fbpx
Ühiskond & Kultuur

Saksa siseminister soovib keelata peamise opositsioonipartei rahalise toetamise

Saksamaa sotsiaaldemokraadist siseminister propageerib uut seadust, mille järgi hakkaks Saksa valitsus jälgima ja sanktsioneerima nende isikute pangakontosid, kes annetavad Saksamaa peamisele opositsiooniparteile “Alternatiiv Saksamaale”. Mõni pank on juba asunud sanktsioone ellu viima.

Saksama siseminister Nancy Faeser tõi ühe lausega esile, kui kaugele on Saksamaa valitsus valmis minema, et oma peamist opositsiooni uue seaduse abil poliitiliselt maastikult elimineerida.

“Mitte keegi, kes annetab paremäärmuslastele, ei tohi jääda avastamata,” hoiatas 53-aastane Faeser, teatades uuest püüust piirata pangakontosid ja poliitiliste rühmituste rahastamist, kusjuures keelatud on selle plaani järgi annetada ka opositsioonilisele parteile Alternatiiv Saksamaale (AfD). “Need, kes riiki mõnitavad, peavad seisma vastamisi tugeva riigiga,” lisas ta.

Pealkirja “Otsustav võitlus paremäärmusluse vastu” all tutvustas Faeser kokku 13 meedet, keskendudes eelkõige nende inimeste sanktsioneerimisele, kes rahastavad tema erakonna poliitilisi konkurente.

Faeser tutvustas oma uut plaani koos Põhiseaduse Kaitse Ameti (BfV) presidendi Thomas Haldenwangi ja Föderaalse Kriminaalpolitseiameti juhi Holger Münchiga. Pealkirja “Otsustav võitlus paremäärmusluse vastu” all tutvustas Faeser kokku 13 meedet, keskendudes eelkõige nende inimeste sanktsioneerimisele, kes rahastavad tema erakonna poliitilisi konkurente.

“Põhiseaduse Kaitseamet suhtleb tihedalt finantssektoriga, et tõsta nende teadlikkust paremäärmuslusega seotud rahavoogude ja tehingute probleemidest,” sõnas Faeser. Ta ütles ka, et “paremäärmuslike võrgustike” vastu tuleks esitada süüdistus samamoodi nagu organiseeritud kuritegevuse liikmete vastu. Oma eesmärkide saavutamiseks soovib siseminister, et uus seadus võetaks vastu ja võimalikult kiiresti. “Saksamaa Liidupäev peaks seaduse kiiresti vastu võtma,” ütles Faeser.

Lisaks poliitiliste konkurentide likvideerimisele võitleks uus seadus ka “internetis esineva vihkamise vastu”, kõrvaldaks “põhiseaduse vaenlased” Saksa riigi avalikust teenistusest ning “desarmeeriks paremäärmuslased”.

Lisaks poliitiliste konkurentide likvideerimisele võitleks uus seadus ka “internetis esineva vihkamise vastu”, kõrvaldaks “põhiseaduse vaenlased” Saksa riigi avalikust teenistusest ning “desarmeeriks paremäärmuslased”.

Kahtlemata tegi valitsus selle avalduse, pidades silmas peamist opositsioonierakonda Alternatiiv Saksamaale (AfD), mille toetus sakslaste seas kasvab jätkuvalt, hoolimata erakonna vastu suunatud massiivsest meediakampaaniast. Tegelikult näitab viimane uuringuinstituut Insa poolt läbiviidud küsitlus, et AfD populaarsus on tõusnud taas üle 20 protsendi pärast lühiajalist langust alla selle piiri veebruari alguses. Küsitluse tulemused on valitsust ilmselt häirinud, sest erakonna vastu suunatud halastamatu propagandakampaania ei ole andnud soovitud tulemust.

Mitmel Saksamaa liidumaal on sisejulgeolekuamet (BfV) juba nimetanud AfD-d “kindlaks paremäärmusluse esindajaks”, mis tähendab, et partei suhtes kohaldatakse juba praegu äärmuslikku järelevalvet. Peagi võib valitsus pärast kehtiva seaduse uuendamist seda määratlust ära kasutada, et võtta sihtmärgiks ka need inimesed, kes erakonnale annetavad.

Jääb ebaselgeks, kuidas välja kuulutatud jälgimine toimiks ning millised karistused saaksid osaks inimesele, kes annetab mõnele parempoolsele erakonnale või organisatsioonile. Faeseri sõnul tegeleks annetajate jälgimise ja sanktsioneerimise detailidega Põhiseaduse Kaitse Amet (BfV). Põhiseaduse Kaitse Ametist on saanud tänaseks Saksa vasakliberaalse kartelli poliitiline haru ja nüüdseks on see mõjuvõimas organisatsioon võtnud oma sihtmärgiks kõik vasakpoolsete võimu suhtes konkureerivad erakonnad.

