaks.”

Paljud intervjueeritud naised nimetasid oma vallaliseks ja lastetuks jäämise otsuse peamisteks teguriteks eneseavastuse soovi, pettumust patriarhaalses Hiina peredünaamikas ning “valgustatud” meespartnerite puudumist. Kõik naised ütlesid, et neil on raske leida meest, kes hindaks nende autonoomiat ja usuks koduste tööde võrdsesse jaotusse.

Kuigi mitte kõik intervjueeritud naised ei määratlenud end feministidena ega teadlikult valitsusele vastu astujatena, peegeldavad nende valikud laiemat suundumust Hiina naiste nende isiklikes otsustes väljenduva mõjuvõimu suurenemisele.

Ja kuigi mõned analüütikud usuvad, et nende inimeste arv Hiinas, kes jäävad kogu eluks vallaliseks, ei kasva tulevikus eksponentsiaalselt, kujutavad hilinenud abielud ja vähenev viljakus tõenäoliselt ohtu Hiina demograafilistele eesmärkidele.

“Pikemas perspektiivis naiste entusiasm abielu ja sünnitamise suhtes ainult väheneb,” prognoosis feminist Lü.
“Ma usun, et see on kõige olulisem pikaajaline kriis, millega Hiina silmitsi seisab.”

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: StreetVJ/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.