Majandus & Raha

Sõda Gazas on andnud Iisraeli majandusele ränga löögi

Hiljuti Briti juhtivas majanduslehes Financial Times (FT) avaldatud artikli kohaselt on Iisraeli siseriiklik kogutoodang langenud pärast Gaza sõjategevuse algust 20% võrra.

Maailma mõjuvõimsaimate majandusväljaannete hulka kuuluv ajaleht jooksutas Iisraeli majanduse katastroofilist langust kajastavat lugu oma esilehel väga lühikest aega, enne kui see tavatu kiirusega tiitellehelt kadus.

Artikkel loetleb üles arvukalt faktoreid, mis on kogumis põhjustanud juudiriigi kogutoodangu järsu kokkuvarisemise alates 2023. aasta neljandast kvartalist, mil leidis aset Iisraeli vägede sissetung Gazasse ning sealsete palestiinlaste vastase pommituskampaania algus.

Iisraeli SKT langes 2023. aasta neljandas kvartalis kokku 19,4%.

Ebaharilikult drastilise languse aluspõhjustena loetleb FT üles mitmeid faktoreid. Nende seas on kõige markantsemad:

  • aktiivse tööjõubaasi oluline vähenemine 300 000 reservisti teenitusse kutsumise tõttu;
  • sõjapidamisele lisanduvad kulud seoses 120 000 kodaniku evakueerimisega riigi lõuna- ja põhjaosadest;
  • ehitussektori tööliste kokku kuivamine tänu Gaza palestiinlastele kehtestatud liikumiskeeldudele;
  • 500 000 iisraellase lahkumine Iisraelist pärast detsembrit, mis tähendab 9-miljonilise riigi jaoks üle 5% elanikkonna kadu – mis veelgi olulisem… suure tõenäosusega on riigist lahkujate näol tegemist Iisraeli jõukamate ühiskonnaliikmetega, kellel on majanduslikud ressursid riigist kiirkorras välismaistesse asukohamaadesse ümber asuda.

Financial Times’i andmetel on Iisraeli import sõja algusest alates langenud 42 ning eksport 18 protsendi võrra. Eratarbimine tervikuna on Iisraelis 2023. aasta neljandast kvartalist alates langenud 27% võrra.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.