Loo AUDIOVERSIOON on kuulatav lehekülje lõpus
Väljaanne Der Spiegel raporteerib, et Ukraina keeldus septembris vastu võtmast Saksamaalt sõjalise abina riiki saadetud lahingtanke, kuna saadetud sõjamasinad osutusid koheselt remonti vajavaks ning võitlusvõimetuks.
Artikli kohaselt informeeris Ukraina valitsus, et Saksamaa võib Poola kaudu Ukrainasse teel olevad Leopard 1 tüüpi tankid tagasi võtta, kuna 10 tankist koosnev partii oli remonti vajav ning lahinguvõimetus konditsioonis. Kuna Ukrainal endal puuduvad nii kompetents kui varuosad selleks, et tanke parandada, paluti sakslastel need tagasi võtta ning tagastada Ukrainale alles siis, kui nendest lahinguväljal ka kasu võiks olla.
Saksa valitsus vastas üleskutsele ning saatis Poolasse mehhaanikud, kes tuvastasid, et ukrainlastele saadetud tankid olid tõepoolest remonti vajavad.
Saksa kaitseminister Boris Pistorius lubas käesoleva aasta alguses, et Saksamaa saadab Ukrainasse 2023. aasta lõpuks üle 100 Leopard 1 klassi lahingutanki. Tankid olid mõeldud massilise abina, täiendamaks oluliselt võimekamate, ent väikestes kogustes tarnitud Leopard 2 tüüpi tankide ridu.
Adrian Bachmanni kommentaar:
Leopard 1 klassi tankid on küll ajalooliselt edukad, ent tänase päeva seisuga moraalselt aegunud lahingumasinad, mis kujutavad endast pigem külma sõja relikti ning mille väljavaated moodsate optoelektrooniliste süsteemide, kommunikatsioonide ning lahingmoonaga varustatud tankide vastu on ülimalt piiratud.
Saksamaa otsus saata ladudest Ukraina sõjarindele konserveeritud Leopard 1 klassi tankid peegeldab seega pigem Berliini soovi näidata USA-le, et allutakse Washingtoni diktaadile kanaliseerida oma mõjusfääris olevate riikide militaarressursid Ukraina sõjarindele, jättes samas enda sõjalise võimekuse sellest sammust minimaalselt puudutatuks. Sisuliselt ei kaota Saksamaa artefaktsete Leopard 1 klassi konserveeritud tankide Ukrainasse saatmisega praktiliselt mingisugust lahingvõimekust, ent mis Kiievile muret tekitavam – Ukraina ka ei võida sellest suurt, muutes küsimuse tankide teenistuskõlbulikkusest pigem akadeemiliseks.
Leopard 2 võib seevastu pidada jätkuvalt maailma üheks parimaks lahingtankiks kõikide peamiste parameetrite (tulejõud, mobiilsus, kaitse) alusel, ent nende väga tagasihoidlik arv lahingrindel, kombinatsioonis Vene poole lahingkopterite ning droonide ülekaaluga, ei oma strateegiliselt relevantset efekti sõja üldisele käigule.
Esifoto: CC BY-ND 2.0 DEED
Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangalingiga: