fbpx
Ühiskond & Kultuur

Robert Epstein: Otsingumootorid ja nutiseadmed on massiivne elanikkonna jälgimis- ja manipuleerimissüsteem

Maailmakuulus psühholoog Robert Epstein selgitas hiljuti Joe Rogani saates, kuidas otsingumootoritest ja nutiseadmetest on saanud inimkonna ajaloos seninägematult võimas elanikkonna jälgimise ja manipuleerimise süsteem. 

Joe Rogan: Interneti otsingumootorid on väga huvitav teema, sest minu arvates on otsingumootori tulemused olnud alati miski, mida inimesed peavad iseenesestmõistetavaks. Usutakse, et otsingumootor pakub meile enesestmõistetavalt kõige olulisema informatsiooni esimena ja seega ei mõelda sellele, et ka see infodomeen on omamoodi kureeritud. Meie siin oleme seda juba märganud, kuna kasutame kahte erinevat otsingumootorit. Kõigepealt kasutame Google’it ja kui me otsitavat teemat Google’ist ei leia, siis kasutame DuckDuckGo’d. Sageli võib midagi väga konkreetset otsides avastada, et seda ei olegi võimalik Google’i abil leida.  Ja kui see peakski olema leitav, siis on see esile kuvatud sügaval kõige viimastel vastuste lehtedel, samas kui DuckDuckGo annab asjakohased otsingutulemused väga kiiresti. Otsingumootoritega on midagi lahti ja teie avastasitegi oma uurimistöö käigus, et see võib oluliselt mõjutada ka valimiste tulemusi.  

Mitte ainult seda. Otsingumootorid võivad selgesti mõjutada, kuidas inimesed mõtlevad. Otsingumootor võib mõjutada inimeste arvamust, nende hoiakuid ja tarbimismustreid. See on põhimõtteliselt masin, mis kontrollib mõistust. Ning otsingumootorid on kõige võimsam kollektiivset teadvust juhtiv masin, mis on kunagi loodud. Muide, te ei tohiks kunagi kasutada Google’i otsingumootorit. Mitte kunagi.  

Otsingumootorid on kõige võimsam kollektiivset teadvust juhtiv masin, mis on kunagi loodud.

Mitte kunagi? Miks te seda väidate?  

Sest Google on miskit, mida ma nimetan jälgimis- ja manipulatsiooni platvormiks. Tasub meeles pidada, et Google’iga on kõigel alati kaks tasandit. Pealtnäha on see nagu tasuta avalik raamatukogu, kas pole? Kuid see on üksnes süsteemi pinnapealne osa. Pinna all peitub midagi muud. Ärilisest vaatenurgast vaadatuna on see sisuliselt jälgimise ja manipuleerimise platvorm. See eksisteerib ainult kahel eesmärgil. Esiteks selleks, et meelitada inimesi loovutama rohkelt isiklikku informatsiooni. Pange tähele, et teie avalik raamatukogu seda ei tee. Ning Google’it kasutatakse ka manipulatsiooni eesmärgil, sest üsna mitu aastat tagasi avastati, et kui kontrollida otsingutulemuste järjekorda, on võimalik kontrollida inimeste arvamust, sisseoste, aga ka nende antavaid hääli valimistel. Neil ei ole muidugi võimalik kõigi arvamust kontrollida, sest paljudel inimestel on juba niigi tugev arvamus olemas. Inimesed, kellele nad keskenduvad, on need, kes pole veel otsustanud, inimesed, kes on haavatavad ja nad teavad täpselt, kes need inimesed on. Teie mõistus on nende kätes, seega ei tohiks kunagi kasutada Google’it ega ühtegi teist analoogset toodet, nagu Amazon, Alexa või Android platvormiga telefonid.  

Androidid on halvad?  

Android on samuti jälgimiseade. See on aparaat, mis kuulab teid alati pealt. See lindistab alati kõike.  

Android lindistab alati kõike?  

Kas sa tõsiselt kahtled selles? 

Jah. See tähendab, et ma sean selle väite kahtluse alla. Ma olen valmis sind uskuma, aga ma tahan, et täpsustaksid, millel su väide põhineb.  

