AudioMaailmavõim & Geopoliitika

Saksamaa kaitseminister: Saksa armee ei suudaks riiki rünnaku eest kaitsta 

Foto: Mircea Moira/Shutterstock.com

Hiljuti ametisse nimetatud Boris Pistorius kritiseeris eelmisi administratsioone NATO kaitsekulutuste nõuete täitmata jätmise eest ning väitis, et praegune sõjavägi ei täida sisuliselt oma otstarvet. 

Saksa armee ei täida praegu oma otstarvet ega suudaks Saksamaad kaitsta ühegi olulise rünnaku eest, ütles riigi kaitseminister Boris Pistorius oma parlamendikolleegidele laastavas kriitikas Saksamaa praeguse sõjalise võimekuse kohta. 

Veebruari lõpus SPD parlamendifraktsiooni koosolekul kõneldes süüdistas Pistorius Saksamaa varasemaid administratsioone, kes ei täitnud riigi NATO-kohustusi seoses kaitsekulutustega, ja väitis, et riigi sõjavägi annaks märkimisväärse agressiooniohu korral alla. 

“Meil ei ole relvajõude, mis suudaksid kaitsta Saksamaad või tema liitlasi sellise agressori vastu nagu Vene armee. Varem ei täitnud me oma kohustusi NATO ees. Nüüd peame riigina andma vajaliku panuse,” ütles Saksa kaitseminister oma parlamendi kolleegidele. 

“Meil ei ole relvajõude, mis suudaksid kaitsta Saksamaad või tema liitlasi sellise agressori vastu nagu Vene armee. Varem ei täitnud me oma kohustusi NATO ees. Nüüd peame riigina andma vajaliku panuse,” ütles Saksa kaitseminister oma parlamendi kolleegidele. 

“Kui te ei suuda õigel ajal heidutada autokraate, kes ei karda okupatsiooni ja jõhkrust, peate lihtsalt alistuma. Kui vastutate Poolas või mujal elavate inimeste ohutuse eest, peate täitma ka oma lepingulisi kohustusi. Riigina peame tagama, et heidutus jälle toimiks niipea kui võimalik. Sõjavägi vajab hädasti relvi, suurt varustust, laskemoona ja ka sõdureid,” lisas ta. 

Pistoriuse sõnavõttudele on vastatud heakskiitvate noogutustega nii poliitikutelt üle kogu poliitilise spektri kui ka sõjaväelastelt. 

SPD kolleeg Metin Hakverdi ütles: “Pistorius nimetab selgelt väljakutseid ja toetab samal ajal rõhutatult sõjaväe paremat varustatust.” 

CDU opositsiooni kuuluv parlamendiliige Katja Leikert lisas: “Sisuliselt on hr Pistoriusel kahjuks õigus. Meil on väga vedanud, et elasime aastaid rahus. Selle hinnaks oli, et me jätsime täiesti tähelepanuta oma suutlikkuse end kaitsta.” 

Bundeswehri Assotsiatsiooni esimees André Wüstner ütles ajalehele Bild: “On muljetavaldav, kui ausalt ja tõetruult kirjeldab kaitseminister olukorda Bundeswehris. Väed ei ole paljude aastate jooksul sellist selgust kuulnud. Kuid on ka selge, et föderaalvalitsus peab tegutsema kohe. See ei saa nii jääda.” 

Saksamaa ei ole enam kui kolmkümmend aastat täitnud NATO nõuet kulutada kaitsele vähemalt 2 protsenti liikmesriigi SKT-st. Viimane kord, kui kulutused nendele kriteeriumitele vastasid, oli 1991. aastal. 2021. aastal kulutas riik sõjaväele 1,3 protsenti oma sisemajanduse koguproduktist. 

Saksamaa ei ole enam kui kolmkümmend aastat täitnud NATO nõuet kulutada kaitsele vähemalt 2 protsenti liikmesriigi SKT-st. Viimane kord, kui kulutused nendele kriteeriumitele vastasid, oli 1991. aastal. 2021. aastal kulutas riik sõjaväele 1,3 protsenti oma sisemajanduse koguproduktist. 

Riigi soovimatus oma kaitset tugevdada on võtnud lõivu üha väsinumalt ja ebapiisavalt sõjaväelt ning mitmed hiljutised aruanded on näidanud, kui suures ulatuses Saksa armee tänaseks põlvili on surutud. 

Eelmise aasta detsembris ajalehele Die Welt lekkinud raport näitas, et Bundeswehril on murettekitav varustuse puudus, mille tulemuseks on märkimisväärsed lüngad selle operatiivses valmisolekus. Artikkel hoiatas, et Saksamaa on vaid osaliselt valmis juhtima NATO väga kõrge valmidusega ühisväge (VJTF) Euroopas, mille juhtiva riigi positsiooni riik 2023. aastal üle võttis. 

Aruanne, mis kasutab valgusfoorisüsteemi operatiivvalmiduse hindamiseks, liigitas Saksamaa VJTF-i seadmed kollaseks, selgitades, et Saksa armee on “osaliselt piiratud kvaliteediga” ja suudab täita ainult “minimaalseid nõudeid”. 

Saksa armee testis oma NATO reageerimisjõududele (NRF) mõeldud 18 moderniseeritud Puma tanki valmisolekut ja mitte ühtegi tanki ei peetud tegutsemiskõlblikuks. 

Samal kuul teatas Saksa ajaleht Der Spiegel,  et Saksa armee testis oma NATO reageerimisjõududele (NRF) mõeldud 18 moderniseeritud Puma tanki valmisolekut, ja paljastas, et mitte ühtegi tanki ei peetud tegutsemiskõlblikuks. 

Pistoriuse kommentaarid ühtivad Saksa valijaskonna üldise konsensusega riigi sõjaliste võimete osas. Vapustav 85 protsenti sakslastest ei usu, et praegune Bundeswehri käsutuses olev varustus oleks reaalses sõjas kasutuskõlblik, selgus veebruaris ajalehe Die Welt jaoks Infratest dimapi läbi viidud iga-aastase küsitluse tulemustest

85 protsenti sakslastest ei usu, et praegune Bundeswehri käsutuses olev varustus oleks reaalses sõjas kasutuskõlblik.

Uue kaitseministri eelkäija Christine Lambrecht astus jaanuaris tagasi, kuna mitmete Saksa sõjaväe hankelepingute ebaõnnestumised, sõjavarustuse suured rikked ja ebapiisav tegevus Ukraina abistamisel langesid tema vastutusele. 

On selge, et usalduse taastamiseks riigi kaitsevõime vastu on vaja kiiret tegutsemist ning Pistorius näib soovivat kriisi lahendamiseks radikaalseid samme astuda. 

Üks poliitikamuudatus, mida Pistorius soovitas ja mida toetab opositsioonipartei AfD, on naasmine mingit sorti ajateenistuse juurde

Pistorius ütles hiljuti Baieri ajalehele Süddeutsche Zeitung: “Näib, et inimesed on kaotanud teadlikkuse, et nad ise on osa riigist ja ühiskonnast. Vastutuse võtmine kindlaks perioodiks võib silmad ja kõrvad sellele avada.” 

Samuti võib see pakkuda väga vajalikke liikmeid põdurale sõjaväele, kelle arvukus on järk-järgult kahanenud vaid 183 500 aktiivse teenistujani, asetades Bundeswehri suuruselt 28. armeeks maailmas. 

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.