fbpx
Maailmavõim & Geopoliitika

Lähiajaloo rängim globaalne toidukriis on jõudmas täiesti uuele tasemele

Michael Snyder

Sajad miljonid inimesed üle kogu maailma on tänaseks meeleheitlikult näljased ning selle aja jooksul, mis teil kulub selle artikli lugemiseks, on veelgi rohkem lapsi surnuks nälginud.

2023. aasta alguses teatas CNN, et elame täna keset “kaasaegse ajaloo rängimat toidukriisi”. Kuna peavoolumeedias kohtab harva pilte tohututest kannatustest teisel pool maakera, ei tea enamik ameeriklasi sellest midagi. Läänemaailmas on peamiseks märgiks ülemaailmsest toidukriisist oluliselt kõrgemad hinnad toidupoodides. Hinnatõus on kahtlemata valus, kuid me saame sellega hakkama. Ent nende jaoks, kellel pole järjepidevalt piisavalt toitu oma pere toitmiseks, sarnaneb olukord õudusunenäoga. ÜRO ametliku veebisaidi andmetel elas 2022. aastal 735 miljonit inimest “kroonilise nälja seisundis”:

ÜRO ametliku veebisaidi andmetel elas 2022. aastal 735 miljonit inimest “kroonilise nälja seisundis”.

2022. aastaks olid ligikaudu 735 miljonit inimest ehk 9,2% maailma elanikkonnast kroonilise nälja seisundis, mis on vapustav kasv võrreldes 2019. aastaga. Tsiteeritud andmed rõhutavad kasvava kriisi tõsidust.

Lisaks seisid 2022. aastal täiendavad 2,4 miljardit inimest silmitsi mõõduka kuni tõsise toidupuudusega. Võrreldes 2019. aastaga suurenes antud näitaja 391 miljoni inimese võrra.

Erinevate tegurite koosmõjust jõudu koguv ülemaailmne näljahädaliste pidev kasv nõuab viivitamatut tähelepanu ja kooskõlastatud ülemaailmseid jõupingutusi kriitilise humanitaarprobleemi leevendamiseks.

Lisaks seisid 2022. aastal täiendavad 2,4 miljardit inimest silmitsi mõõduka kuni tõsise toidupuudusega. Võrreldes 2019. aastaga suurenes antud näitaja 391 miljoni inimese võrra.

2023. aasta lõplikud numbrid on veel kokku löömata, ent need saavad paratamatult olema veelgi suuremad põllukultuuride ikaldumise tõttu paljudes maailma regioonides.

Näiteks India riisikultuuride jaoks oli kogu 2023 katastroofiline aasta:

Satish Kumar istub oma üleujutatud riispõllu ees Indias Haryana osariigis ning vaatab meeleheitel pilguga oma hävinenud saaki.

“Ma olen laostunud,” tõdeb kolmanda põlvkonna põllumees, kes sõltub oma noore pere toitmisel täielikult vilja kasvatamisest. “Ma ei saa enne novembrit midagi kasvatada.”

Tema riisiistikud on olnud vee all alates juulist, mil paduvihm räsis kogu Põhja-Indiat, kus maalihked ja äkktulvad piirkonnast üle pühkisid.

India valitsus reageeris toonasele kriisile mitte-basmati valge riisi ekspordikeeluga. Antud meede tekitas aga omakorda tohutu probleemi kümnete riikide jaoks, kes sõltuvad India riisiekspordist:

Juulis teatas maailma suurim riisieksportija India keelust eksportida mitte-basmati valget riisi, et leevendada kohalikku hinnatõusu ning tagada toiduga kindlustatus oma riigis. Seejärel kehtestas India oma riisiekspordile lisapiiranguid, sealhulgas 20% tollimaks aurutatud riisi ekspordile.

India samm on vallandanud hirmu ülemaailmse toiduhindade inflatsiooni ees, kahjustanud mõnede põllumajandustootjate elatist ning ajendanud mitut riisist sõltuvat riiki kiirelt endale erandit taotlema.

