AudioÜhiskond & Kultuur

Pariisi endine politseiülem: peagi hakkame presidendipaleed turvama sõjaväega

Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

“Saabub päev, mil meil on vaja koondada väed Elysee ette” – Pariisi endine politseiülem ennustab massiimmigratsiooni tõttu plahvatuslikult kasvanud kuritegevusega Prantsusmaale sünget tulevikku.

Vaid kolm kuud pärast Pariisi politseijaoskonna juhi kohalt pensionile jäämist hoiatab Didier Lallement, et Prantsusmaa on teel ühiskondliku kokkuvarisemise poole, mis nõuab ühel päeval Prantsuse vägedelt vabariigi presidendi residentsi (Élysée palee) valvamist.

Lallement kirjeldab “tumedat nägemust ühiskonnast” üksikasjalikult oma uues raamatus “Vajalik kord”, mis tutvustab Prantsusmaad, “mille on ära söönud individualism, vandenõud, islamism ja ellujäämine” koos sellega, mida ta nimetab “uimastituru uberiseerimiseks”.

Alles hiljuti kirjutas suur hulk endisi tippkindraleid avaliku kirja, milles Prantsusmaad hoiatati kodusõja eest juba lähiaastatel.

Prantsuse meediaväljaande Valeurs Actuelles andmetel pööratakse Lallementi raamatus erilist tähelepanu ebaseadusliku sisserände teemale. Endine Pariisi politseiülem kirjutab, et “igast kahest kuriteost ühe paneb toime välismaalane, kes viibib riigis reeglina ebaseaduslikult … On selge, et mõned uustulnukad integreeruvad Prantsuse ühiskonda läbi kuritegevuse.”

Lallementi väidet, et pooled kõigist kuritegudest Prantsusmaal panevad toime välismaalased, (hoolimata sellest, et nad moodustavad vaid umbes 22 protsenti riigi elanikkonnast) toetavad ka Prantsuse siseministeeriumi hiljutised andmed.

Lallement kirjutab, et migrantide ja ebaseadusliku sisserände probleem mängis suurt rolli Stade de France’i rahutustes ja rünnakutes, mis oli Prantsusmaa viimase aja üks suurimaid skandaale. Intsidendis ründasid ja röövisid suured migrantide rühmad Inglise ja Hispaania jalgpallifänne, tekitades sedasi rahvusvahelist pahameelt ja teravat kriitikat Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni suhtes.

Lallement süüdistas intsidendis iseennast ja nentis, et ta ei osanud ette kujutada, et “migrandid tulevad staadioni väravaid rüüstama”.

“Kõik ajapikku kogunenud kogemused panevad mind ennustama meie lastele ja lastelastele pimedat ja isegi väga pimedat tulevikku,” hoiatas Brochand.

“Ma võtan täieliku vastutuse selle õhtu ebaõnnestumise eest,” kirjutab ta. Ta kirjutab ka, et oleks intsidendi tõttu kohe tagasi astunud, kui Macron poleks palunud tal oodata. Kuid Lallement kirjutab oma raamatus, et Stade de France’i rahutused ja rünnakud koos üldise julgeoleku kadumisega  ennustavad ette märksa suuremaid sotsiaalseid murranguid.

“Sotsiaalsed krambid on intensiivsed ja hävitavad … Ühel päeval on meil vaja Élysée ees vägesid koondada,” kirjutab ta.

Lallement kogus tuntust eeskätt Prantsuse “kollaste vestide” liikumise jõhkra maha surujana, mille tagajärjel mitmed meeleavaldajad said raskelt vigastada. Tänaseks on ta teleintervjuudes heitnud kõrvale vormiriietuse, järsu kõneviisi ja imidži, mida väljaanne Paris Match nimetas mehe “jäiseks maskiks”. Selle asemel esineb Lallement nüüd teksastes, hipsteri habeme, “filosoofilise pilgu” ja leebe suhtlusviisiga.  

Lallement kordab, et ta ei aktsepteeri terminit “politseivägivald”. Tema sõnul on Pariisis laialt levinud vägivald, sealhulgas tulirelvade, valitud ametnike ähvardamise ja politsei ründamisega meeleavalduste ajal; Kõige selle tulemuseks on, et politsei reageerib mõnikord vägivallale jõuga. Lallementi sõnul on osakonnas küll mõned “mustad lambad” ja esineb ka rassismijuhtumeid, kuid need on harvadeks eranditeks.

Endine Pariisi politseiülem kirjutab, et “igast kahest kuriteost ühe paneb toime välismaalane, kes viibib riigis reeglina ebaseaduslikult.”

Lallement ei ole kaugeltki ainus endine tippametnik, kes hoiatab ühiskonna lagunemise ja võimaliku konflikti eest. Alles hiljuti kirjutas suur hulk endisi tippkindraleid avaliku kirja, milles Prantsusmaad hoiatati kodusõja eest juba lähiaastatel. Riigi julgeolekuagentuuri DGSE kõrgeim luuredirektor Pierre Brochand nentis 2022. aasta alguses, et riiki võib massilise sisserände tõttu oodata kodusõda.

“Kõik ajapikku kogunenud kogemused panevad mind ennustama meie lastele ja lastelastele pimedat ja isegi väga pimedat tulevikku,” hoiatas Brochand.

Prantsusmaal on suurim moslemite arv Euroopas . Prantsusmaa sisserändajate kogukonna kehv integratsioon  ja kuritegelik vägivald on viinud riigi julgeolekualase ja sotsiaalse ühtekuuluvuse kriisini. Enamik põliselanikke soovib sisserände aeglustumist või täielikku peatamist, kuid Prantsusmaa poliitiline ladvik on näidanud üles vähest huvi prantslaste soovide täitmise osas, mis läheks kaugemale mõnest üksikust silmakirjalikust sõnavõtust. 

Sellegipoolest on nii opositsioonilised poliitikud, peavoolupoliitikud kui ka akadeemikud juba ammu hoiatanud, et etnilised prantslased seisavad silmitsi sünge tulevikuga, kui nad ei suuda demograafilisi suundumusi ümber pöörata ja sisserände tulva peatada.

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.