Majandus & Raha

Maailma üks rikkamaid riike Šveits seisab talvel silmitsi elektrikatkestustega

Šveitsi elektrivarustus on järgmisel talvel jätkuvalt ebakindel ja ei saa välistada probleeme piisava elektrivõimsuse tagamisega, teatas Šveitsi Föderaalne Elektrikomisjon Elcom oma sel nädalal toimunud iga-aastasel pressikonverentsil.

Šveitsi tuumaenergia tootmismaht võib talvel väiksem olla, kuid mis veelgi tähtsam, mõned Šveitsi naaberriigid, peamiselt Prantsusmaa, võivad vähem elektrit eksportida.

Prantsusmaa tuumaenergia tootmise ja nende Šveitsi eksporditava elektri eeldatava madalama kättesaadavuse tõttu on Šveitsi Prantsusmaal toodetud elektri import sel talvel tõenäoliselt palju väiksem kui eelmistel talvehooaegadel, ütles Elcom.

Seetõttu võib Šveitsil olla vajadus saada ligikaudu 4 gigavatt-tunni (GWh) mahus elektriimporti oma teistelt naabritelt Saksamaalt, Austriast ja Itaaliast. Elcomi sõnul sõltuks nende riikide elektrienergia ekspordi kättesaadavus siiski suuresti olemasolevatest fossiilkütustest, peamiselt maagaasist.

Šveits, nagu ka ülejäänud Euroopa, valmistub talvel elektrihindade suureks tõusuks, kuna EL, mille liige Šveits ei ole, püüab vähendada oma sõltuvust Venemaa maagaasist.

Föderaalne elektrikomisjon märkis, et järgmisel talvel on Šveitsi elektrivarustuse osas endiselt palju ebakindlust.

Elcomi 613 Šveitsi elektripakkuja seas läbiviidud küsitluse kohaselt eeldab enamik operaatoreid elektritariifide hüppamist umbes 47 protsenti, mis tähendab, et kodumajapidamiste elektrihinnad tõusevad umbes 20 protsenti.

Kõrgemaid elektrihindu on põhjustanud viimastel kuudel tõusnud maagaasi, kivisöe ja süsiniku hinnad, ütles Elcom, lisades, et hinnatõusus on oma osa ka viimaste kuude madalamal tuumaenergia tootmisel Prantsusmaal.

Šveits, nagu ka ülejäänud Euroopa, valmistub talvel elektrihindade suureks tõusuks, kuna EL, mille liige Šveits ei ole, püüab vähendada oma sõltuvust Venemaa maagaasist. Venemaa on omalt poolt juba katkestanud gaasitarned Poolale, Bulgaariale, Soomele, Hollandile ning klientidele Taanis ja Saksamaal, kes on keeldunud gaasi eest rublades maksmast.

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.