Ühiskond & Kultuur

Kuidas kontrollida masse? Valeta ja hirmuta…


Neil Oliver

Tunnistan, et neid asju, mis mind häirivad, on omajagu palju… Prints Harry ja tema kaasa Meghan on kuningliku perekonna liikmetena osana oma meeleheitlikust püüust avalikkuse tähelepanu keskmes püsida nüüd toksilise maskuliinsuse teema hambusse haaranud. Väidetavalt vohab “toksiline maskuliinsus” Londoni politseis. See kõik jätab mind peaaegu sõnatuks.

Keegi ei eita Londoni politseijõududes teenivate meeste ebaõnnestumisi ja kohatist küündimatust, kuid meedia on võtnud kinnisideeks, et tegemist on institutsiooniga, mis on läbi imbunud rassismist ja homofoobiast ning selle kõige põhjuseks olevat nähtus, mida kutsutakse “toksiliseks maskuliinsuseks”. Juba ainuüksi idee, et mehelikkus kui selline on toksiline, on minu arvates meile kui liigile eksistentsiaalne oht. Mehed moodustavad 49% kogu inimkonnast. Me moodustame poole meie liigist ja kui meespool on mürgine, siis palju edu meile kõigile.

Juba ainuüksi idee, et mehelikkus kui selline on toksiline, on minu arvates meile kui liigile eksistentsiaalne oht. Mehed moodustavad 49% kogu inimkonnast. Me moodustame poole meie liigist ja kui meespool on mürgine, siis palju edu meile kõigile.

neil oliver

Harry on poiss… Mida ta mõtleb massidele “toksilise maskuliinsuse” sisendust kedrates? Ta on muuhulgas ka isa, tema peres on poisse, tal on vend ja tal on isa, kuid sellest hoolimata on ta samuti klammerdunud idee külge toksilisest maskuliinusest.

Sattusin telekanalite rägastikus ekseldes juhuslikult uudistekanalil GB News Davinia Taylori peale. Tegemist on endise näitlejaga, kes mängis Briti seebikas “Hollyoaks” selle algusaastatel. Seejärel oli ta pikalt eemal ning on nüüd uuesti kusagilt pinnale ujunud. Taylor kirjeldab end nüüd kui biohäkkerit. Ta on väga kirglik ja väga hästi informeeritud kõigest, mis puudutab tervist, tasakaalustatud toitumist ja nende toodete, mida me oma kehasse paneme, absoluutselt keskset mõju meie heaolule. GB uudistes rääkis ta otsekoheselt, kuidas ta oma poegi armastab ja hindab. Ma rõõmustasin seda kõike nähes südamest. Ta rääkis, kuidas tema elus on olulisel kohal ragbi- ja jalgpallivarustus ning pesu pesemine. Samuti sellest, kuidas koduköögis jalgpalli mängitakse ja kuidas asjad katki lähevad ja maadeldakse ja rüseletakse ja kõigest muust sellisest. Ja talle meeldib see elu, sest need on tema poisid ja see on tema maailm. Tal on ka abikaasa ja ta on ainus naine oma vahetus perekonnas ning talle meeldib sellises maailmas elada. Ta võttis sel teemal sõna ja ütles midagi, millega ma 100% nõustun. Ta ütles, et poisid on oma olemuselt lihtsad ja armastavad.

Minu kogemuses on poisid vähem keerulised kui tüdrukud. Mul on kaks poega ja mu vanim laps on tüdruk. Kokku kolm last. Ma arvan, et kõiki on suhteliselt lihtne mõista, kui neile piisavalt tähelepanu pöörata, kuid ma nõustuksin kindlasti kirjeldusega, et poisid on lihtsad, otsekohesed ja armastavad. Meie peres toimuvad tavalised asjad. Mu poisid püherdavad vahel põrandal, kähmlevad omavahel ja vahel ei saagi päris hästi aru, kui heatahtlik see on, aga sellegipoolest möll jätkub. See on minu kogemus poistega. Idee, et neil on lihtne ja armastav ellusuhtumine, peab paika. Seega ma rõõmustasin ekraani ees ja see oli nagu vastumürgiks mujalt tulevale toksilisele lollusele, sealhulgas Harry ja Meghani väidetele, et mehelikkus on mürgine. Me ei saa seda aktsepteerida. See on täielik jama.

