Ühiskond & Kultuur

Miks muutis USA terviseamet koroonapandeemia ajal vaktsiini definitsiooni?

Miks muutis USA terviseamet koroonapandeemia ajal ootamatult vaktsiini definitsiooni? Ametnikud üritavad sammu selgitada, skeptikud ei ole veendunud.

Ameerika Ühendriikide Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskus (Centers for Disease Control and Prevention — CDC) muutis oma kodulehel mõistete „vaktsiin” ja „vaktsineerimine” definitsioone. Sotsiaalmeedias kutsutakse sammu blufiks.

Enne muutust oli mõiste „vaktsineerimine” asutuse kodulehel defineeritud kui „vaktsiini sisestamine kehasse, et tekitada immuunsus konkreetse haiguse vastu.” Uues definitsioonis on sõna „immuunsus” asendatud aga sõnaga „kaitse”.

Ka mõiste „vaktsiin” on läbinud uuenduskuuri. CDC definitsioon oli varasemalt: „toode, mis stimuleerib inimese immuunsüsteemi konkreetse haiguse suhtes immuunsuse tekitamiseks.” Nüüd on sama mõiste seletuseks: „preparaat, mida kasutatakse keha haigustevastase immuunvastuse stimuleerimiseks.”

Enne muutust oli mõiste „vaktsineerimine” asutuse kodulehel defineeritud kui „vaktsiini sisestamine kehasse, et tekitada immuunsus konkreetse haiguse vastu.” Uues definitsioonis on sõna „immuunsus” asendatud aga sõnaga „kaitse”.

Mõned on spekuleerinud, et ette teatamata tehtud muudatused olid CDC katse varjata asjaolu, et COVID-19 vaktsiinid ei ole koroonaviiruse nakkuse ennetamisel 100% tõhusad. Thomas Massie, USA Esindajatekoja liige Kentucky osariigist ütles populaarses Twitteri säutsus, et CDC on „tõeministeeriumis usin olnud”.

Kuid CDC pressiesindaja ütles uudisteagentuuri McClatchy väljaandele, et „aja jooksul tehtud väikesed muutused sõnastuses /…/ ei ole üldist definitsiooni mõjutanud.”

Varasemaid definitsioone oleks võinud „tõlgendada selliselt, et vaktsiinid on 100% tõhusad, mis pole kunagi ühegi vaktsiini puhul tõele vastanud. Seega on praegune definitsioon läbipaistvam ja kirjeldab ka seda, kuidas vaktsiine manustatakse,” üritas CDC pressiesindaja olukorda siluda.

„Samuti on oluline märkida, et muudatused „vaktsiini” definitsioonis ei muuda tõsiasja, et vaktsiinid ja vaktsineerimine on ära hoidnud miljoneid haigusi ja päästnud lugematul hulgal elusid,” ütles pressiesindaja e-kirjas.

Jätkuvalt levib väärarusaam, et COVID-19 vaktsiinid on loodud nakatumise täielikuks ärahoidmiseks, mistõttu inimesed usuvad vaktsineeritute nakatumisest kuuldes, et vaktsiinid ei tööta nii, nagu need peaksid.

Kuid koroonaviiruse vaktsiinid teevad ekspertide hinnangul seda, mida nad tegema pidid: väldivad rasket haigestumist ning vähendavad haiglaravi vajavate inimeste ja surmade arvu. Seda ka viiruse ohtlikumate tüvede, näiteks Delta tüve puhul.

Andmed näitavad, et vaktsiinisüstid hoiavad paljude haiguspuhangute korral nakatumisi ära, kuid fakt, et ka vaktsineeritud inimesed nakatuvad, ei tähenda, et vaktsiinid oleksid ebaõnnestunud, kinnitavad eksperdid.

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.