Maailmavõim & Geopoliitika

Sõda Ukrainas põhjustab Lääne relvatootjatele kasvavaid tootmisraskusi

Venemaalt pärit materjalide tarnekatkestused raskendavad relvade tootmist Lääneriikide kahaneva arsenali täiendamiseks.

Rootsi analüüsikeskuse SIPRI andmetel suurendas konflikt Ukrainas 2022. aastal nõudlust relvade järele, kuid raskendas ka relvade tootmist, sest Venemaa on relvade valmistamisel kasutatavate toorainete üks peamisi tarnijaid.

“Mõnel suuremal relvatootjal võib kuluda mitu aastat, et rahuldada Ukraina sõjast tingitud uut nõudlust,” ütles SIPRI vanemteadur Diego Lopez da Silva.

Praegused tarneprobleemid võivad spetsialistide sõnul takistada Ameerika Ühendriikide ja Euroopa jõupingutusi oma relvajõudude tugevdamiseks ja varustamiseks pärast laskemoona ja relvade saatmist Ukrainasse.

Relvamüük ulatus 2021. aastal 592 miljardi dollarini, mis on 1.9% rohkem kui eelmisel aastal, kuid siiski madalam kui nelja aasta keskmine enne COVID-19 pandeemiat.

Hoolimata asjaolust, et USA ettevõtted domineerivad relvamüügis maailmaturul – maailma juhtivate relvatootjate nimekirja jõudis 40 USA ettevõtet, kokku 299 miljardit dollarit 2021. aastal – oli Põhja-Ameerika ainus piirkond, kus relvamüük 2020. aastaga võrreldes langes 0,9% võrra.

Praegused tarneprobleemid võivad spetsialistide sõnul takistada Ameerika Ühendriikide ja Euroopa jõupingutusi oma relvajõudude tugevdamiseks ja varustamiseks pärast laskemoona ja relvade saatmist Ukrainasse.

2021. aastal asus maailma 100 suurima relvatarnija nimistust 27 peakorter Euroopas. Euroopa kombineeritud relvamüük kasvas 2020. aastaga võrreldes 4,2%, ulatudes kokku 123 miljardi dollarini. Prantsusmaa ja Itaalia juhtisid 15% müügikasvuga 100 parima relvatootja seas.

Aasias ja Okeaanias asuva 21 sõjatööstusettevõtte kombineeritud relvamüük ulatus 2021. aastal 136 miljardi dollarini, mis tähendas 5.8% kasvu aastataguse perioodiga võrrelduna.

Venemaalt kaasati maailma 100 suurima käibega relvatootja hulka kuus ettevõtet, mille kogumüük ulatus 17.8 miljardi dollarini, mis tähendas 0.4% kasvu võrreldes 2020. aastaga.

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda!

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.