Türgi siseminister Suleyman Soylu tekitas 3. veebruaril tehtud avalduses furoori nõudmisega, et Ameerika Ühendriigid “eemaldaks oma räpased käed Türgist” ning hoiduks riigi poliitikasse sekkumast.
NATO-s Ameerika Ühendriikide järel kaugelt kõige võimsamat armeed omava Türgi siseminister on tuntud tugevasti Ameerika-vastase poliitilise figuurina. Nagu paljud teised Türgis, süüdistab ka Soylu Ameerika Ühendriike 2016. aastal Türgis läbikukkunud riigipöörde mahitamise eest.
Soylu viimased väljaütlemised leidsid aset pärast Ameerika Ühendriikide poolt Türgile surve avaldamist, et see loobuks oma vastuseisust Rootsi NATO-sse arvamisele. USA on koos 8 Euroopa riigiga otsustanud muuhulgas ajutiselt sulgeda oma saatkonnad ja/või konsulaadid pärast Koraanide põletamise proteste Euroopas.
Türgi ametnikud on reageerinud sammule raevukalt, süüdistades USA-d ja Euroopa riike katses näidata Türgit ebastabiilse ja ebaturvalise riigina. Tegemist on Türgi jaoks majanduslikult ülimalt tundliku teemaga, kuna märkmisväärne osa riigi siseriiklikust kogutoodangust on seotud turismiga.
“Iga Türki saabuva USA suursaadiku esimene tööülesanne on teha selgeks, millised on võimalused siin riigipöörde mahitamiseks,” lausus Türgi siseminister Suleyman Soylu ministrite nõupidamisel.
Viidates USA suursaadikule Jeffry Flake’ile lausus Soylu: “Ma tean, et te olete istutanud meediasse artikleid (Türgi vastu)… ning ma käsin teid eemaldada oma räpased käed Türgist… ma loodan, et ma teen ennast praegu väga selgeks: ma tean et teie eesmärk on külvata meie riigis kaost ja lahkhelisid, ent koristage oma irvitava lõusta pale meie pealt.”
Soylu jätkas oma tiraadi. Türgi siseministri väitel kasutab USA oma suursaatkondade võrgustikku Euroopas süstemaatiliselt selleks, et kogu kontinenti oma diktaadi all hoida. Soylu sõnul on samasugused ambitsioonid Türgis luhtunud pärast Recep Tyyip Erdogani presidendiks valimist ning (Soylu väitel USA mahitatud) 2016. aasta riigipöörde katse läbikukkumist.
Türgi on hoiatanud oma kodanikke võimalike “islamofoobsete, ksenofoobsete ja rassistlike rünnakute eest” USA-s ja Euroopas.
Soylu hinnangul on Lääneriigid pidamas psühholoogilist sõda Türgi vastu, üritades sedasi Väike-Aasia suurriiki destabiliseerida.
Soylu ja Washington on olnud sõjajalal juba aastaid pärast seda, kui Trumpi administratsioon sanktsioneeris nii Soylu kui ka Türgi justiitsministi Abdulhamit Gul’i seoses USA kodaniku Andrew Brunsoni arreteerimisega, keda süüdistati riipöörde katsele kaasa aitamises.
Pärast ametisse määramist 2016. aastal on Soylu järk-järgult asunud koomale tõmbama USA ja Türgi vahelist luureinfo jagamist, süüdistades ameeriklasi muuhulgas möödunud aastal Istanbulis aset leidnud pommiplahvatustes.
Aita Makroskoobil edasi ilmuda!
Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.
Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:
ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop
KONTO NUMBER: EE687700771007683571
SELGITUS: Makroskoobi annetus
Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.
Aitäh!