Rohkem kui kolm miljardit inimest kogu maailmas sõltuvad riisist põhitoiduna ja Indiast pärines ligikaudu 40% ülemaailmsest riisiekspordist.

Palun lugege see viimane lause uuesti läbi.

Ilma riisiekspordita Indiast kasvab Aafrika ja Lähis-Ida vaestes riikides nälga kannatavate inimeste arv katastroofiliselt.

Seega on riisi hind kogu maailmas tõusnud ning selle varud üha kahanevad.

Lubage mul esitada teile üks küsimus. Mida teeksite teie, kui teie laps kuhtuks alatoitumusest otse teie silme ees? Somaalias leiab see aset pooltega kõigist alla viieaastastest lastest:

Somaalias seisavad pered praegu silmitsi katastroofilise toidukriisiga. Selle põhjuseks on ränk ja pikaajaline põud ning aastakümneid kestnud konfliktid, mis on hävitanud taimekasvatuse ja muutnud karjakasvatajatel loomadele toidu leidmise peaaegu võimatuks.

Kahjuks on olukorras kõige haavatavamad lapsed, kusjuures 50% alla viieaastastest lastest riigis kogeb akuutset alatoitumust.

Vaatamata kõigele Läänemaailmas lapsed veel ei nälgi. Peaksime selle eest tänulikud olema. Kuid ka meie toidupankade järjekorrad pikenevad. Järgnevalt üks näide Ohio osariigist:

Toidupanga lisatoiduabi programmi (SNAP) teavitusjuht Kam McKenzie ütles, et Liberty Streeti sahvrit külastab alates 2023. aasta veebruari lõpust, mil COVID-ajastu toiduabi hüvitised peatati, 940 peret kuus rohkem kui varem.

“Nii et nüüd tuleb meie Liberty Streeti sahvrisse toidukaupde järele keskmiselt veidi üle 300 pere päevas,” tõdes McKenzie.

Freestore’i poolt välja antud toidukoguse põhjal hindas ta, et nõudlus sahvri järele on 2022. aasta juuniga võrreldes kasvanud 27%.

Ka meil on probleeme oma põllukultuuridega. USA Kesk-Lääne piirkonnas kahjustasid 2023. aastal lõppematuina paistnud põuatingimused ulatuslikult maisikultuure:

Vihma puudumine on põllukultuure rängalt kahjustanud: näiteks Missouris liigitati põuamonitori andmetel 40% kogu osariigi maisisaagist kasinaks või väga kehvaks. Iowas, mis on USA suurim maisitootja, valitseb aga kümnendi kõige karmim põud, sh on põud tabanud mingil määral ligikaudu 80% osariigist.

Pikaajaline põud on jõudnud ka Ülemjärve kallastele: osad Wisconsini piirkonnad on saanud sügavaima põua tähise alates USA põuamonitori loomisest 1999. aastal, nentis USA põllumajandusministeeriumi Kesk-Lääne kliimakeskuse direktor Dennis Todey. “Just põua tõsidus ja kestvus põhjustavad praegu mõningaid segadusttekitavaid probleeme,” selgitas Todey.

Oleme sunnitud tõdema, et asume hetkel alles ülemaailmse toidukriisi algfaasis.

Oleme sunnitud tõdema, et asume hetkel alles ülemaailmse toidukriisi algfaasis.

Mitmete pikaajaliste suundumuste koosmõju tähendab seevastu, et meil ei ole võimalik lähiaastatel enam toita kõiki planeedil olevaid inimesi.

Meie poliitikud on sellest teadlikud, kuid nad ei lausu meie kiiresti kasvava toidukriisi osas sõnagi, sest nad ei taha elanikkonda häirida.

Kuid see on kriis, mille eest põgenemine on võimatu. Sadadel miljonitel inimestel ei ole juba täna piisavalt toitu ning ei lähe kaua aega, kuni kroonilise näljaga silmitsi seisvate inimeste arv ületab miljardi piiri.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: Ericky Boniface/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.