fbpx
AudioÜhiskond & Kultuur

Kui võim on asunud hävitama oma rahvast, saab tagajärjeks olla vaid türannia või revolutsioon


Neil Oliver

 AUDIOVERSIOON kuulatav lehekülje lõpus

Neil Oliver on šoti ajaloolane, ühiskonnakriitik ning Ühendkuningriigi mitmete hinnatuimate telesaadete autor ja saatejuht. Olles palju aastaid Briti peavoolumeedias tuntust kogunud, on Oliver viimastel aastatel omandanud kompromissitult julge ja võimukriitilise maailmavaate ning pühendanud oma loomingulise tegevuse suuresti ühiskonna topeltstandardite ja “kohustuslike valede” paljastamisele. 

Järgnevas arutelus väidab Oliver, et terve Lääs on tänaseks kaaperdatud ideoloogilisse sõgedusse langenud valitsuste poolt, kes sisuliselt hävitavad oma rahvast ning kutsuvad hullumeelsel teel jätkates peagi esile kas totaalse türannia või revolutsiooni.

Ma arvan, et tänaseks pole enam kahtlust, et oleme jõudnud punkti, kus võimud tegutsevad nüüdseks pidurdamatult oma eesmärkide läbi surumise nimel. Seda on tunda nii poliitilise kui ideoloogilise surve erakordses kasvus. Poliitikad ja ideoloogia, mis on tänaseks põhjustanud korvamatut kahju miljonitele nii Suurbritannias kui kogu Läänemaailmas, on väljunud igasuguse kontrolli alt.

Selle asemel, et hoogu maha võtta, on gaas põhja surutud. Kuskilt läheb piir. Nagu tavatsetakse öelda, et kui teie ainus tööriist on haamer, kipute võtma kõike naelana ning ma usun, et selles on palju tõde. Ideoloogia, mis praegu maailmas võimutseb, on lihtsalt üks suur haamer, mis inimkonna turjal vasardab. See on kohmakas ja tambib ajutult kõik maatasa.

Selle asemel, et haamrit käest panna, jätkavad võimul olevad jõud haamerdamist, põhjustades inimestele üha enam kannatusi. Inimestel nii Ühendkuningriigis, Ameerika Ühendriikides, Euroopas kui igal pool maailmas on aina raskem ots otsaga kokku tulla. Võimud on viinud meid olukorda, kus inimesed ei näe ei iseendale ega oma lastele lootusrikast tulevikku – üksnes kasvavaid eluraskusi.

Võimud on viinud meid olukorda, kus inimesed ei näe ei iseendale ega oma lastele lootusrikast tulevikku – üksnes kasvavaid eluraskusi.

neil oliver

Ka Iisraelis on lood halvad. Nägin hiljuti veebiklippe Iisraelis toimunud protestidest. Seal toimuv on üldse üks keeruline lugu. Iisrael ning sealsed võimud teatasid, et Iisraelist saab ülejäänud maailma jaoks omamoodi katsejänes. Riigi elanike peal testiti asju, et ülejäänud maailm saaks pealt vaadata. Seda kõike selleks, et ülejäänud maailma valitsused saaksid neid jälgida ja seejärel püüda rakendada sama taktikat ja sama poliitikat oma riikides. Ning Iisraeli rahvas, nagu inimesed mujalgi maailmas, läksid püha viha täis ning tulid tänavatele. Eks näis, millist mõju see avaldab.

Kaks aastat tagasi võtsid minuga ühendust kaks Iisraeli naist, kes soovisid, et ma osaleksin Twitteri vahendusel audiovestluses, mis käsitles ühiskondade sulgemist, pandeemiat ja muud sellega seonduvat. Ma otsustasin kutse vastu võtta ja kohtasin seal inimesi, kellega olen sellest ajast saati ühendust hoidnud. Samuti pani see mind pöörama tähelepanu Iisraelis toimuvale viisil ja määral, mida ma muidu ei teeks. See, et ma pööran sellest ajast saati sedavõrd palju tähelepanu Iisraelile, on üks neist ootamatutest mitteplaneeritud tagajärgedest kõigele muule, mis maailmas on toimunud.

