fbpx
Ühiskond & Kultuur

Trumpi administratsiooni sõnavabaduse piirid lõppevad Iisraeli kritiseerimise juures

Lee Fang

Ameerika Ühendriikide sõnavabadust hindavatel ülikoolidel ja uurimisasutustel on ajalooliselt olnud vaba voli boikoteerida riike ja valitsusasutusi meelsuse avaldamise ning survestamise meetmena. Tegemist on privileegiga, mida on hiljuti viljeletud näiteks ettevõtete vastu, mis ajavad äri Hiina Rahvavabariigiga ning isegi Lõuna-Carolina osariigis. Paraku nähtub hiljuti aset leidnud sündmuste põhjal, et tegemist on õigusega, mis ei laiene protestidele Iisraeli riigi vastu seoses Gazas toime pandud palestiinlaste etnilise puhastusega.

USA teadlased ja ülikoolide töötajad, kes osalevad vägivallatutes protestides või poliitilistes avaldustes, mis on suunatud Iisraeli poolt toime pandud inimsusvastaste kuritegude vastu, riskeerivad nüüdsest nii tsiviil- kui kriminaalõigusliku vastutusega vastavalt USA Riikliku Tervishoiuinstituudi (National Institutes of Health) poolt äsja vastu võetud uutele reeglitele. Siinkohal väärib märkimist, et USA Riiklik Tervishoiuinstituut on suurim biomeditsiinialase uurimustöö finantseerija maailmas, mille otsused mõjutavad olulisel määral kogu ülemaailmset teaduslikku kogukonda.

Üldine Iisraeli-vastaste boikottide sanktsioneerimine kujutab endast äsja Ühendriikides vastu võetud regulatsiooni, mille eesmärgiks on karistada kõiki isikuid, kes kas boikoteerivad Iisraeli riiki või kutsuvad teisi üles seda tegema. Vastavad meetmed on tänase seisuga vastu võetud 38 osariigis USA 50 osariigist, vaigistades sedasi alates 21. aprillist sajad tuhanded Ameerika akadeemilise kogukonna liikmed, kellel on keelatud avaldada boikottide abil vastumeelsust Iisraeli poolt toime pandud inimsusvastaste kuritegude suhtes.

USA teadlased ja ülikoolide töötajad, kes osalevad vägivallatutes protestides või poliitilistes avaldustes, mis on suunatud Iisraeli poolt toime pandud inimsusvastaste kuritegude vastu, riskeerivad nüüdsest nii tsiviil- kui kriminaalõigusliku vastutusega vastavalt USA Riikliku Tervishoiuinstituudi (National Institutes of Health) poolt äsja vastu võetud uutele reeglitele.

Trumpi administratsiooni ülirange Iisraeli kritiseerimise keelustamise poliitika laiendab juba varemalt paigas olnud meetmeid. USA immigratsiooniametnikud on alates 8. märtsist arreteerinud ja ähvardanud välja saata välisüliõpilasi, kes on osalenud USA-s Iisraeli valitsuse vastastel meeleavaldustel.

Nende hulka kuulub ka Rumeysa Ozturk, Tuftsi ülikooli 30-aastane doktorant, kes arreteeriti USA immigratsiooni- ja tolliametnike poolt käesoleva aasta märtsis ning kes viibib hetkel Louisiana osariigi vanglas.

Trumpi administratsioon väitis omalt poolt, et Ozturk „osales tegevuses, millega toetati välismaist terroristlikku organisatsiooni Hamas“. Samas on kõnekas, et USA föderaalvalitsus ei suutnud esitada ühtegi tõendusmaterjali oma väidete toetuseks. USA välisministeeriumi sisemises märgukirjas leiti, et ametil puudusid seaduslikud volitused Ozturki väljasaatmiseks ning samuti ei leitud vangistatud doktorandil mitte mingisuguseid sidemeid ei terrorismi ega antisemiitlike liikumistega.