Enamik probleeme maailmas on hetkel seotud sellega, et mehelikkust on hoopis liiga vähe alles jäänud. See on tõeline probleem. Nii paljusid poisse julgustatakse nüüd mõtlema, et nende olemus ja mehelikkus on algusest peale kuidagi vale.

neil oliver

Enamik probleeme maailmas on hetkel seotud sellega, et mehelikkust on hoopis liiga vähe alles jäänud. See on tõeline probleem. Nii paljusid poisse julgustatakse nüüd mõtlema, et nende olemus ja mehelikkus on algusest peale kuidagi vale. Kuna paljud selle sisenduse vastu võtavad, on poistel väga raske. Kõigile on hästi teada, et valgetel töölisklassi poistel läheb Suurbritannias koolis kõige halvemini ja nende võimalused on mis tahes mõõdiku järgi kõige vähem paljutõotavad võrreldes ükskõik millise teise rühmaga. On kindlasti ränk viga, et oleme lasknud sellel juhtuda. Praeguseks kirjeldatakse mehelikkust ennast kui midagi mürgist. Probleemi lahendus on mõista ilmset, et mehelikkus ei ole mürgine. Me vajame mehelikkust.

See oli alles algus. Järgnesid uudised Partygate’i ja Cakegate’i kohta, sest Boris Johnson on ennast õigustama hakanud. Ta on omale kaitsekõne koostanud. Ta on kodutöö ära teinud ja juhtunu kohta vabanduse kirjutanud. Ma ei hooli sellest, kas nad tarbisid Westminsteris ühiskonna täieliku sulgemise ajal kooki või kokaiini. Probleem oli selles, et meid julgustati kahe silma vahele jätma asjaolu, et nad ei kartnud. Eesmärk oli hirmutada elanikkonda loobuma tervest aastast kasvust. Panna kõigil püksid püüli sõeluma. Me teame seda. See on olemas tunnistuses, mille saime Matt Hancocki WhatsAppi vestlustest. Nad ei kartnud, nad teadsid, et pole midagi karta ja nad naersid varrukasse, et olid meid lolliks teinud. Asi pole sünnipäevatordis. Asi pole selles, kas keegi jõi alkoholi või mitte. Asi on selles, et nad püüdsid elanikkonda hirmutada, teades ise, et midagi pole karta. Nii et tehke mulle teene ja lõpetage see jama. Kui kavatsete keskenduda ühiskonna sulgemise ajal toimunule, keskenduge sellele, mis sel ajal juhtus: kahjule majandusele, kahjule inimeste tervisele ja heaolule, loendamatutele surmajuhtumitele. Räägime parem sellest. Ärgem olgem hõivatud selle jamaga, kes peol käis või ei käinud.

Ma ei hooli sellest, kas nad tarbisid Westminsteris ühiskonna täieliku sulgemise ajal kooki või kokaiini. Probleem oli selles, et meid julgustati kahe silma vahele jätma asjaolu, et nad ei kartnud. … nad teadsid, et pole midagi karta ja nad naersid varrukasse, et olid meid lolliks teinud.

neil oliver

Mida veel? Iraagi sündmustest on möödunud 20 aastat. Milline aastapäev see on! Nii palju on maailmas muutunud pärast seda, kui George Bush ja Tony Blair otsustasid, et tulgu põrgu või veeuputus, nemad lähevad Iraaki Saddam Husseini kinni püüdma. 20 aastat hiljem ja vaadake, kus me oleme! Nüüd teame, et kõik põhines valedel. See oli ebaseaduslik sõda. Oli septembri toimik (September Dossier). Oli Alastair Campbelli osalus selles kõiges. Meile valetati ja meid lollitati arvama, et Saddam Hussein oli positsioonis, kus ta võis meile 45-minutilise etteteatamisega massihävitusrelvad kaela saata. Ta ei olnud mitte kunagi sellises positsioonis. Tal ei olnud mingeid relvi, veel vähem massihävitusrelvi, sel ajal, kui talle järele mindi. See kõik oli vale ja propaganda.

George Galloway sõnul suri miljon iraaklast juba enne sõda sanktsioonide tõttu ning seejärel sõja ja selle tagajärgede tõttu kes teab mitu miljonit veel. Väga raske on neid asjaolusid arvestades kokku lugeda. Sellest hoolimata on need tegelased, kes selle ebaseadusliku sõja korraldasid, endiselt vabaduses. Mis puudutab Tony Blairi, siis kulutas ta nüüdseks jumal teab kui palju aastataid, kogudes rikkust, kurameerides despootidega ja neid nõustades, mis iganes nõu ta korrumpeerunud režiimidele üle kogu maailma siis ka pakub. Ta on olnud planeedi kõige pimedamates nurkades oma taskuid täitmas. Ta on ikka veel meie seas, üritades üht või teist tüüpi meditsiinitooteid ja digitaalseid ID-sid läbi suruda. Ma saan hästi aru, miks keegi selline nagu Tony Blair soovib, et digitaalsed ID-d oleksid kõigile kohustuslikud. Arvatavasti seetõttu, et ta elab pidevas hirmus vabade haritud teadlike enesekindlate tsiviilisikute eksistentsi ees. Mõned neist võivad lõpuks ühel päeval hakata esitama küsimusi selle kohta, millega ta 20 aastat tagasi tegeles.

