Majandus & Raha

Naftahiid ExxonMobil registreeris ajaloo esimese kahjumi

Maailma üht suurimat naftakontserni ExxonMobilit tabas esimene kahjum alates Exxoni ja Mobili ühinemisest 1999. aastal ning esimene kahjum viimase 40 aasta jooksul. Tavatu aasta sügavas miinuses oli põhjustatud pandeemiast tingitud nafta nõudluse kokku varisemisest ja hindade vähenemisest, mis omakorda viis kontserni gaasireservide väärtuse ulatuslikku langusse.

ExxonMobili aruande kohaselt tõi 2020. aasta endaga kaasa 22,44 miljardi dollari suuruse kaotuse võrreldes 2019. aasta 14,34 miljardi suuruse tuluga. Ennekõike oli kahjum põhjustatud nafta ja gaasi hindade langusest ning neljandas kvartalis aset leidnud reservide bilansilise väärtuse allahindamisest.

Neljanda kvartali kahjumiks kujunes 20,1 miljardit dollarit, mis hõlmas 20,2 miljardi dollari ulatuses kahjumlikke varasid, põhjustatud enamjaolt gaasireservide väärtuse langemisest.

Väärtuse langemisest tingitud mahakandmisi arvestamata jättes suutis Exxon neljandal kvartalil ometi ületada Wall Street Journali ennustust 0,01 dollari suuruse tulu kohta ühe aktsia kohta. Pärast tulemuste avalikustamist kasvas Exxoni osakute väärtus 2% võrra.

Siiski vedas väärtuse langemine Exxoni neljandal kvartalil kahjumisse, mis oli neljas järjestikune kvartal, mil USA naftahiid on kahjumit kandnud, mille võib suuresti kirjutada pandeemiast põhjustatud energiakandjate hinna ja nõudluse languse arvele.

„Viimane aasta tõi endaga kaasa kõige keerulisemad turutingimused, millega ExxonMobil on oma ajaloo jooksul pidanud kokku puutuma,” sõnas kontserni esimees ja tegevdirektor Darren Woods.

Muuhulgas teatas Exxon uue tütarettevõtte loomisest – ExxonMobil Low Carbon Solutions (ExxonMobili madala süsiniku lahendused) –, mille eesmärk on turustada enam kui 20 uut süsinikdioksiidi sidumise ja ladustamise lahendust üle kogu maailma.

Viimastel kuudel on Exxon sattunud aktsionäride tugeva surve alla teha pikaajalisi ja jätkusuutlikke muudatusi, et juhtida USA suurim naftafirma alternatiivsete energeetikalahenduste teele.

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.