Tahaksin teha ühe olulise tähelepaneku: oleme jõudmas punkti, kus üha rohkematel inimestel pole enam midagi kaotada.

neil oliver

Oma mõtte juurde tagasi pöördudes, tahaksin teha ühe olulise tähelepaneku: oleme jõudmas punkti, kus üha rohkematel inimestel pole enam midagi kaotada. Uudised seda ei kajasta, sest kaasroimaritest peavoolumeedial pole soovi pöörata tähelepanu tekitatud kahjule, kuna nende endi süü selles on suur. Revolutsiooni televisioonis ei näidata, nagu tavatsetakse öelda.

Üha enam inimesi ütleb aga, et nüüd aitab. See juhtub paratamatult inimestega, kellel pole enam midagi kaotada. Te olete mult kõik juba võtnud. Mida te veel tahate? Te viisite läbi katastroofilised ühiskondade lukustamised. Kõik see inimeste tervisele põhjustatud kahju, majanduse rüüstamine. Ja sellele kõigele otsa veel midagi, millest mitte kuskil ei räägita – meie ühiskond on muutunud. Minu arusaam laiemast kogukonnast on muutunud. Kogukonda koos hoidev kangas on koroonadiktatuuri järgselt rebenenud viisil, mida on raske selgitada, kuid olen kindel, et paljud inimesed tunnevad seda sisimas, isegi kui nad ei oska seda sõnades väljendada. Ja lisaks need meeletud kahjud, millega ei tegeleta. Valitsused lihtsalt kasvatavad survet.

Kogukonda koos hoidev kangas on koroonadiktatuuri järgselt rebenenud viisil, mida on raske selgitada, kuid olen kindel, et paljud inimesed tunnevad seda sisimas, isegi kui nad ei oska seda sõnades väljendada.

neil oliver

Nüüd on meid viidud sellesse lõputusse sõtta. Täna ei tundu see veel aktuaalne, kuid meid ähvardab kasvav toidupuudus. Hinnad on hakanud kõikjal tõusma. Statistika inflatsiooni kohta ütleb, et see on seitse, kaheksa, üheksa protsenti. Ametlik inflatsioonistatistika on aga jaburus, kuna kõik näevad, et toiduhinnad on reaalsuses kahekordistunud. Maksame iganädalase toidukorvi eest kaks korda rohkem kui varem. Hinnad tõusevad. Toiduhinnad tõusevad. Energiahinnad ja selle turjal ka kõige muu hinnad.

Kliimakriis… Olen ka sellest teemast korduvalt rääkinud. Meile raiutakse pähe, et meie tegevus viimase 200 aasta jooksul on väidetavalt kogu maailma põlema pannud. Oleme lihtsalt viimane elanikkond, keda pommitatakse lakkamatult kõnedega kliimakriisist. Kogu olukorda süvendavad valitsuse poolt edendatavad ideoloogiad ja poliitikad. Selline on aga läbikukkunud ideoloogiate vältimatu tagajärg, millesse on meid tõuganud need inimesed, kes keelduvad taganemast, kelle ainsaks meetodiks on jätkata hullust üha suurema innuga.

Ametlik inflatsioonistatistika on aga jaburus, kuna kõik näevad, et toiduhinnad on reaalsuses kahekordistunud.

neil oliver

Šotimaal on praegu lahti rullumas väike mikrokosmos. Humza Yousaf on Šotimaa uus esimene minister, kes asus Nicola Sturgeoni asemele ja kes lubab jätkata oma eelkäija poliitikatega, kuigi neil poliitikatel oli oluline osa (kuid siiski ainult osa) tema allakäigus. Nicola Sturgeonist ja tema abikaasast Peter Morrellist, Šoti Rahvuspartei liidrist, kuuleme kindlasti veel tulevikuski. On veel asju, mis peavad ilmavalgust nägema, aga jätame selle arutelu mõneks teiseks päevaks.

