Maailmavõim & Geopoliitika

Kuidas ÜRO inimõiguste volinik astus tagasi Gaza palestiinlaste genotsiidi vastu protesteerides

Ühendkuningriigi väljaanne The Guardian vahendab, kuidas ÜRO kõrge inimõiguste erivolinik Craig Mokhiber astus protestiks Gazas toime pandud sõjakuritegude vastu oma ametist tagasi, süüdistades USA-d, Ühendkuningriiki ning Euroopat Gaza sektoris toime pandud genotsiidile kaasa aitamises.

Mokhiber astus oma ametist tagasi oktoobris, tunnistades, et ÜRO on kukkunud läbi oma missioonis hoida ära genotsiide, mille hulka ta liigitas palestiinlastest tsiviilelanike tapmise Gazas Iisraeli relvajõudude poolt.

Mokhiberi hinnangul peavad USA, ÜK ja Euroopa Liit võtma enda peale kaasosalise süü Gazas toimepandu eest. Oma viimases pöördumises kirjutas ta järgnevalt: “See saab olema minu viimane kiri teile… taas kord oleme tunnistajaks, kuidas meie silme all rullub lahti genotsiid ning organisatsioon (ÜRO), mille liikmed me oleme, näib olevat võimetu seda peatama.”

Taas kord oleme tunnistajaks, kuidas meie silme all rullub lahti genotsiid ning organisatsioon (ÜRO), mille liikmed me oleme, näib olevat võimetu seda peatama.

craig Mokhiber

Mokhiberi sõnul ei õnnestunud ÜRO-l ära hoida ka tutside vastu toime pandud genotsiidi Rwandas, moslemitevastaseid massimõrvu Bosnias, jeziididevastast genotsiidi Iraagi Kurdistanis ega ka rohingyade tapmist Myanmaris.

Erru minev ÜRO inimõiguste volinik jätkas: “Hetkel aset leidvat palestiinlaste massimõrva, mille juured on etnonatsionalistlikus koloniseerimise poliitikas ning mis on väljendunud aastakümnetepikkuses süstemaatilises, tervenisti etnilise tunnuse alusel toimuvas puhastuse ja tagakiusamise praktikas, ei ole võimalik muud moodi tõlgendada kui genotsiidi õpikunäitena, milles USA, ÜK ja enamus Euroopa riikidest on kaasosalised, kuna nad hoiduvad oma Genfi konventsioonidest tulenevate kohustuste täitmisest, otsustades pakkuda Iisraelile nii relvi kui poliitilis-diplomaatilist katet.”

The Guardian toob välja asjaolu, et Mokhiber ei maininud oma sõnavõtus kordagi 7. oktoobril Lõuna-Iisraelis Hamasi poolt toime pandud rünnakuid ning näib sisuliselt soovivat Iisraeli riikluse lõpetamist olemasoleval kujul. Seda tulenevalt Mokhiberi kirja järgmisest lõigust, milles ta väidab:

“Me peame toetama ühtse demokraatliku, sekulaarse riigi rajamist ajaloolisel Palestiina territooriumil, kus oleksid tagatud võrdsed õigused nii kristlastele, moslemitele kui juutidele… sellest tulenevalt tuleb lõpetada hetkel eksisteeriv sügavalt rassistlik-koloniaalse mentaliteediga režiim ning selle apartheidipoliitika.”

Mokhiber on töötanud ÜRO-s alates 1992. aastast, olles varemalt täitnud inimõigustepõhiste arenguabi programmide kuraatori ning Palestiina, Afganistani ja Sudaani juhtiva inimõiguste nõuniku rolli. Ametilt on Mokhiber rahvusvaheliste inimõiguste jurist, kellel on Gazas elamise kogemus 1990-ndatest aastatest.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.