fbpx
Maailmavõim & Geopoliitika

Malaisia soovib liituda BRICS ühendusega

Malaisia soovib ühineda maailma tõusvaid majandusvõime koondava BRICS-grupiga ning alustab liitumisprotsessi niipea, kui riik on saanud praeguselt BRICS-i eesistujalt Lõuna-Aafrika Vabariigilt vastuse oma liitumisavaldusele, ütles Kagu-Aasia riigi peaminister Anwar Ibrahim Hiina meediaväljaandele Guancha antud intervjuus.

“Oleme võtnud konkreetse poliitilise suuna ja langetanud oma otsuse. Me alustame peagi ametlikku protsessi. Mis puutub globaalsesse lõunasse, siis me toetame seda täielikult,” selgitas Anwar.

2006. aastal asutatud riikide rühmitus kandis algselt nime BRIC ning hõlmas Brasiiliat, Venemaad, Indiat ja Hiinat. Lõuna-Aafrika Vabariigi liitumisega 2010. aastal sai rühmitus nimeks BRICS. Jaanuaris 2024 laiendas blokk oma liikmeskonda Egiptuse, Etioopia, Iraani, Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraatide (AÜE) võrra ning on nüüd tuntud kui BRICS+.

USA dollar, mis on täiesti väljaspool kahe riigi kaubandussüsteemi ja on riigi majandustegevuse seisukohalt ebaoluline, on muutunud domineerivaks ja seda üksnes seetõttu, et seda kasutatakse rahvusvahelise valuutana.

Malaisia peaminister Anwar Ibrahim

Malaisia peaminister peatus intervjuus veel mitmetel teemadel ning avaldas muu hulgas toetust Brasiilia presidendile Luiz Inacio Lula da Silvale, kes kritiseeris USA dollari domineerimist rahvusvahelises kaubanduses: “USA dollar, mis on täiesti väljaspool kahe riigi kaubandussüsteemi ja on riigi majandustegevuse seisukohalt ebaoluline, on muutunud domineerivaks ja seda üksnes seetõttu, et seda kasutatakse rahvusvahelise valuutana.”

Anwar võttis sihikule ka “Lääne narratiivi”, mis tema sõnul keskendub liigselt Hamasi 7. oktoobri rünnakule Iisraeli vastu: “Inimesed räägivad pidevalt 7. oktoobrist, mis mind häirib. Kas te tahate kustutada 70 aastat ajalugu ühe sündmuse rõhutamisega? See on vaid Lääne narratiiv. Lääneriigid tahavad diskursust kontrollida, kuid me ei saa sellist asjade seisu enam aktsepteerida, sest Lääs ei ole enam meie koloniaalisand ning iseseisvatel riikidel peaks olema vabadus väljendada oma veendumusi,” tsiteeris väljaanne Guancha Anwarit.
Lisaks kiitis Anwar Hiina president Xi Jinpingi “Aasia väärtuste tähtsuse esiletoomise” eest, nimetades Hiina riigipead üheks “vähestest riigijuhtidest, kes räägivad tsivilisatsioonist”.

Lääs ei ole enam meie koloniaalisand ning iseseisvatel riikidel peaks olema vabadus väljendada oma veendumusi.

Malaisia peaminister Anwar Ibrahim

Malaisia ja Hiina tähistasid käesoleval aastal diplomaatiliste suhete 50. aastapäeva ning uuendasid sel puhul koostöölepinguid erinevates valdkondades. Hiina on alates 2009. aastast olnud Malaisia suurim kaubanduspartner. Riikidevahelise kaubavahetuse kogumaht ulatus eelmisel aastal 450,84 miljardi ringitini (98,9 miljardit USA dollarit).

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: Mizuno555/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.