Majandus & Raha

Ränioru ettevõtja Sam Altman soovib vastutasuks tasuta krüptovaluutale skaneerida inimeste silmi

Kõlab nagu midagi ulmefilmist — metallist kerad skaneerimas inimeste silmi, et maksta neile digitaalses valuutas.

Selle kallal on aga tehnoloogiainvestor Sam Altman oma uue idufirma Worldcoin kaudu töötanud. 21. oktoobril „vargsi” käivitatud Worldcoin lubab jagada tasuta krüptovaluutat inimestele, kes oma kontole ligi pääsemiseks kasutavad vikerkestade skaneerimist.

Worldcoin väidab, et on Silicon Valley investoritelt (sealhulgas Andreessen Horowitzilt, Coinbase’ilt ja miljardärist LinkedIni kaasasutajalt Reid Hoffmanilt) kaasanud oma ettevõttesse juba 25 miljonit USA dollarit, mis tõstab ettevõtte hinnangulise väärtuse 1 miljardi USA dollarini.

21. oktoobril „vargsi” käivitatud Worldcoin lubab jagada tasuta krüptovaluutat inimestele, kes oma kontole ligi pääsemiseks kasutavad vikerkestade skaneerimist.

Tehisintellekti grupi OpenAI tegevjuht ja idufirmade kiirendi Y Combinatori endine president Altman asutas ettevõtte koos teoreetilise füüsika üliõpilase Alex Blania ja endise Bridgewater Associates investeerimispartneri Max Novendsterniga.

Idee tundub esmapilgul veider. Tasuta raha? Ja kõik, mida pean tegema, on laskma oma silmi skaneerida? Tundub liiga hea, et olla tõsi… .

Worldcoini asutajate sõnul on aga tegemist krüptovaluutade ja finantsteenuste haarde laiendamisega, et viia see massideni. Virtuaalse valuutabörsi Crypto.com andmetel on vähem kui 3% maailma elanikkonnast krüptovaluuta kasutajad.

„Krüptovaluuta on väga võimas asi,” ütles Blania, Worldcoini tegevjuht, uudistekanalile CNBC. „See avardab üldisemalt majanduse piire ning annab paljudele inimestele juurdepääsu majandusele.”

Virtuaalse valuutabörsi Crypto.com andmetel on vähem kui 3% maailma elanikkonnast krüptovaluuta kasutajad.

Kuidas see toimib?

Worldcoin on oma kerakujulisi seadmeid tarninud juba 12 riiki. Testijad lasevad kasutajatel end registreerida oma silma võrkkestasid skaneerides. Seejärel pilt krüpteeritakse ja sellest saab kordumatu kood, algandmed aga kustutatakse kasutajate privaatsuse kaitsmiseks. Pärast seda antakse kasutajatele tasuta osa Worldcoini krüptovaluutast.

„Me töötasime kogu süsteemi välja nii, et see oleks põhimõtteliselt privaatsust säilitav,” ütles Blania. „Võrkkesta kood ise on ainus, mis kerast lahkub. Mingit suurt biomeetriliste andmete andmebaasi ei eksisteeri.”

Ettevõttel on praeguseks üle 100 000 kasutaja üle maailma ning igal nädalal liitub nendega ligikaudu 700 uut klienti. Worldcoini eesmärk on jõuda 2023. aastaks miljardi kasutajani (kes ettevõttel oma silma vikerkesta laseksid skaneerida).

See tõstatab suure küsimuse: kuidas täpselt Worldcoini kasutamine toimib?

Projekti üks esmaseid funktsioone on digitaalne rahakott, mis võimaldab kasutajatel oma krüptot salvestada ja sellega makseid teha. Laiemas plaanis loodab Blania aga meelitada ligi arendajaid, kes suudavad selle süsteemi peale ehitada rakendusi; rakendusi, „mida me täna veel ei näe ja mida on tänapäeval väga keeruline luua, sest väga vähestel inimestel on krüptoraha.”

Worldcoini eesmärk on jõuda 2023. aastaks miljardi kasutajani (kes ettevõttel oma silma vikerkesta laseksid skaneerida).

„Võrguefektid on väga ihaldatud ning uskumatult suured,” ütles Blania.

„Seda näeb näiteks Facebookis. Niipea, kui teil on miljard kasutajat ja inimesed, kes igapäevaselt hoiavad ja kasutavad midagi sellist, on teil ettevõtjana võimalik ehitada täiesti uusi asju.”

Blania sõnul puutus Worldcoin juba varakult kokku ühe probleemiga  — kuidas tagada, et inimesed süsteemi ära ei peta. Ta nimetab seda probleemi „isiku tuvastamiseks”.

„Me leidsime, et ainus lahendus sellele probleemile on ehitada kera,” ütles Worldcoini juht. „See on kõige turvalisem ja privaatsust tagavam viis, mille me leidsime tõestamiseks, et iga inimene maailmas on unikaalne.”

Universaalse baassissetuleku „infrastruktuur”

See on kontseptsioon, millel on paralleele universaalse baassissetulekuga (universal basic income — UBI), mida on propageerinud nii Altman kui mitmed teised tehnikavaldkonna tipud.

Idee seisneb selles, et kodanikele regulaarselt tasuta raha jagades saavad valitsused leevendada tehisintellekti ja automatiseerimise mõju töötajatele.

Blania vihjas, et Worldcoin võiks olla „infrastruktuur”, mille abil tulevikus UBI rakendada saaks.

„Mina isiklikult olen pikemas perspektiivis UBI suhtes väga elevil,”  ütles Blania. „Ma arvan, et praegu on seda väga raske rakendada.”

„Näeme end ehitamas tohutut inimeste võrgustikku, kuhu ettevõtjad saavad siseneda ning rakendusi luua. UBI on üks neist, suurte globaalsete finantsettevõtete loomine on teine.”

Worldcoin ei ole ainus ebatavaline projekt, mille kallal Altman on töötanud. 2018. aastal maksis miljonärist tehnoloogiaettevõtja 10 000 USA dollarit idufirmale Nectome, et tema aju säilitataks, skaneeritaks ja laetaks üles arvutisimulatsiooni.

Krüptobuum

Worldcoin on ehitanud oma süsteemi Ethereumile, plokiahela võrgustikule, mis on ka maailma suuruselt teise krüptovaluuta taga. Blania loodab kasutada kiiresti kasvavat krüptovaldkonna suunda, tuntud kui detsentraliseeritud rahandus (decentralized finance — DeFi), mille eesmärk on vähendada vahendajate hulka traditsioonilistes finantsprotsessides nagu laenamine ja investeerimine.

Worldcoin toodi turule ajal, mil huvi krüptovaluutade vastu on taastunud ning bitcoin`ide ja teiste digitaalsete müntide hinnad on hüppeliselt tõusnud. Maailma suurim virtuaalvaluuta bitcoin saavutas 20. oktoobril uue rekordi, ületades 66 000 USA dollari piiri. Ether, XRP ja muud mündid tõusid samuti järsult.

Krüptovaluutad on oma osaluse tõttu pettustes saanud külge teatud maine. Erinevate pump-and-dump skeemide abil on amatöörinvestoreid meelitatud münte ostma üksnes selleks, et nende loojad ja sisering saaksid teenida miljoneid. Blania väidab aga, et Worldcoin pole pettus.

„Me oleme kogu oma tegevuse osas äärmiselt läbipaistvad,” ütles ta. „Me avame kõik lähtekoodid, mida on võimalik avada.”

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.