AudioMajandus & Raha

Suur tööjõupuudus piirab hädavajalike teenuste kättesaadavust üle kogu USA

Autor/allikas: Scanpix/REUTERS/Brian Snyder

Kuhu küll kõik töötajad jäid?

See on jätkuvalt üks suurimaid lahendamata müsteeriume. Üle kogu Ameerika ollakse tänasel päeval valmis palkama sisuliselt ükskõik keda, kellel vähegi hing sees. „Otsime töötajaid” silte on võimalik näha USAs praktiliselt iga ukse peal.

Sellegipoolest on töötavate inimeste arv pandeemiaeelse ajaga võrreldes 4 miljoni võrra väiksem. Mis neist töötajatest sai? Kindlasti ei ela nad töötu abirahadest, sest selle taotlejate arv on „viimaste kümnendite” madalaimal tasemel. Seega… kuhu kadus tööjõud? Tundub, nagu oleks miljonid inimesed viimase paari aastaga tööturult lihtsalt haihtunud.

On ütlematagi selge, et sedavõrd ulatuslikul tööjõupuudusel on laastav mõju hädavajalike teenuste tagamisele terves riigis.

Mitmed suured pangad üle kogu USA on hakanud töötajate puuduse tõttu oma kontoreid „ajutiselt” sulgema.

„Suured pangad on asunud tööjõupuuduse ning COVID-19 tingitud probleemide, kaasa arvatud Omicroni tüve saabumise tõttu, üle kogu riigi oma filiaale ajutiselt sulgema.”

„See olukord on sarnane 2020. aasta märtsiga, mil veel arvati, et majanduslike sulgude ajaline mõõde ulatub üksnes nädalatesse. Uus, kohati isegi kaootiline, sulgemiste laine on klientide seas esile kutsunud viha, segadust ja muret.”

„[Haigla] pole kunagi olnud nii hõivatud ja see ei ole kuidagi seotud COVID-19-ga,” ütles Dana. „Me ei näe tavaliselt ühe korraga nii palju insulte, aneurüsme ja südamerabandusi. /…/ Tavaliselt näeme me kuut kuni kümmet aordi dissektsiooni juhtu aastas. Viimase kuu jooksul oli neid kuus. See on hullumeelne. Selle suremusnäitaja on äärmiselt kõrge.”

Ettevõtete taasavamiseni võib veel omajagu aega minna.

Bank of America on oma klientidele öelnud, et mõned pangakontorid võivad „pikemaks ajaks” suletuks jääda.

„Paljud meie kontorid võivad olla lühendatud lahtiolekuaegadega, üle päeva avatud  või ajutiselt suletud,” ütleb Bank of America oma veebisaidil klientidele. „Teeme kõik endast oleneva, et uksed võimalikult kiiresti taas avada, kuigi mõned pangakontorid võivad pikemaks ajaks suletuks jääda.”

Märksa murettekitavam on aga see, millist mõju avaldab üleriigiline tööjõupuudus haiglatele.

Ilma piisava arvu kvalifitseeritud töötajateta on paljudel haiglatel keset pandeemiat tõsiseid raskusi põhiteenuste pakkumisega. Asendajate palkamise lisakulud on  mõned tervishoiuasutused isegi pankrotti viinud.

„Ajal, mil talvine viiruslaine on pärale jõudmas, on USA tervishoiusektorit tabamas ka suur töölt lahkumiste laine, mis viib üha enam haiglaid rahalistesse raskustesse.”

„Õdede puudus ning asendustöötajate palkamisega seotud kulutused asetavad üle kogu riigi haiglaid üha suurema surve alla. Californias asuva Watsonville’i haigla jaoks olid need kulutused liiast ning aitasid kaasa asutuse pankrotile, kinnitas üks seotud isik.”

Ameerika Õdede Sihtasutuse jaoks läbi viidud uuringus leiti, et 21% neist kavatseb järgmise kuue kuu jooksul töölt lahkuda ning 29% ütlesid, et nad kaaluvad seda.

Kuivõrd õdedest on suur puudus, leiab iga tööd otsiva õe pärast aset lahing, mille võidab paratamatult see, kellel on kõige paksem rahakott.

„See on mäng ellujäämise peale,” ütles Steven Shill, tervishoiupraktika osakonna juht nõustamisettevõttes BDO USA. Võitjad on need, kes „asuvad toiduahelas kõige kõrgemal ning kellel on kõige paksemad rahakotid.” Õdesid ja teisi haigla töötajaid vahendavad ettevõtted „imevad haiglad tühjaks.”

