Majandus & Raha

Õige pea kaotavad miljonid ameeriklased töötutoetused

Õige pea kaotavad miljonid ameeriklased töötutoetused

Vähemalt 24 vabariiklaste juhitud osariiki on otsustanud lõpetada föderaalsete töötuabirahade maksmise enne nende plaanitud lõpptähtpäeva 6. septembrit, mistõttu tuleb miljonitel ameeriklastel uuesti oma elulookirjeldused välja otsida ning anda oma panus tööjõupuuduse vähendamiseks pärast seda, kui neile on aasta aega kodus olemise eest raha antud.

Ära langevate toetuste hulka ei kuulu mitte ainult iganädalane 300 dollariline föderaalne toetus, vaid ka toetusprogrammid vabakutselistele ja teistele, kes tavaliselt toetuste saamiseks ei kvalifitseeru (ingl k Pandemic Unemployment Assistance) ning paljudel juhtudel ka pikaajalistele töötutele (ingl k Pandemic Emergency Unemployment Compensation), vahendab CNBC, kes on loonud kasuliku juhise osariikide kohta, kes toetuste andmise plaanivad lõpetada ning millal see juhtub:

Mitmed osariigid on kasutusele võtnud ka rahalised stiimulid, et motiveerida inimesi uusi töökohti leidma, nende hulgas sellised osariigid nagu Arizona, Montana, New Hampshire ja Oklahoma.

Toetusprogrammid, mis on osa „Ameerika päästeplaanist“, peaksid kestma kuni 6. septembrini, kuid vabariiklastest kubernerid on seisukohal, et toetuste maksmine vähendab oluliselt inimeste huvi tööle naasmise vastu (samas kui vasakpoolsed väidavad, et suur lõhe tööpakkumiste ja abirahade taotlejate vahel on tingitud oskuste või geograafilise asukoha kokkusobimatusest).

„Tööandjad ütlevad, et üks olulisemaid põhjuseid, miks neil on raskusi töötajate leidmise ja hoidmisega, on see, et need töötajad saavad töötutoetusega rohkem raha, kui nad saaksid töötades,“ ütles Idaho kuberner Brad Little (vabariiklane). „Minu otsus tugineb ühele fundamentaalsele konservatiivsele põhimõttele: me ei taha, et inimesed elaksid abirahadest. Me tahame, et inimesed töötaksid.“

Nagu Babylon Bee satiiriliselt märkis: „Šokeeriv uurimus näitab, et inimestele mittetöötamise eest maksmine paneb inimesed tahtma mitte töötada.“

JPMorgan leiab, et toetuste maksmise lõpetamine on ennekõike seotud poliitika, mitte majandusega, lisades, et ehkki toetused võivad olla põhjuseks, miks osa inimestest otsustab koju jääda, ei ole see siiski oluline faktor töötuse määra kujunemisel.

Grupp demokraatidest seadusandjaid tahavad aga, et pandeemiaaegsed ergutusmeetmed rajaksid teed kodanikupalga (ingl k Universal Basic Income) kasutuselevõtmisele.

Grupp demokraatidest seadusandjaid tahavad, et pandeemiaaegsed ergutusmeetmed rajaksid teed kodanikupalga (ingl k Universal Basic Income) kasutuselevõtmisele.

Fall River Reporter:

Väidetavalt palusid kongressi liikmed Jimmy Gomez (California 34. piirkond) ja Gwen Moore (Wisconsini 4. piirkond) koos viie kolleegiga USA Esindajatekoja Ways and Means Committee’st president Bidenil lisada otsetoetused ning automaatse töötuskindlustuse oma Ameerika Perede Plaani (ingl k American Families Plan).

Seadusandjad on avaldanud soovi vastusena presidendi toetusele automaatselt kohandada töötuskindlustusmaksete suurust ja kestust vastavalt majanduskeskkonna tingimustele, et Valge Maja toetaks ka plaani, mis laseks anda otsetoetusi ja töötuskindlustusmakseid juhul, kui riiki peaks tulevikus tabama sarnane kriis. Korduvad otsetoetused on saanud laia toetuse osaliseks mõlemat erakonda toetavate inimeste ning majandusekspertide poolt ning CARES Acti (ingl k The Coronavirus Aid, Relief and Economic Security Act) alusel antud „ergutusvekslid“, aasta lõpu kulutuste eelnõu ning Ameerika Päästeplaan (ingl k American Rescue Plan Act) koos täiendatud föderaalsete töötuskindlustus hüvitistega on osutunud väga efektiivseteks, ehkki ajutisteks leevendavateks meetmeteks COVID-19 pandeemia ajal.

„Ameerika Päästeplaan“ koos CARES Acti alusel antud otsese rahalise toetuse ja varasemate föderaalsete õigusaktidega on edukad ning seda tõendavad erinevad kogukonnad üle kogu riigi,” ütles Gomez. „Aga me ei saa teeselda, et 1400 dollarit piisab terveks aastaks ning me peame olema valmis tugevama turvavõrguga juhuks, kui sarnane majanduskriis peaks meid uuesti tabama.“

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.