George Galloway sõnul suri miljon iraaklast juba enne sõda sanktsioonide tõttu ning seejärel sõja ja selle tagajärgede tõttu kes teab mitu miljonit veel. Sellest hoolimata on need tegelased, kes selle ebaseadusliku sõja korraldasid, endiselt vabaduses.

neil oliver

Kliimakriis. Kas see jutt kunagi lõppeb? Kui pinnale kerkib midagi, mis mind tõsiselt häirib, pöördun alati ajalehe The Guardian poole. Seda seetõttu, et arvan, et kui sa tahad koduloomaks karu, olgu see siis grislikaru. Kui ma otsin idiootsuse epitsentrit, mis on kirja pandud täielikku jampsi ülistavate ülempreestrite poolt, vaatan ma Guardiani poole. Tsiteerin: „Teadlased on andnud viimase hoiatuse kliimakriisi kohta, kui suurenevad kasvuhoonegaaside heitkogused suruvad maailma pöördumatute kahjude äärele, mida saab ära hoida vaid kiire ja drastiline tegevus. Kliimamuutustest tingitud äärmuslik ilm on suurendanud kuumalainetest tingitud surmajuhtumeid kõigis piirkondades. Miljonid elud ja kodud hävivad ning esinevad põuad ja üleujutused. Miljonid inimesed seisavad silmitsi nälja ja üha pöördumatumate kaotustega elutähtsates ökosüsteemides.“

Ausalt. Olukord, milles me oleme, on nakatunud, rikutud ja ohtlikul määral proovile pandud sellisel määral, et viimased aastad on andnud inimestele murettekitavalt kõrge tolerantsi hirmu suhtes. Propaganda ja suunamine ja hirm, mida viimase kolme aasta jooksul on meie peale kuhjatud, tähendab, et liiga palju inimesi on nagu suured kokaiinisõltlased. Nad võivad taluda suurt hulka hirmu ja edasi funktsioneerida. Hirm väikestes annustes vallandab adrenaliini. See on kõik, mis vajalik. Kuna nii palju hirmu on päevast päeva meie suunas paisatud, ei tööta see enam nii, nagu peaks. Inimesed muutuvad hirmu suhtes immuunseks, märkavad nad seda või mitte. Selle tulemusena kirjutatakse meile hirmudoktorite poolt välja üha rohkem hirmu, et püüda saavutada selle algne mõju.

Igal juhul on üha rohkem inimesi, kes ei võtnud hirmuravimit, kes hoolikalt hoidusid hirmust, märganud ja pöördumatult teadlikud tegelikest asjadest, mille pärast muretseda.

neil oliver

Igal juhul on üha rohkem inimesi, kes ei võtnud hirmuravimit, kes hoolikalt hoidusid hirmust, märganud ja pöördumatult teadlikud tegelikest asjadest, mille pärast muretseda. Sellised asjad nagu majandusele tekitatud kahju. Rünnakud põllumajanduse ja põllumeeste vastu nende korrumpeerunud valitsuste poolt, kes tahavad maa ja toiduvarud oma kontrolli alla võtta. Orkestreeritud energiakriis. Varisõda Ukrainas. Viimasel ajal on palju rohkem inimesi märganud, et pankades on toimumas midagi tõeliselt kahtlast. Inimesed pööravad sellele tähelepanu. Inimesed tahavad üha enam oma raha välja võtta. Ringleb üleüldine soovitus mitte omada ühelgi pangakontol üle kümne tuhande naela sääste. Kas mäletate, et meile öeldi lapsepõlves, et pange oma raha panka? Pane vahel viis ja vahel kümme naela siia kõrvale. Pange see oma säästukontole, see on turvaline nagu kinnisvara ja see kasvab. Mäletate seda? Inimesed ei aktsepteeri seda enam. Inimesed ostavad kulda. Inimesed ostavad hõbedat. Inimesed teevad kõik, et oma raha pankadest võimalikult turvaliselt välja saada. See on probleem võimul olevate jõudude jaoks, sest hirm ei tööta. Pandeemia lõppes mõnda aega tagasi.

