fbpx
Maailmavõim & Geopoliitika

Trumpi otsus USAIDi globalne võrgustik laiali saata märgistab globalismi projekti lõppu


Lääne meedia poolt “Kremli ajuks” tituleeritud kurikuulus Vene poliitiline filosoof Alexander Dugin väidab, et Trumpi administratsiooni otsus likvideerida Ameerika Ühendriikide Rahvusvaheline Arenguagentuur (USAID) tähistab Washingtoni jaoks globalismi programmi lõpetamist ning võrdleb sündmust NSV Liidu rahvusvahelise kommunismiideoloogia eksportimise programmi lõpuga.

Ameerika Ühendriikide Rahvusvahelise Arenguagentuuri (USAID) likvideerimise mõju ulatust on raske ülehinnata. Kui Nõukogude Liit likvideeris riigi ideoloogilisi huve globaalses mastaabis esindanud Kominterni ja Kominformi, tähistas antud samm sisuliselt rahvusvahelise nõukogude süsteemi lõpu algust. Kuigi Vastastikuse Majandusabi Nõukogu (COMECON) ja Varssavi Lepingu Organisatsioon jätkasid oma tegevust kuni 1991. aastani, oli nende lõpetamine seega sisuliselt ette määratud juba Hruštšovi ajal.

Ameerika Ühendriikides on USAID-i likvideerimise näol hetkel aset leidmas midagi Kominterni (s.o NSV Liidust juhitud rahvusvahelise kommunistliku liikumise eest seisva katusorganisatsiooni) lammutamisega analoogset, kuna USAID oli loendamatute globalistlike projektide rakendamise peamine operatiivstruktuur.

Sisuliselt oli USAID-i näol tegemist globalismi kui ideoloogia kõikidele maailma rahvastele peale surumise vahendiga, mille abil likvideeriti liberaalse demokraatia, turumajanduse ja inimõiguste kehtestamise nimel suveräänseid riike ja kukutati terves maailmas režiime, mis oleksid suutnud globalismi levikule vastu seista.

Sisuliselt oli USAID-i näol tegemist globalismi kui ideoloogia kõikidele maailma rahvastele peale surumise vahendiga, mille abil likvideeriti liberaalse demokraatia, turumajanduse ja inimõiguste kehtestamise nimel suveräänseid riike ja kukutati terves maailmas režiime, mis oleksid suutnud globalismi levikule vastu seista.

USAID-i töö tõttu sai globalism erinevates riikides sedasi jõuliselt kanda kinnitada. See oli ka põhjuseks, miks agentuuri üleval pidamisse suunati erakordselt suur osa USA föderaaleelarvest – täpsemalt ligikaudu 1% ehk 50 miljardit dollarit aastas. Kui võtta arvesse ka teistele globalistlikele struktuuridele eraldatud toetusi, siis võib nimetatud summa sisuliselt kahekordistada.

Seega kulutas Washington USAID-i peale igal aastal umbes 2% oma riigikassast ning võib üksnes ette kujutada, millised materiaalsed ressursid USAID-i käsutuses olid. Muuhulgas on teada, et USAID oli tugevasti seotud CIA-ga, pakkudes Ühendriikide luureagentuuri operatsioonidele terves maailmas katet.

Muuhulgas on teada, et USAID oli tugevasti seotud CIA-ga, pakkudes Ühendriikide luureagentuuri operatsioonidele terves maailmas katet.

Kohe kui Donald Trump oli Ameerika Ühendriikide presidendi ametisse vannutatud ning eelmine, nn “superglobalistidest” koosnenud, valitsus oli lahkunud, hakkas Trump globalistliku struktuuri esindajaid Keskluureagentuurist välja rookima. USAID-i keelustamine on Trumpi administratsiooni poolt kriitiline, põhimõtteline samm – eriti kõnekas on see aga seetõttu, et riigid nagu Ukraina sõltuvad suuresti USAID-ilt saadavast märkimisväärset rahastusest – USAID rahastas sisuliselt kogu Ukraina meediat, valitsusväliseid organisatsioone ja ideoloogilisi struktuure. Sama kehtib peaaegu kogu liberaalse poliitika kohta postsovetlikus ruumis, samuti erinevate riikide liberaalsete valitsuste kohta, sealhulgas Maia Sandu Moldova valitsuse ja paljude Euroopa poliitiliste võimude kohta, mis olid USAID-i palgal.

