AudioÜhiskond & Kultuur

Rootsi kuulutas COVIDi pandeemia lõppenuks

Järjekord Rootsis, Malmö ööklubi juures pärast 9. veebruari südaööd, kui Rootsi kaotas koroonapiirangud. Autor/allikas: Scanpix / Johan NILSSON / TT NEWS AGENCY / AFP

Rootsi tühistas 9. veebruaril viimased allesjäänud pandeemia piirangud ning lõpetas inimeste testimise, ehkki surve tervishoiusüsteemile on endiselt kõrgendatud ning osad teadlased palusid haiguse vastases võitluses veel kannatlikkust üles näidata.

Rootsi valitsus, mis on pandeemia algusest alates sulgude asemel eelistanud kasutada vabatahtlikke meetmeid, teatas 9. veebruaril, et kaotab viimsedki piirangud, kuna nii vaktsiinid kui ka leebem Omicroni tüvi on raske haigestumise ja surmade arvu alla viinud, kuulutades seeläbi pandeemia sisuliselt lõppenuks.

Tervishoiuminister Lena Hallengren ütles väljaandele Dagens Nyheter: „Pandeemia sellisena, nagu me seda tunneme, on minu hinnangul läbi.”

„See ei ole lõppenud, aga meile teada oleval kujul, mis puudutab kiireid muutusi ja piiranguid, on see läbi,” ütles Hallengren, lisades, et koroonaviirust ei saa enam pidada ohuks ühiskonnale.

Alates 9. veebruarist võivad baarid ja restoranid jääda avatuks ka pärast kella 11 õhtul ning seda ilma külastajate arvu piiranguteta. Osalejate arvu piirangud kaotati ka suurematelt siseüritustelt ning lõpetati vaktsineerimispasside kasutamine.

Rootsi valitsus teatas 9. veebruaril, et kaotab viimsedki piirangud, kuulutades seeläbi pandeemia sisuliselt lõppenuks.

Rootsi haiglad olid piirangute kaotamise ajal endiselt surve all. COVID-19 tõttu vajas haiglaravi ligikaudu 2200 inimest ehk umbes sama palju kui 2021. aasta kevade kolmanda laine ajal.

Tasuta testimist hakati kuu alguses vähendama ning alates 9. veebruarist lõppes see peaaegu täielikult, mistõttu ei tea keegi täpset nakatunute arvu.

„Me peaksime olema kannatlikumad ning ootama veel vähemalt paar nädalat. Me suudame testimisega jätkata,” ütles Fredrik Elgh, Umea Ülikooli viroloogia professor ning Rootsi sulgude-vaba lähenemise üks suurimaid kriitikuid, Reutersile.

„See haigus avaldab ühiskonnale endiselt suurt survet,” lisas ta.

Tervishoiuminister Lena Hallengren: „Pandeemia sellisena, nagu me seda tunneme, on minu hinnangul läbi.”

Rootsi Terviseameti sõnul on suuremahuline testimine selle kasutegurit arvestades liiga kulukas. Rootsi kulutas käesoleva aasta esimese viie nädala vältel testimisele ligikaudu 500 miljonit Rootsi krooni ehk üle 47 miljoni euro ning kogu pandeemia vältel ligikaudu 24 miljardit krooni.

Piirangute kaotamise päeval suri Rootsis 114 viirusesse nakatunud inimest.

Kokku on viiruse tagajärjel või sellesse nakatununa surnud Rootsis 16 182 inimest. Rootsi per capita surmade arv on teiste põhjamaadega võrreldes kõrgem, kuid madalam enamikest teistest Euroopa riikidest.

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.