Vahepeal sõidab kogu Šotimaa solgitorust allavoolu. Šotimaa majanduse ja Šotimaa tervisehoiuga on lood halvasti. Kuritegevus tõuseb pidevalt. Narkootikumide kuritarvitamisest ja üledoosidest põhjustatud surmajuhtumeid on meil palju rohkem kui ülejäänud Ühendkuningriigis. Hariduses on samuti palju probleeme. Nicola Sturgeoni allakäigu põhjustas ka tema räige sooreformi seaduseelnõu, mida vähemalt kaks kolmandikku šotlastest jälestas. Mõningatel andmetel oli sooideoloogia vastu isegi 80% Šotimaa elanikkonnast. Humza Yousaf, kes on Nicola truu järgija, tõotab sellest hoolimata selle kõigega edasi minna. Edasi liikuda kõigega, sealhulgas sooreformidega. Muuhulgas nõuab ta veel üht iseseisvusreferendumit Šotimaa eraldamiseks ülejäänud Ühendkuningriigist. Kõik, mida ta teha võib, on püüda jätkuvalt läbi suruda põhimõtteliselt läbikukkunud poliitiku ebaõnnestunud poliitikat. Ja Šotimaal muutub olukord aina hullemaks. Šoti Rahvuspartei on parimal juhul amoraalne. Halvimal juhul ebamoraalne.

Millal jõudis USA, mis on väidetavalt “vabade inimeste” maa, sellisesse punkti, kus opositsioon tuleb arreteerida?

neil oliver

Kui vaadata aga üle Atlandi ookeani Ameerika Ühendriikide poole, siis otsib Bideni administratsioon üha meeleheitlikumalt põhjusi Donald Trumpi vahistamiseks. Millal jõudis USA, mis on väidetavalt “vabade inimeste” maa, sellisesse punkti, kus opositsioon tuleb arreteerida? See on banaanivabariikide pärusmaa. Sellist asja ei tohiks Ameerika Ühendriikides ettegi kujutada. Valge Maja demoniseerib aktiivselt kõiki neid tavalisi inimesi, umbes 70 miljonit vabariiklast, kes on Bideni demokraatiavastase poliitika vastu. Neile ei piisa enam sellest, et sind nähakse lihtsalt opositsioonina. Kõik, kes pole demokraadid, on nüüdsest riigi vaenlased või nagu nüüd on moodne nimetada, “kodumaised terroristid”. Surve on aina kasvab. Selle põhjuseks on asjaolu, et piisavalt palju inimesi ei võta demokraatide poliitikat ega ideoloogiat omaks. Selle asemel, et muuta oma toimimisviise, nad lihtsalt suruvad end tugevamalt peale.

Või vaadake kasvõi Prantsusmaad. Ma usun, et kogu see vägivald ja rahutused, mis Prantsusmaad on haaranud, ei tulene ainult sellest, et Macron üritab pensioniiga paari aasta võrra tõsta. Ma leian, et üha rohkem prantslasi vaatab Emmanuel Macroni ja tema tegusid ning neil on saanud sellest kõigest küllalt. Pensioniea muutmine võis olla küll mässu päästikuks, kuid tegelikult ütlevad Prantsusmaa inimesed, et neil on kõrini kogu programmist, mida neile peale surutakse.

Pensioniea muutmine võis olla küll mässu päästikuks, kuid tegelikult ütlevad Prantsusmaa inimesed, et neil on kõrini kogu programmist, mida neile peale surutakse.

neil oliver

Vaatame ka Madalmaade poole… Hollandis hääletasid inimesed viimati tohutul ja üllataval määral põllumehi toetava partei poolt ning võimul oleva valitsuse vastu, kes üritab põllumeestelt nende maad ära võtta, sundides farmereid poolt oma karjast ära hävitama. Rahvas on rääkinud. Tulevik näitab, kas sellest piisab, kuid inimesed olid piisavalt motiveeritud oma kodudest välja tulema ja valimissedelil näitama oma vastuseisu valitsusele. Seda tuleb tunnustada.  