Ozturk valiti USA võimude poolt sihtmärgiks, kuna ta oli kaasautoriks arvamusartiklile, mille autorid kutsusid Tuftsi ülikooli üles „avalikustama oma investeeringuid ja loobuma koostööst nende ettevõtetega, millel on otsene või kaudne seos Iisraeliga“ – seda selleks, et avaldada Iisraeli valitsusele survet lõpetada oma pommituskampaania Gaza sektori palestiinlaste vastu. Teisisõnu, doktorandist Ozturk on poliitiline vang, kelle ainsaks kurteoks oli avaldada poliitilist arvamust, mis on USA Riikliku Tervishoiuinstituudi poolt nüüdsest keelatud.

Samal ajal jätkab Trumpi administratsioon lahinguid mitmete USA ülikoolide vastu, võttes vastu meetmeid, mis puudutab akadeemilise ja sõnavabaduse keelamist, kui kõne all on küsimus Iisraeli kritiseerimisest. Paljude Ühendriikide maailmakuulsate teadusasutuste, sealhulgas Harvardi, Columbia ning Cornelli ülikoolide teadusuuringute föderaaleelarvest finantseeritud toetused on tänase seisuga külmutatud seniks, kuni ülikoolid võtavad vastu määrustikud, mis keelavad Iisraeli tegevuse (märkus: s.o palestiinlaste genotsiidi) avaliku hukkamõistu.

Lisaks range tsensuuripoliitika kehtestamisele Iisraeli puudutavates küsimustes on Trumpi administratsioon teinud Ühendriikide ajaloos harukordse sammu ning sisuliselt tühistanud akadeemilise sõnavabaduse, määrates mitmete ülikoolide Lähis-Ida uuringutele pühendunud osakondade etteotsa riiklikult määratud kontrollöörid.

USA põhiseaduse esimese paranduse poolt tagatud sõnavabaduse vastased rünnakud on seega Trumpi administratsiooni all jätkunud, suunates fookuse ümber üksnes Iisraeli kritiseerimise keelustamisele. Nagu alati, on ka antud juhul valitsusepoolsed sõnavabaduse piiramised õigustatud vihakõne keelamise õõnsalt kõlava loosungiga, mis on Trumpi valitsuse väitel vajalikud antisemitismivastase võitluse edukaks viljelemiseks.

Juudisoost endine Trumpi suursaadik Iisraelis David Friedman esines käesoleva aasta märtsis Iisraelis peetud konverentsil, kus toonitas valitsuse võimumasina kasutamise tarvidust antisemiitlike vaadetega isikute ja organisatsioonide pigistamiseks. Friedman väitis esinemise käigus järgnevat: “Meil on võimalus (antisemiitideks arvatud isikud) riigist välja saata, vangikongi visata, nende rahateenimise võimalused ära nullida ning muuta nende elu sisuliselt põrguks… ning see on poliitika, mida on hakatud ajaloos esmakordselt Trumpi administratsiooni poolt täide viima.”

Meil on võimalus (antisemiitideks arvatud isikud) riigist välja saata, vangikongi visata, nende rahateenimise võimalused ära nullida ning muuta nende elu sisuliselt põrguks… ning see on poliitika, mida on hakatud ajaloos esmakordselt Trumpi administratsiooni poolt täide viima.

David Friedman, endine Trumpi suursaadik Iisraelis

Mis jäi Friedmani antisemiitidevastases sõnavõtus mainimata, on asjaolu, et mitmed aktivistid, kes on Iisraeli genotsiidipoliitika vastu välja astunud, on ise juudi päritolu.

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:

Voltaire’i kuulsa lausumise kohaselt on selleks, et välja selgitada, kes tegelikult valitseb, vaja vaadata üksnes seda, keda on mõeldamatu kritiseerida. Teadupärast on tõeline valitseja valitsetavate ees kõikjal ja alati puutumatu ning ümbritsetud rohkem või vähem karmil viisil jõustavate keeldude ja karistustega. Trumpi administratsioon on artiklis avaldatud informatsiooni valguses avanud ehedalt oma positsiooni Ühendriikide poliitilise süsteemi hierarhias.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil.

Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangalingiga:

Esifoto: noamgalai/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.