On korduvalt hoiatatud, et absurdseid vaktsineerimiskohustusi kehtestavate siniste osariikide haiglaid tabab suur tööjõupuudus.

Selle eest, et selline oht keset pandeemiat on realiseerunud, ei vastuta keegi muu kui need samad inimesed, kes vaktsineerimiskohustuse kehtestasid.

Samal ajal vajab haiglaravi üha rohkem inimesi. Ühte Ventura maakonnas asuvasse haiglasse on sattunud rekordiline arv inimesi seoses „ootamatute südameprobleemide, rabanduste ja veretrombide tekkega”, mistõttu on patsientide hulk haiglas tõusnud seni kõrgeima tasemeni.

„Otsime töötajaid” silte on võimalik näha USAs praktiliselt iga ukse peal.

„Intensiivravi osakonna õe Dana sõnul on kriitiliselt haigete patsientide arv Ventura maakonna haiglas kasvanud „tohutult kõrgeks”, viies voodikohtade täituvuse kõrgeima tasemeni, mida ta eales näinud.”

„[Haigla] pole kunagi olnud nii hõivatud ja see ei ole kuidagi seotud COVID-19-ga,” ütles Dana. „Me ei näe tavaliselt ühe korraga nii palju insulte, aneurüsme ja südamerabandusi. /…/ Tavaliselt näeme me kuut kuni kümmet aordi dissektsiooni juhtu aastas. Viimase kuu jooksul oli neid kuus. See on hullumeelne. Selle suremusnäitaja on äärmiselt kõrge.”

Sarnane olukord on tekkinud lugematul hulgal haiglates üle kogu riigi.

Lisaks on oodata, et tööjõupuudus süveneb veelgi, sest hiljutises küsitluses leiti, et veel paljud õed plaanivad lähiajal töölt lahkuda.

„Kaks kolmandikku Ameerika Intensiivraviõdede Assotsiatsiooni (American Association of Critical-Care Nurses) poolt küsitletud õdedest ütles, et pandeemia ajal kogetu on pannud neid kaaluma valdkonna vahetamist. Ameerika Õdede Sihtasutuse (American Nurses Foundation) jaoks läbi viidud uuringus leiti, et 21% neist kavatseb järgmise kuue kuu jooksul töölt lahkuda ning 29% ütlesid, et nad kaaluvad seda.”

Lennundus on teine valdkond, mida on töötajate puuduse tõttu tabanud seninägematud raskused.

Üksnes detsembrikuu jooksul tühistati või lükati töötajate puuduse tõttu edasi tuhandeid ja tuhandeid lende.

Omicroni tüve levikust tingitud töötajate puuduse tõttu tühistati USA-s vahetult pärast jõulupühasid 913 lendu ning veel 2975 lendu lükati edasi. Pühade ajal tühistati kokku peaaegu 1000 riigisisest ja rahvusvahelist lendu ning enam kui 3000 lendu lükati edasi.

Bank of America on oma klientidele öelnud, et mõned pangakontorid võivad „pikemaks ajaks” suletuks jääda.

Kahjuks ei ole tegemist kriisiga, mis lähiajal laheneks.

Inimesi sureb iga päevaga, mistõttu on oodata, et tööjõupuudus jätkub ka läbi 2022. aasta ja veel pärast sedagi.

USA rahvastikubüroo andmetel kasvas USA rahvaarv möödunud aasta 1. juulile eelnenud 12-kuulisel perioodil riigi ajaloo kõige aeglasemas tempos, 0,1%, tõustes 12 kuuga 393 000 elaniku võrra 331,9 miljonini. Rahvastikubüroo sõnul tõestab see, et pandeemia on muutmas riigi demograafilisi kontuure.

Kui 2021. aasta lõplikud rahvaloenduse andmed avaldatakse, on oodata, et kogu riigi rahvaarv on langenud.

Niivõrd paljud inimesed on surnud ning 2022. aastal sureb veelgi. Lisaks on see, mida me seni oleme näinud, veel alles algus.

Kogu ühiskond on kokku kukkumas. Nüüdseks on see protsess jõudnud nii kaugele, et isegi esmatähtsate teenuste kättesaadavuse peale ei saa enam loota.

Ma tahaksin öelda, et 2022. aasta saab olema parem, kuid kahjuks ei ole mul võimalik seda teha. See lihtsalt ei vasta tõele.

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.