Maailmavõim & Geopoliitika

Norra sõjatööstuskontsern: Ukraina sööb 1 kuuga Euroopa 14 aasta suurtükimoona toodangu

Norra juhtiva laskemoonatootja Nammo väitel läheb Euroopa sõjatööstusel praeguse tootmisvõimsuse juures 14 aastat, et asendada 600 000 mürsku, mida Ukraina sõjavägi tarbib igakuiselt.

Skandinaavia ühe suurima sõjatööstusettevõtte koostatud raporti kohaselt ei ole Euroopa sõjatööstuskompleks hetkel ligilähedaseltki valmis tagama tootmismahte, mida Ukraina mastaapne sõjategevus nõuab. Tootmismahtude vähesus tähendab, et Ukraina suurtükivägi neelab endasse moonavarud, mille tootmiseks on kulunud aastakümneid.

Ukraina sõjandusportaali Defense Express militaarspetsialistid analüüsisid raportit ning jõudsid järeldusele, et hetkel on kogu Euroopa sõjatööstuse suurtükimürskude tootmisvõimsus 500 000 mürsku aastas, mis ei kata isegi 1 kuu Ukraina suurtükiväe nõudlust, mida hinnatakse 600 000 mürsule.

Hetkel on kogu Euroopa sõjatööstuse suurtükimürskude tootmisvõimsus 500 000 mürsku aastas, mis ei kata isegi 1 kuu Ukraina suurtükiväe nõudlust, mida hinnatakse 600 000 mürsule.

Raportit analüüsinud eksperdid väidavad, et Euroopa sõjatööstuse tootmismahud on tegelikkuses veelgi väiksemad kui uurimuses eeldati – näiteks 2023. aasta veebruaris oli aastane tootmisvõimsus kõikidel Euroopa tootjatel kokkupanduna vaevalt 300 000 aasta kohta.

Tänase seisuga on selge, et Euroopa sõjatööstus ei ole võimeline tagama küllaldast laskemoona tarnet nii Ukraina kui Iisraeli tarbeks. Antud asjaolu muudab küsitavaks Euroopa Liidu poolt käesoleva aasta alguses antud lubaduse täitmise, milles Euroliit lubas varustada Ukrainat 2024. aasta märtsiks 1 miljoni suurtükimürsuga. Bloombergi uudisteagentuuri andmetel on lubaduse täitmiseni jäänud vähem kui pool ajast, samas kui üle antud partiid moodustavad vaid 30% lubatust. Võttes arvesse allkirjastatud lepingute mahtu on ebatõenäoline, et Ukraina Euroopast vajaminevad sõjavarud kätte saab.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Esifoto: ChameleonsEye/Shutterstock.com

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.