Sõda Ukrainas. Tahan muidugi öelda, et Jumal õnnistagu ja Jumal aidaku vaeseid Ukraina inimesi. See häving, mis nende kaela on langenud. Jumal aidaku neid vaeseid inimesi! Kuid nüüd küsivad üha rohkem inimesi küsimusi selle sõja tausta kohta. Ja mis kõige asjakohasem, millal see võiks lõppeda ja millal rahu taastatakse. Millega nad selle peale lagedale tulevad? Sellega, et „Maailmalõpp on lähedal!“. See on kõik. Mäletate reklaamplakatitega inimesi, kes hulguvad tänavatel ja ütlevad, et maailmalõpp on lähedal? See ei ole uus taktika. Hakkab jälle pihta: „Maailmalõpp on lähedal!“ Olge nüüd. Ma kardan, et ÜRO on Valitsustevahelise kliimamuutuste paneeli (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) maailmalavale torganud, et too laulaks kliimakriisi laulu. Et me vaataksime jälle kõrvale. Ärge vaadake, millega poliitikud tegelikult on tegelenud. Ärge vaadake oma majanduse hävingut. Ärge vaadake kahju, mida on tehtud ja tehakse igaühe tervisele ja heaolule. Ärge jumala pärast märgake seda, mida me oleme maailma valuutadega teinud. Ärge vaadake, kuidas pangad on praegu kaldu nagu Pisa torn ja võivad iga hetk ümber kukkuda. See on ka orkestreeritud. Ma ei taha seda teemat isegi alustada.

Hakkab jälle pihta: „Maailmalõpp on lähedal!“ Et me vaataksime jälle kõrvale. Ärge vaadake, millega poliitikud tegelikult on tegelenud. Ärge vaadake oma majanduse hävingut. Ärge vaadake kahju, mida on tehtud ja tehakse igaühe tervisele ja heaolule. Ärge jumala pärast märgake seda, mida me oleme maailma valuutadega teinud. Ärge vaadake, kuidas pangad on praegu kaldu nagu Pisa torn ja võivad iga hetk ümber kukkuda.

neil oliver

Ütleme seda üks kord ja valjult: „Kliimakriisi ei eksisteeri.“ Kliima muutub. Kliima peakski muutuma. Kliima on muutunud nii kaua, kui planeedil Maa on olnud kliima, mis tähendab sadu miljoneid aastaid. Miljardeid aastaid on planeedil olnud üht või teist tüüpi kliima. Peate vaid 150 aastat tagasi vaatama, et näha häireid kliimas 1880-ndatest kuni 1940-ndateni. Teadlased ja teised olid planeedi soojenemisest teadlikud. Olid põuad. 1880. aastatest kuni 1940. aastateni oli ilm äärmuslik, kuid 1940. aastateks märkasid nad, et Maa hakkas uuesti jahtuma. Maa jahenes ja 1960. aastateks näis see jahtuvat nii palju, et teadlastel ja meedial tekkis uus paanika, mis oli seotud külmast põhjustatud maailmalõpuga.

Olen piisavalt vana, et mäletada ajalehtede välja mõeldud esilehelugusid Thamesi jõel Westminsteri paleest mööda ujuvatest jäämägedest. Sellest, kuidas Londonis uitavad jääkarud. Sellist hirmu õhutati 60-ndatel ja 70-ndatel. 70-ndatel tehti ettepanekuid katta Antarktika kangaga. Sõna otseses mõttes täielikult katta nagu tuhksuhkruga. Antud juhul aga musta kangaga, et see sulaks. Ettepanek oli Antarktika jääd sulatada. Tehti ettepanekuid ühel või teisel viisil pumbata külma vett Arktikast Vaiksesse ookeani, et jahedust hajutada. Hullumeelsus. Seega me kõik pidime surema külma kätte, käes oli maailma lõpp, jääaeg. Mida aga 1980. aastatel märgati? Et planeet soojeneb taas. Al Gore ja kõik ülejäänud kuni püha Thunberg Gretani välja – need, kes soovivad raha teenida, need, kes on alati kõige taga, tahavad, et inimesed võtaksid kogu süü selle globaalse soojenemise eest enda peale. Nad on välja pakkunud Agenda 2013 ja netonulli, mis on ohtlik, suitsiidne jama ja tähendab miljonite inimeste surma.