On olnud mitmeid kohtuasju, kus kasutatakse salvestisi asitõendina inimeste kohta, kes seda virtuaalset abitehnoloogiat kasutavad. Kohtud on suutnud taastada Androidi salvestusi ja ärakirjasid hetkedest, kui inimesed pole isegi teadlikud, et neid jälgitakse.  

Ma tean, et Alexa puhul on see nii. Aga kas sama lugu on ka Android telefonidega?  

Jah. Selle tõestamiseks vajalikud seadmed, mida ma endaga täna kaasa ei võtnud, on nüüd nii odavad, et sõna otseses mõttes igaüks võib seda väidet kontrollida. Android, isegi kui see on teie mobiilsideteenuse pakkujast lahti ühendatud, isegi juhul kui te oma telefonist SIM-kaardi välja võtate, salvestab ja jälgib see süsteem iga teie tegevust seni, kuni aparaadil on elektritoide olemas. Loomulikult jälgitakse pidevalt ka teie asukohta. Niipea kui taastate võrguühenduse, laeb Android kogu vahepeal salvestatud teabe üles. Mõned inimesed imestavad, miks nende akud saavad mõnikord tühjaks isegi siis, kui nad oma telefoniga eriti midagi ei tee. Selle põhjuseks on asjaolu, et Android telefonid laevad informatsiooni üles umbes 50–60 korda tunnis, kui ma ei eksi. See laeb ühes tunnis üles umbes 12 megabaiti andmeid, mis nõuab mõistagi omajagu palju energiat. Telefon, mida ma ise kasutan, on täiesti erinev. See ei tee midagi sellist.  

Androidid, isegi kui need on teie mobiilsideteenuse pakkujast lahti ühendatud, isegi juhul kui te oma telefonist SIM-kaardi välja võtate, salvestab ja jälgib see süsteem iga teie tegevust seni, kuni aparaadil on elektritoide olemas.

Mis teil on? Kas „No Agenda“ tüüpi telefon? Kas teate seda taskuhäälingut „No Agenda“? Ei? Minu sõber Adam Curry on taskuhäälingute populariseerija. Ta on mees, kes leiutas taskuhäälingud ja tema ettevõte arendab samuti Google`i-vabu mobiiltelefone, kust nad võtavad välja kõik jälgimisseadmed ja muu sellise. Ja see töötab teistsugusel operatsioonisüsteemil.  

Ka minul on telefon, mis töötab teistsugusel operatsioonisüsteemil. See on täiesti Google’i-vaba.  

Kas saate seda mulle näidata? Olen lihtsalt sellest huvitatud.  

See näeb pealtnäha välja nagu iga teine tavaline telefon.  

Kas see töötab Linuxi baasil? Mille põhjal see töötab?  

Ei, see on erinev operatsioonisüsteem.  

Oogu olemasolevat tehnoloogiat on tegelikult võimalik kasutada sedasi, et selle kasutajaid ei muudetaks korporatsioonide jaoks tooteks.

Kas sa ei taha seda mulle avalikustada?  

Kõik, mis ma tahan kuulajatele siinkohal öelda, on see, et kui te lähete veebisaidile myprivacytips.com, jõuate te minu autorlusega artiklini, mis algab sõnadega “Ma ei ole alates 2014. aastast oma mobiiltelefonis ega arvutis näinud suunatud reklaami.” Nii et kogu olemasolevat tehnoloogiat on tegelikult võimalik kasutada sedasi, et selle kasutajaid ei muudetaks korporatsioonide jaoks tooteks. Kuigi tõsi, sellega kaasnevad väikesed ebamugavused. Aga üksnes vähesel määral. Kas sellega kaasnevad mingid lisakulutused? Ka seda, kuid samuti väga vähesel määral. Kui soovite hankida nutisüsteeme tasulisel kujul, sedasi et teid ei jälgitaks, siis me räägime vaid 10–15 dollarist kuus. 

Oluline on mõista, et kõik need teenused, mida te saate infotehnoloogia sfääris “tasuta”, ei ole tasuta. Te maksate nende eest oma vabadusega.  

Oluline on mõista, et kõik need teenused, mida te saate infotehnoloogia sfääris “tasuta”, ei ole tasuta. Te maksate nende eest oma vabadusega. 

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.