Majandus & Raha

Saksamaa terasetööstus on 15 aasta sügavaimas madalseisus

Euroopa suurima terasetööstusega Saksamaad on taevasse tõusnud elektrihindade tõttu tabanud püsiv majanduslangus.

Saksamaa terasetööstus toimis praegusel tasemel viimati 2008. aasta ülemaailmse majanduskriisi ajal. 2022. aastal langes terasetoodang 35,4 miljoni tonnini, 3,9 protsenti alla 2021. aasta toodangu. Tootmine langes kõigis Saksamaa terasetööstuse segmentides, ent kõige rängemini kannatas elektrotehniline terasetööstus, mille toodang langes peaaegu 9 protsendi võrra, 9,8 miljoni tonnini, mis on isegi madalam kui 2009. aasta absoluutne miinimumtase. Alates Vene-Ukraina sõja algusest on Saksamaa terasesektor suures osas elektrihindade tõusust tingituna pidevas kollapsitrendis olnud.

Alates Vene-Ukraina sõja algusest on Saksamaa terasesektor suures osas elektrihindade tõusust tingituna pidevas kollapsitrendis olnud.

Saksamaa Teraseföderatsiooni tegevdirektor Kerstin Maria Rippel tõi kriisi põhjustena välja “nõrga nõudluse” ja “tahtlikult konkurentsivõimetud” elektrihinnad. “Saksamaa terasetootmise aastabilanss näitab selgelt, et terasetööstuse olukord … on väga tõsine,” lisas ta.

Rippeli sõnul näeb Teraseföderatsioon “kiireloomulist vajadust poliitiliste meetmete järele” seoses alates 2023. aasta algusest kahekordistunud ülekandevõrgutasudega ning ta nõuab “Kliimamuutusfondist” riiklikke toetusi, et aidata sektoril uut tõusu finantseerida. “Me vajame selget poliitilist kontseptsiooni, kuidas kliimaneutraalsuse saavutamist jätkusuutlikult rahastada,” ütles Rippel.

Järsult kasvanud energia- ja materjalikulud on Saksamaa tööstust eriti rängalt tabanud. Oma osa on kriisis olnud ka tuumaenergia järkjärgulisel kaotamisel kristlike demokraatide (CDU) nõudmisel ja roheliste toetusel.
Erakond Alternatiiv Saksamaale (AfD) on viidanud, et Saksamaa tööstussektorite pikaajalise languse taga on praegune vasakliberaalne valitsus koos eelmise, kristlike demokraatide juhitud valitsusega. Siiski on olukord muutunud eriti halvaks kantsler Olaf Scholzi ajal.

AfD lubab tühistada rohelisele “energiale ülemineku” ning parandada Nord Streami torujuhtmed odava Vene energia Saksa tööstusele tagasi toomiseks. Samuti lubab erakond vähendada maksukoormust ja bürokraatiat, et Saksamaa majandusele hoogu anda.

“Farmaatsia- ja keemiagigant Bayer teatas “märkimisväärsest tööjõu vähendamisest” 2025. aasta lõpuks. Rehvitootja Continental lõpetab tuhandete töötajate 40-tunnised lepingud ning masinasüsteemide tehas Friedrichshafen (ZF) tahab kaotada 12 000 töökohta. Kuid Saksamaa nn valgusfoorivalitsus ei hooli sellest kõigest,” kirjutas Alternatiiv Saksamaale oma avalduses.

AfD lubab tühistada rohelisele “energiale ülemineku” ning parandada Nord Streami torujuhtmed odava Vene energia Saksa tööstusele tagasi toomiseks. Samuti lubab erakond vähendada maksukoormust ja bürokraatiat, et Saksamaa majandusele hoogu anda.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: Tupungato/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.