Ja järsku… kukub kogu struktuur kokku. Mõistagi jätkavad mõned pühendunud liberaalid oma tegevust ideoloogilise veendumuse toel, kuid neid eksisteerib väga väike protsent. Valdav osa liberalismist ja globaalsetest liberaalsetest võrgustikest tegutseb seetõttu, et inimestele makstakse „lojaalsuse eest“. Kuid kust see liberaalset „lojaalsust“ tasustav raha pärines? See oli USAID-i raha. Seega, ilma USAID-ita – ning arvestades, et Elon Musk on nimetanud USAID-i „surmajuhtumite eest vastutavaks kuritegelikuks organisatsiooniks“ – lõpeb selle õõnestava tegevuse rahastamine. See omakorda on aga hoop liberaalsele keskkonnale üle kogu maailma. Sisuliselt kujutas USAID-i sulgemine endast Trumpi ja Muski raketirünnakut globalismi peakorterile.

USAID-i keelustamine on Trumpi administratsiooni poolt kriitiline, põhimõtteline samm – eriti kõnekas on see aga seetõttu, et riigid nagu Ukraina sõltuvad suuresti USAID-ilt saadavast märkimisväärset rahastusest – USAID rahastas sisuliselt kogu Ukraina meediat, valitsusväliseid organisatsioone ja ideoloogilisi struktuure.

Minu hinnangul hakkab selle sammu tagajärgi kõigis riikides sügavalt tunda olema. Me taipame ühtäkki, et senine rõhuv surve ühiskonnale on üle maailma lõppemas. Ei ole mingi saladus, et USAID aitas 1993. aastal koostada ka Venemaal Jeltsini põhiseadust, mille kaudu see organisatsioon riiki oma kontrolli all hoidis. Eelnevalt oli USAID-il olnud oluline rolli ka Nõukogude Liidu kokkuvarisemise juures ning see pani aluse Vene Föderatsiooni loomisele, mis oli algselt mõeldud toimima USAID-i ja globalistliku eliidi poolt otseselt kontrollitava globalistliku maailma osana.

Vladimir Putin astus 2000. aastal võimule tulles välisele kontrollile vastu ning keskendus Venemaa suveräänsuse taastamisele. Vaatamata sellele tegutses USAID Venemaal kuni 2012. aastani ja selle tegevus keelati ametlikult alles Putini kolmandal ametiajal. Kaudselt avaldas USAID-i tegevus ka pärast sulgemist järellainetusena Venemaal mõju, sest suur osa poliitilisest opositsioonist ja paljud nn „kuuenda kolonni“ esindajad olid selle poolt üleval peetud. Alles nüüd on see mõju lõppemas.

Sisuliselt kujutas USAID-i sulgemine endast Trumpi ja Muski raketirünnakut globalismi peakorterile.

Pean tunnistama, et see uudis on nii märkimisväärne, et minul on seda raske mõistusega haarata. Kuni viimase ajani uskusime, et globalistid on püsiv nähtus, et USAID on praktiliselt igavesti kestev struktuur ja et Ameerika Ühendriigid seisavad alati globaliseerumise esirinnas. Me arvasime, et selle suhtes ei ole võimalik midagi teha ja et keegi ei saa seda muuta. Kuid selgub, et süvastruktuuri on võimalik lammutada ning sellega on nüüd algust tehtud.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole.

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: christianthiel.net/Shutterstock.com

SEOTUD LOOD:


Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.