Siin Suurbritannias pommitatakse elanikke jõuliselt rünnakutega kõige selle vastu, mille eest tavainimesed seisavad. Kogu programm on loodud selleks, et Suurbritannia inimesed, kes maksavad regulaarselt makse ja on seaduskuulekad kodanikud, tunneksid end süüdi maailma hädades. Tänased britid peavad tasa tegema kõik Suurbritannia mineviku patud.

Nn “kliimakriisi” tõttu peame loobuma mis tahes usaldusväärsetest energiaallikatest. USA ründas Nord Streami torujuhet ja õhkas Saksamaa ja Venemaa vahelise ühenduse, mis tarnis maagaasi kogu Euroopale. Saksamaa seisab nüüd aga silmitsi energiakriisiga. Sakslased on asunud taas metsi maha raiuma ja puitu põletama. Sisuliselt on Saksamaa tagasi keskaega liikumas.

Kogu olukorra võib kokku võtta väga lihtsalt. Meie valitsejad ei seisa enam inimeste huvide eest. Valitsused on saanud sisuliselt inimeste vaenlasteks, sõgedateks, kes on otsustanud oma programmid iga hinna eest ellu viia. Sedasi kutsuvad nad meeleheitele viidud inimesi vastu hakkama ja protestima. Sellele järgnevalt kuulutatakse aga igaüks, kes oma häält tõstab, fašistiks, seksistiks, rassistiks, transfoobiks või kombinatsiooniks kõigist eelnimetatutest.

Ma pean ausalt tunnistama, et minu arvates on Lääne riikide valitsused muundunud tänaseks iseendi rahva vaenlasteks. Kui me jätkame sellel teel, kus valitsused ignoreerivad ja demoniseerivad inimesi ning röövivad neilt üha rohkem nende elunatukest, on lõpptulemus möödapääsmatu. Me jõuame kas türannia või revolutsioonini. See kõik on tulemas. Torm on tulekul…

Ma pean ausalt tunnistama, et minu arvates on Lääne riikide valitsused muundunud tänaseks iseendi rahva vaenlasteks.

neil oliver

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:

Võim korrumpeerib ning totaalne võim korrumpeerib totaalselt… Inimeste mõtte- ja tegevusvabadust jalge alla tallava ülireguleeritud ning tsentraliseeritud ühiskonnakorra välja kujunemine on protsess, mis on kulgenud juba mitmeid inimpõlvesid. Kuulus Briti kirjanik C. S. Lewis teadis täheldada juba kolmveerand sajandit tagasi, et ühiskond, milles mees peab oma kirvega oma puu maha raiumiseks taotlema riigilt luba, on vaba ühiskonna paroodiaks.

Inimesele on omane taluda talumatut mitte üksnes siis, kui talumatus on paratamatusena antud, vaid ka juhul, kus talumatu tuleneb mitte inimtahtele paindumatutest loodusseadustest, vaid agressiivselt ennast kehtestavate sotsiopaatiliste inimtüüpide tahtest.

adrian bachmann

Ent inimesele on omane taluda talumatut mitte üksnes siis, kui talumatus on paratamatusena antud, vaid ka juhul, kus talumatu tuleneb mitte inimtahtele paindumatutest loodusseadustest, vaid agressiivselt ennast kehtestavate sotsiopaatiliste inimtüüpide tahtest. Sedasi on enamus meie elu üha elamiskõlbmatumaks muutvatest tõsiasjadest psüühiliselt haigete indiviidide meelevalla sünnitis, kelle roll maailmas ei ole mitte luua reaalseid vaimseid ja füüsilisi hüvesid, vaid kontrollida teiste inimeste elusid.