Põhiseaduse Kaitse Ametist on saanud tänaseks Saksa vasakliberaalse kartelli poliitiline haru ja nüüdseks on see mõjuvõimas organisatsioon võtnud oma sihtmärgiks kõik vasakpoolsete võimu suhtes konkureerivad erakonnad.

Varemalt on ekstreemse jälgimise puhul olnud vaja selleks ranget heakskiitu ja kõrget vajaduse taset. Uue seaduse kohaselt ei peaks Põhiseaduse Kaitse Amet aga enam tõestama vägivallale üleskutsumist või vägivallatsemist. Piisaks meelevaldsest “ohupotentsiaali” omistamisest, mis jätab palju rohkem tõlgendamisruumi.

Nii mõnigi Saksa pank on juba asunud parempoolsetele poliitilistele parteidele annetajaid sanktsioneerima. Mõned päevad pärast Faeseri uue seaduseelnõu tutvustamist saatis Saksamaa pank Sparkasse Mittelfranken-Süd erakonnale Alternatiiv Saksamaale kolmekohalist summat annetada püüdnud kliendile järgneva teate: “Selle makse saaja on paremäärmusliku suunitlusega. Sparkasse Mittelfranken-Süd ei aktepteeri selliseid makseid. Teie endi huvides lõpetage palun sellised maksed.”

Mõned päevad pärast Faeseri uue seaduseelnõu tutvustamist saatis Saksamaa pank Sparkasse Mittelfranken-Süd erakonnale Alternatiiv Saksamaale kolmekohalist summat annetada püüdnud kliendile järgneva teate: “Selle makse saaja on paremäärmusliku suunitlusega. Sparkasse Mittelfranken-Süd ei aktepteeri selliseid makseid. Teie endi huvides lõpetage palun sellised maksed.”

Ajakirjanduse järelepärimise peale kinnitas pank, et teade oli küll ehtne, kuid “tegelikult oli see viga ja klienti teavitatakse kohaselt.” On võimalik, et teate saatis välja mitte pank ise, vaid pangaga koostööd tegev võimalike rahapesu juhtumite avastamise teenust pakkuv ettevõte. Pank siiski keeldus kirja saatmise üksikasju kommenteerimast ning ka koostööettevõte ei vastanud järelepärimisele.

Vaba Demokraatliku Partei (FDP) liige ning Liidupäeva asepresident Wolfgang Kubicki ütles juhtunut kommenteerides väljaandele BILD: “Seda juhtumit tuleb lähemalt uurida, sest selliseid kirju ei kirjutata ega saadeta tavaliselt “kogemata”. Te ei pea olema erakonna Alternatiiv Saksamaale sõber, taipamaks, et sellisel ähvarduskirjal ei ole midagi pistmist demokraatliku riigikorraga.”

Allikad: siin ja siin

Adrian Bachmanni kommentaar:
Alasti diktatuur. Sõltumata banaalsest kosmeetilisest sõnavahust, millel puudub igasugune õigusriiklik loogika, tähendab Saksa siseministri algatus asuda majanduslikult represseerima riigi peamise opositsioonipartei toetajaid sisuliselt diktatuuri välja kuulutamist läbi opositsiooniliste poliitiliste jõudude vägivaldse mahasurumise.

Alasti diktatuur. Sõltumata banaalsest kosmeetilisest sõnavahust, millel puudub igasugune õigusriiklik loogika, tähendab Saksa siseministri algatus asuda majanduslikult represseerima riigi peamise opositsioonipartei toetajaid sisuliselt diktatuuri välja kuulutamist läbi opositsiooniliste poliitiliste jõudude vägivaldse mahasurumise.

Adrian Bachmann

Tegemist on kurjuse maskeerimata vormiga, mis kujutab endast meelsusvabaduse ning kodanikuühiskonna surmamist päise päeva ajal. Kirjeldatud meetmed lastakse tavapäraselt käiku perioodidel, mil valitsev võim on minetanud igasuguse moraalse legitiimsuse ning mille korruptsiooni ja kuritegude hulk on jõudnud tasemeni, kus reaalne võimuvahetus tähendaks selles osalejatele mitte üksnes võimu, vaid suure tõenäosusega ka vabaduse või koguni elu kaotust.

Kummatigi on ebakindel, kas vähemalt viiendiku Saksa elanikkonna poliitilisi huve esindava partei jõumeetoditega hävitamine saavutab oma soovitud efekti, kuna vastavasse faasi jõudnud meelevaldne türannia kutsub tihti esile reaktsiooni, mis päädib represseerijate sama tuima ja meelevaldse ning võimalik, et ka brutaalsema mahasurumise hetkel, mil tasumise tund kätte jõuab.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangaülekandega järgmistel rekvisiitidel:

MAKSE SAAJA: Adrian Bachmann

KONTO NUMBER: EE271010011832141226

SELGITUS: Annetus

Esifoto Nancy Faeserist: Alexandros Michailidis/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.