AudioMajandus & Raha

Saksamaa majandus on sügavas kriisis – 2023 rekordiline pankrottide laine

AUDIOLUGU kuulatav lehekülje lõpus

Euroopa majandusmootoriks olev Saksamaa on langenud struktuursesse majanduskriisi. Saksa ettevõtted on rekordilise kiirusega pankrotistumas ning kriisile pole tunneli lõpus valgust paistmas.

Krediidireitingu agentuuri Creditreform andmetel oli Saksamaal 2023. aastal 18100 pankroti juhtumit, mis kujutab endast 23%-list kasvu võrreldes 2022. aastaga.

“Üha enam ettevõtteid on kokku kukkumas plahvatuslikult kasvanud energiahindade ning intressimäärade koosmõjus,” sõnas Creditreformi majandusuuringute divisjoni juht Patrik-Ludwig Hanzsch. Creditreformi hinnangul on pankrotistunud ettevõtted toonud kaasa 34 miljardi Euro eest laenukahjusid ning kaotanud või asetanud ohtu 205 000 töökohta.

Ajalehe Tagesspiegel hinnangul ei ole kriisile lõppu paistmas ning Saksamaa majanduskriis on juba praeguseks omandanud oluliselt süngema kuju kui 2008.-2009. aasta globaalse finantskriisi aegadel, mil võis oodata olukorra pöördumist. Praegu pole aga lootust olukorra paranemiseks kuskilt näha. Saksamaa majanduskriisi alustena loetleb leht üles “rohepöörde” kõrged kulud, intressimäärade tõusud, tööjõupuuduse ning digitaliseerimise defitsiidi.

Kõige enam on Saksamaa majandusharudest räsida saanud ehitussektor, milles pankrottide arv kasvas aasta läbilõikes 20,8% võrra. Ent pankrottide koguarvu asemel pankrottide kasvukõverat vaadates on teenindus ning kaubandussfäär kollapseerumas veelgi kiiremini, kogedes 22,5% ja 26%-list pankrottide arvu kasvu madalamalt baasilt. Saksamaa majanduse alustalaks olevas tööstussektoris kasvas pankrottide arv aastataguse näitajaga võrreldes 30,2% võrra.

Kõige suurema tõenäosusega lähevad pankrotti vähem kui 10 töötajaga väikeettevõtted, mis moodustasid 2023. aastal pankrottide koguarvust 80%. Samas on ka üle 250 töölisega suurettevõtete pankrottide arv suurenenud aasta läbilõikes 50% võrra. 51 kuni 250 töölisega ettevõtete pankrottide arv kasvas 76% võrra.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.