Selline inimtüüp on loomuomaselt tõmmatud poliitika ning valitsemise poole, milles intriig, skandaal, laim, hüsteeria külvamine ja emotsionaalne manipulatsioon võimaldavad indiviidina hädisel isendil tunda ennast kõikvõimsa süsteemi osana vägevamana nendest, kellega neil inimesena ei oleks lootust ei võidelda ega võistelda.

Võimuhaigus on vaimuhaiguse erivorm ning kui hirmu õhkkonda oskuslikult genereerida ja manipuleerida suutev inimtüüp võtab enda võimusesse terve riigi võimuaparaadi, on resultaadiks luupainajalik ühiskond, kus tribalistlik mass tallab jalge alla vabadust hindava ning vabast vaimust kogu inimkonna elule tähendust ja kvaliteeti kinkinud inimtüübi.

adrian bachmann

Võimuhaigus on vaimuhaiguse erivorm ning kui hirmu õhkkonda oskuslikult genereerida ja manipuleerida suutev inimtüüp võtab enda võimusesse terve riigi võimuaparaadi, on resultaadiks luupainajalik ühiskond, kus tribalistlik mass tallab jalge alla vabadust hindava ning vabast vaimust kogu inimkonna elule tähendust ja kvaliteeti kinkinud inimtüübi. Resultaadiks on kogu sootsiumi moraalne, vaimne, materiaalne ning lõppastmes ka füüsiline kollaps.

Terve psüühikaga inimene soovib lihtsalt elada oma elu ning lasta teistelgi nautida oma vabadust vastastikuse lugupidamise õhkkonnas.  Ela ise ja lase teistel elada… Psüühiliselt kahjustatud indiviididele on seevastu omane tung allutada ümbritsev maailm iseenda kinnisideedele ja luuludele, hävitades protsessi käigus kõik need, kes ei soovi tema maailmapilti konformeeruda.

Oleme jõudnud ühiskonda, milles keskmiselt inimeselt neelatakse maksudega 70% tema loodud lisaväärtusest vägivalla ähvardusega riigimasinasse, mida seejärel jagatakse sõjasaagina insider`ite taskute täitmiseks, ideoloogiliselt kuulekate ametnike premeerimiseks ning ideoloogiliste monomaanide kinnisideede (rohepööre, permanentne sõda, jälgimisühiskond jms) ellu viimiseks.

adrian bachmann

Ometi on selline reaalsus, millesse tänaseks kogu “arenenud läänemaailm” on jõudnud. Oleme jõudnud ühiskonda, milles keskmiselt inimeselt neelatakse maksudega 70% tema loodud lisaväärtusest vägivalla ähvardusega riigimasinasse, mida seejärel jagatakse sõjasaagina insider`ite taskute täitmiseks, ideoloogiliselt kuulekate ametnike premeerimiseks ning ideoloogiliste monomaanide kinnisideede (rohepööre, permanentne sõda, jälgimisühiskond jms) ellu viimiseks. Ühiskonda, milles sõnavabadus on allutatud tsensuurile ning hirmuõhkonna poolt esile kutsutud enesetsensuurile. Ühiskonda… mis on üha vähem elamisväärne nendele, kellel puudub soov elada orjana.

See on luupainajalik maailm, mis muutub üha õõvastavamaks enne, kui piisavalt suur osa inimesi otsustab, et parem on surra vaba mehena, kui elada orjana. Üksnes siis, kui inimene on valmis oma vabaduse eest surema, kingitakse talle privileeg vabana elada. See on maailm, mille ära hoidmise nimel ka siinkirjutaja on Makroskoobi portaali loonud ning lugejate toel ka edaspidi käigus soovib hoida.

Üksnes siis, kui inimene on valmis oma vabaduse eest surema, kingitakse talle privileeg vabana elada.

adrian bachmann

Esifoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock.com

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangaülekandega järgmistel rekvisiitidel:

MAKSE SAAJA: Adrian Bachmann

KONTO NUMBER: EE271010011832141226

SELGITUS: Annetus

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.