AudioÜhiskond & Kultuur

Põhimõtete hind: Novak Djokovic loobub pigem tiitlitest, kui laseb endasse koroonavaktsiini süstida

Autor/allikas: Scanpix/AP Photo/Koji Sasahara

ERR vahendab, et maailma esireket Novak Djokovic tunnistas, et loobub pigem tulevastest tiitlitest, kui läheb ennast koroona vastu vaktsineerima.

Djokovic ütles intervjuus BBC-le, et teda ei tohiks seostada vaktsineerimisvastase liikumisega, kuid ta toetab inimese enda õigust valida. Serblaselt küsiti, kas ta jätaks oma seisukoha tõttu ära osalemise suure slämmi turniiridel, nagu Wimbledon ja Prantsusmaa lahtised. “Jah, see on hind, mida ma olen nõus maksma,” vastas Djokovic…

“Ma ei ole kunagi olnud vaktsineerimise vastu,” ütles Djokovic, kinnitades, et ta on lapsepõlves vaktsiine saanud. “Ma olen lihtsalt alati toetanud vabadust valida, mida oma kehasse süstida.”

Maailma esireket ütles, et loodab, et teatud turniiridel vaktsineerimisnõuded muutuvad, ja lisas, et loodab mängida veel mitu aastat. Samas kinnitas ta, et oli nõus loobuma võimalusest saada statistiliselt kõigi aegade suurimaks tennisistiks – Djokovici konkurent Rafael Nadal võitis Austraalias oma 21. suure slämmi tiitli.

“Ma ei ole kunagi olnud vaktsineerimise vastu. Ma olen lihtsalt alati toetanud vabadust valida, mida oma kehasse süstida.”

“Põhimõtted minu tervise ja keha kohta on tähtsamad kui mis tahes tiitel või miski muu. Üritan oma kehaga kooskõlas olla nii palju kui võimalik,” lausus Djokovic. Siiski tunnistas ta, et hoiab oma meele avatuna võimaluse suhtes tulevikus ennast vaktsineerida: “Me kõik püüame ühiselt leida parima võimaliku lahenduse koroonaviiruse seljatamiseks.”

Adrian Bachmanni kommentaar

“Ütle mulle, keda/mida sa armastad ja ma ütlen sulle, kes sa oled…”

Kes on Novak Djokovic?

Novak Djokovic on maailma parim tennisist. Mees, kellel on unikaalne ning võimalik et kordumatu võimalus saada oma kutsumuses läbi aegade suurimaks viisil, mida ajaloos väga vähestele kingitakse. Selle pürgimuse täitumine oleks maskuliinse sooritusjanu täide viimise non plus ultra moment – triumf, mis on võimeline miljardeid inspireerima, innustama ja avama hinges potentsiaalsused, mis varemalt võimatu võimalikuks muudavad. Sedasi on suurte meeste suured teod alati innustavad ka nendele, kes on tahtejõu ja loomupärase talendi poolest vähem õnnistatud – et nemadki usuksid võimalusse saada võitu raskustest, mis nende eluteele on veeretatud. Ning ilmselgelt armastab Novak tennist.

Headus sureb, kui head mehed ei tee maailmas võimust võtva kurjuse vastu midagi, vaid loodavad, et keegi teine vapper ja ohvrimeelne oma ohvrite läbi tema ja tema laste tuleviku lunastab.

Ent veelgi enam armastab Novak, pühendunud õigeusklik kristlane, teatud väärtusi, mis inimeseks olemisele mõtte annavad: vabadus, kehaline autonoomia, mehisus ja julgus käia oma teed. Need on väärtused, mis on varemalt Euroopa tsivilisatsioonile viimase 2000 aasta jooksul selle kordumatu väärtuse andnud.

Inimeses olev armastus on alati mõõdetud ohvris, mida inimene on valmis armastatu eest tooma. Kõik muu on vaid tühipaljad sõnad. Djokovic kui sportlane on valmis ohverdama oma armastuse tennise vastu ning Djokovic kui mees on valmis loobuma kõige hiilgavamast staatusest spordiheeroste panteonis, et jääda truuks põhimõtetele, mis teevad temast vaba mehe.

Inimeses olev armastus on alati mõõdetud ohvris, mida inimene on valmis armastatu eest tooma. Kõik muu on vaid tühipaljad sõnad.

Nüüd… ajas ja ruumis, kus heroilisus näib olevat kadunud ning hüsteerilisuse, brutaalsuse, kollektivismi ja arguse eriliselt ebameeldiv kombinatsioon on kustutamas üle maailma vabaduse küünalde võbelevaid leeke, vajab inimkond rohkem kui kunagi varem kangelasi, kes ei paindu ülekohtu ees ka isiklike loobumiste ja ohvrite hinnaga.

Headus sureb, kui head mehed ei tee maailmas võimust võtva kurjuse vastu midagi, vaid loodavad, et keegi teine vapper ja ohvrimeelne oma ohvrite läbi tema ja tema laste tuleviku lunastab. Djokovic on näidanud valmisolekut olla mees, kes teeb kõige mehelikuma valiku – astub välja tõe eest rõhutute kaitsel. Chapeau Novak!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangaülekandega järgmistel rekvisiitidel:

MAKSE SAAJA: Adrian Bachmann

KONTO NUMBER: EE271010011832141226

SELGITUS: Annetus

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.