Maailmavõim & Geopoliitika

Lääneriigid on asunud otsima teed, kuidas alustada Ukraina sõjas rahuläbirääkimisi

Uudistekanal NBC News raporteerib, et USA ja Euroopa riigid on saatnud Kiievile signaali hakata mõtlema sellele, mis tingimustel sõda lõpetada, pakkudes omalt poolt välja rahu saavutamiseks aktsepteeritava hinna.


NBC märgib oma informatsiooni allikateks ühe Ühendriikide ametisoleva kõrge riigiametniku ning ühe erru läinud, ent toimuvaga hästi kursis oleva riigimehe. Väidetavasti on hetkel tegemist alles mitteametlikul tasandil üldjoonelise, ent samas laiaulatusliku arutelu avamisega, hõlmates endasse enam kui 50 riiki, mis on ligi kahe aasta jooksul kanaliseerinud Ukrainasse nii relvastust kui finantsabi.

Dialoogi alustamise vajaduse on tinginud sõjaline realiteet lahinguväljal, mis ei anna Ukrainale realistlikke väljavaateid läbimurde saavutamiseks. Nii USA kui Euroopa ametnikud on kulisside taga sunnitud tunnistama, et Ukraina elavjõu reservid on ammendumas, samas kui Vene poole ressurss näib olevat põhjatu. Ametnikud on samuti eraviisiliselt tunnistanud, et Ukrainal on maksimaalselt järgmise aasta alguseni aega saavutada lahinguväljal mingisugusedki edusammud.

Nii USA kui Euroopa ametnikud on kulisside taga sunnitud tunnistama, et Ukraina elavjõu reservid on ammendumas, samas kui Vene poole ressurss näib olevat põhjatu.


President Biden on esitanud USA kongressile palve Ukrainasse järjekordse abipaketi teele saatmiseks, ent raha seisab kinni vabariiklastest esindajatekoja liikmete taga, kes on nõus alla kirjutama üksnes Iisraeli toetuseks eraldatud rahadele ega ole rahul kahe sõja subsideerimisega ühispaketi alusel. Tänase seisuga on USA eraldanud Ukrainale 43,9 miljardi USD ulatuses relvastust ja finantsabi.

Rahuläbirääkimiste idee välja käimise ilmseks kitsaskohaks on küsimus, kas Vene poolel on üldse mingisugust huvi välja kurnatud Ukrainaga läbirääkimistelaua taha istuda. Samas on sõda kulutanud ka Venemaa strateegilisi reserve, eeskätt suurtükimoona, mida Venemaa on võimeline küll tootma 2 miljonit ühikut aastas (s.o enam kui kaks korda rohkem kui Euroopa riigid kokku panduna), ent on kulutanud möödunud aasta jooksul üle 10 miljoni laengu, olles seetõttu sunnitud samuti liitlasriikide tarnetele toetuma.

Toetus Ukraina sõja finantseerimise jätkamiseks on Ühendriikides selges langustrendis. Kui 3 kuud tagasi leidsid vaid 24% ameeriklastest, et USA kulutab liiga palju ressurssi Ukraina sõja subsideerimiseks, siis tänaseks on seda meelt olevate ameeriklaste osakaal tõusnud 41%-ni.

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.