AudioMaailmavõim & Geopoliitika

Moskva: Kiiev palus USAd paigutada Ukrainasse ülikaugmaa seniitraketi kompleksid

Foto: U.S. Army

Venemaa uudisteagentuuri Itar-Tass andmetel palus Kiiev Ameerika Ühendriike saata Ukraina Harkovi regiooni mitu pataljoni ülikaugmaa ballistiliste rakettide tõrje kompleksi THAAD.

Tassi allika sõnul palus Ukraina USA-lt mitme THAAD raketipataljoni paigutamist Harkovi regiooni, mis võimaldaks seniitraketi kompleksi radarisüsteemil AN/TPY-2 vaadata sügavale, kuni 1000 kilomeetri kaugusele Venemaa sisemusse, pakkudes ameeriklastele radaripilti suurest osast Venemaa Euroopa osa õhuruumist.

Kommenteerib Adrian Bachmann

THAAD on üks sellistest relvasüsteemidest, mille paigutamine Venemaaga vahetult külgnevasse potentsiaalsesse sõjateatrisse põhjustaks Moskvale tõsist muret. Süsteemi näol on tegemist väga võimeka lähi- ja keskmaa ballistiliste rakettide tõrjumise kompleksiga, mis suudaks (vanema põlvkonna Patriot süsteemidest märksa suurema tõenäosusega) tõrjuda arvestatava protsendi Vene “Iskander” klassi taktikalistest ballistilistest rakettidest, vaatamata nende kvaasiballistilistele trajektooridele. Reaalsuses ei pruugi ka USA ja Vene sõjaväeluurel olla täpset pilti THAADi reaalsest tõrjevõimekusest Iskanderide vastu – ent strateegilise ebamäärasuse tekitamine on ka väärtus iseeneses. 

THAAD on üks sellistest relvasüsteemidest, mille paigutamine Venemaaga vahetult külgnevasse potentsiaalsesse sõjateatrisse põhjustaks Moskvale tõsist muret.

Iskanderide näol on tegemist süsteemiga, millel oleks oluline roll Ukraina kõrge väärtusega sihtmärkide (juhtimispunktide, kogunemisalade, kommunikatsioonisõlmede, lennuväljade, jne) kiires neutraliseerimises massiivsete tulelöökidega sõja algfaasis. Selle võimekuse oluline pärssimine muudaks olulisel määral kogu Vene relvajõudude riskianalüüse ja stsenaariumi planeerimist.

Lisaks ballistilistele rakettidele on THAAD kompleksidel arvestatav võimekus tõrjuda praktiliselt kõiki mitte väga madalal lendavaid aerodünaamilisi sihtmärke (peamiselt lahinglennukeid), mis omakorda kitsendaks oluliselt Vene õhujõudude operatiivset tegutsemisvabadust seni, kuni THAAD kompleksid ei oleks neutraliseeritud.

Ometi on tõenäosus, et USA antud tasemega relvasüsteeme Ukrainasse paigutaks, nullilähedane, kuna antud samm tooks sisuliselt garanteeritult kaasa strateegilise eskalatsiooni, ka juhul, kui see ei olnud algselt Moskva plaanides.

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangaülekandega järgmistel rekvisiitidel:

MAKSE SAAJA: Adrian Bachmann

KONTO NUMBER: EE271010011832141226

SELGITUS: Annetus

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.