Maailmavõim & Geopoliitika

Talibani esindaja: Puuduvad igasugused tõendid, et 11. septembri rünnakud korraldati Osama bin Ladeni poolt

Foto: Wikimedia commons

FOX news vahendab Talibani kõneisikut, kelle väitel puuduvad igasugused tõendid, et Osama bin Laden oli 11. septembri terrorirünnakute taga.

Terrorirühmituse nüüdseks surnud asutaja ja juht võttis rünnaku eest vastutuse salvestatud teates.

Talibani kõneisik ütles augusti lõpus, et puuduvad igasugused tõendid, mis kinnitaksid, et Osama bin Laden oli 11. septembri terrorirünnakute taga. Seda hoolimata tõenditest, mis seovad lahkunud Al-Qaeda liidrit kaaperdatud lennukitega, mis tabasid nii Maailma Kaubanduskeskust kui ka Pentagoni.

Talibani kõneisik Zabihullah Mujahid esitas oma väite uudistekanal NBC News vahendusel Richard Engelile Afganistanist antud intervjuu käigus vastuseks küsimusele, kas nende riigist saab taas soodne kasvupinnas terrorismile pärast seda, kui Bideni administratsioon USA väed sealt välja viib.

„Osama bin Laden viibis Afganistanis ajal, mil ta ameeriklaste jaoks probleemiks muutus. Ehkki puuduvad igasugused tõendid, et ta [11. septembri terrorirünnakutega] seotud oli, oleme me praegu andnud lubaduse, et Afganistani ei kasutata mitte kellegi vastu,” ütles Mujahid.

Kui tema käest küsiti, kas ta tõesti usub, et bin Laden ei olnud 2001. aasta terrorirünnakutega seotud, jäi ta oma seisukohale kindlaks.

„Jääb mulje, et pärast kõike toimunut ei võta te ikka veel mitte mingit vastutust,” ütles Engel.

„Puuduvad igasugused tõendid. Isegi pärast 20 aastat kestnud sõda ei ole ühtegi tõendit selle kohta, et ta oli asjaga seotud,” vastas Mujahid. „See sõda ei olnud õigustatud. See oli vabandus sõja alustamiseks.”

2004. aastal avaldatud salvestises tunnistab bin Laden, et tema andis käsu 11. septembri terrorirünnaku läbiviimiseks, mille käigus 19 kaaperdajat võtsid üle neli USA kommertslennukit, mis lendasid sisse Maailma Kaubanduskeskusesse New Yorgis ning Pentagoni, USA Kaitseministeeriumi peahoonesse Virginia osariigis. Neljas lennuk kukkus pärast reisijate vastuhakku alla Pennsylvania osariigis.

„Puuduvad igasugused tõendid. Isegi pärast 20 aastat kestnud sõda ei ole ühtegi tõendit selle kohta, et ta oli asjaga seotud,” vastas Mujahid. „See sõda ei olnud õigustatud. See oli vabandus sõja alustamiseks.”

Pärast 2001. aasta terrorirünnakut keeldus Taliban Al-Qaeda liidreid, kaasa arvatud bin Ladenit, välja andmast. Selle asemel pakuti neile varjupaika. USA vastas sellele pommirünnakuga, pärast mida tungisid USA väed Afganistani.

Bin Laden tapeti 2011. aasta 1. mail Pakistanis USA mereväe mere-, õhu- ja maaüksuste poolt.

11. septembri terrorirünnaku komisjoni koostatud raporti kohaselt juhtis terrorirünnaku läbiviimist Osama bin Laden.

„2001. aasta suvel, kui käisid viimased ettevalmistused rünnaku korraldamiseks, tekkis Al-Qaeda liidrite seas vaidlus küsimuse üle, kas üldse jätkata,” vahendab raport. „Talibani juht Mullah Omar oli vastu USA suhtes rünnaku korraldamisele. Ehkki [bin Laden] seisis silmitsi paljude oma vanemleitnantide vastuseisuga, lükkas ta sisuliselt  nende vastuväited tagasi ja jätkas rünnakuplaanide elluviimisega.”

„Sellele poliitilisele ja ideoloogilisele vundamendile ehitas [bin Laden] kümne aasta jooksul üles dünaamilise ja surmava organisatsiooni,” jätkas raport. „Ta ehitas Afganistanis üles infrastruktuuri ja organisatsiooni, mis võiks värvatud võitlejaid üha ambitsioonikamate sihtmärkide vastu meelitada, koolitada ja kasutada. Iga Al-Qaeda võimekuse demonstratsiooniga kogus ta juurde üha uusi innukaid liikmeid ja aina rohkem raha. Lisaks oli ta sõlminud tiheda liidu Talibaniga, režiimiga, mis Al-Qaedale varjupaika pakkus.”

Afganistanis toimub kiire evakueerumine, sest USA vägedega koostööd teinud afgaanid põgenevad riigist, mille Taliban on kiiresti üle võtnud. Biden jäi kindlaks oma tähtajale, et 31. augustiks on USA väed riigist läinud.

„Need on meie jaoks kõige õnnelikumad hetked,” ütles Mujahid.

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.