“97% teadlastest nõustub, et kliimamuutustes on süüdi inimesed.” See oli kõige kohmakam pettus, mida kunagi nähtud. See kõik põhines sellel, et võeti enamik töödest, 7930 tööd, mis eesmärgiga ei kattunud, ja visati need prügikasti, et saavutada 97% nõusolek.

neil oliver

“97% teadlastest nõustub, et kliimamuutustes on süüdi inimesed.” Pealkirjad üle maailma kordavad seda ikka ja jälle, nagu see oleks väljakujunenud teaduslik tõde. Lubage mul selgitada, kuidas see saavutati. Koguti kokku 11 944 teadusartiklit ja teadlaste meeskond sai ülesandeks lugeda mitte töid, see tähendab mitte lugeda tekste esimesest leheküljest viimase leheküljeni, vaid kokkuvõtteid, mis on paar lõiku esilehel ja selgitavad, millest artiklis räägitakse. Nii luges teadlaste meeskond lühikokkuvõtteid 11 944 artiklist. Me ei tea, milline oli neid lugevate teadlaste kvalifikatsioon selle töö jaoks. Nende nimesid ei nimetata kunagi. Igatahes jagasid nad 11 944 teadusartiklit põhimõtteliselt neljaks hunnikuks. Hunnik number üks, kus lühikokkuvõtete põhjal järeldati, et autorid toetasid ideed, et inimesed on globaalses soojenemises süüdi, koosnes 3896 artiklist. Järgmises kuhjas oli 7930 artiklit, nende osas jõudsid lugejad järeldusele, et autorid ei võtnud neis mingit seisukohta selle kohta, kas inimesed on globaalses soojenemises süüdi või mitte. 78 tööd läks hunnikusse, kus inimeste süüd eitati. Neljandas hunnikus oli 40 tööd, mille autorid näisid lühikokkuvõtete põhjal kõhklevat, kas inimesed on globaalses soojenemises süüdi. Nende nelja hunniku põhjal süüdistas 32 protsenti teaduslikest artiklitest globaalses soojenemises inimesi. See pole ju hirmutav pealkiri? See pole hirmutav number. Mida nad tegid? Nad viskasid prügikasti 7930 tööd, mille autorid ei võtnud konkreetset seisukohta, kas inimesed on süüdi või mitte. Need tööd läksid lihtsalt prügikasti. See oli kõige kohmakam pettus, mida kunagi nähtud. See kõik põhines sellel, et võeti enamik töödest, 7930 tööd, mis eesmärgiga ei kattunud, ja visati need prügikasti, et saavutada 97% nõusolek.

Miljonid inimesed üritavad elus toime tulla kõikvõimalikel põhjustel, mis on seotud valitsuste piibellikes mõõtmetes kurjuse ja ebakompetentsusega. Teadmata hulk inimesi sureb tagajärgede tõttu, mille on põhjustanud poliitikud, maailma liidrid ja ülejäänud seotud tegelased. Aga inimesed ärkavad üles. Inimesed ärkavad viimase kolme aasta valede suhtes. Üha rohkem inimesi saavad asjadest aru ja küsivad üha rohkem küsimusi. Praegu on aeg, kus tuleb küsida mitte seda, mida räägitakse kliimakriisi kohta, vaid millal seda räägitakse. Taas kord, kui kõik muu ebaõnnestub, kui liiga paljud inimesed hakkavad esitama ebamugavaid küsimusi, millele poliitikutel ja teistel pole veenvaid vastuseid, mida nad teevad? Nad laulavad laulu „Maailm on lõppemas“. Ära kuula seda! See on arusaadavalt jama. Pöörake tähelepanu sellele, mis tegelikult toimub.

Praegu on aeg, kus tuleb küsida mitte seda, mida räägitakse kliimakriisi kohta, vaid millal seda räägitakse.

neil oliver

Adrian Bachmanni kommentaar:

“Neile võib lubada intellektuaalset vabadust, kuna neil puudub intellekt.” …

Selles George Orwelli tõdemuses on kontsentreeritud võimueliidi ja masside vahelise ühekülgse interaktsiooni põhiolemus. Kes iganes soovib teada, milline osapool mis tahes diskussioonis on tõe või vähemasti tõemeelsuse ning kes vale või valelikkuse positsioonil, sellel tarvitseb vaid vaadata, milline osapooltest soovib avatud diskussiooni ilma ühegi keelatud fakti või argumendita ning milline osapool soovib vastaspoolt kas tsenseerida või türanniseerida enesetsensuurile. Neil Oliver on üks nendest tänuväärsetest autoritest, kes on võtnud oma missiooniks “kohustuslikelt valedelt” maski rebimise ning tema üleskutse kriitilisele mõtlemisele on eriliselt ajakohane kriitilisel ajastul, kus ülemaailmse mõjuga valelikest sisendustest loobumine määrab ära kogu inimkonna saatuse.

Allikas

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangaülekandega järgmistel rekvisiitidel:

MAKSE SAAJA: Adrian Bachmann

KONTO NUMBER: EE271010011832141226

SELGITUS: Annetus

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.