Majandus & Raha

Kui suur on inflatsioon erinevates maailma riikides? 

 Majandusportaal Visual Capitalist on kogunud kokku andmed 184-st riigist, reastades maailma maad raha väärtuse kaotuse määra alusel. Andmetest nähtub, et inflatsioon on enamikus maailma riikides kontrolli alt väljunud, ületades kordades keskpankade poolt tavaliselt eesmärgiks seatud 2% määra. 2022. aastal kogesid kahekohalist raha väärtuse langust seninägematud 43% maailma riikidest…  

2022. aastal kogesid kahekohalist raha väärtuse langust seninägematud 43% maailma riikidest…  

Euroopas maadlevad kõige kõrgemate inflatsiooni näitajatega Ida-Euroopa riigid Eesti, Läti, Leedu ja Ungari, mille 21-24% vahemikku jääv elukalliduse tõus on samas suurusjärgus sõjas oleva Ukrainaga, mille inflatsiooni määr ulatus 2022. aastal 26,6%-ni. Lääne-Euroopa riikide inflatsioon on Visual Capitalisti andmetel keskeltläbi poole väiksem kui üle 20%-ni küündiva näitajaga Baltikumis.  

Venemaa inflatsiooni näit ulatus 2022. aastal 12,6%-ni, olles umbkaudselt võrdne Ühendkuningriigi (11,1%), Saksamaa (10,4%) ning Itaaliaga 11,8%.  

Euroopas maadlevad kõige kõrgemate inflatsiooni näitajatega Ida-Euroopa riigid Eesti, Läti, Leedu ja Ungari, mille 21-24% vahemikku jääv elukalliduse tõus on samas suurusjärgus sõjas oleva Ukrainaga.

Rekordilise inflatsiooni taga on mitmete mõjurite kokkulangevus, eeskätt aga Venemaale Ukraina invasiooni eest kehtestatud sanktsioonidest tulenev energiakandjate ning toiduainete neurootiline hinnakäitumine maailmaturgudel, kombinatsioonis aastate eest kehtestatud koroonasulgudest tulenevate tarneahelate katkemisega.  

Seega on planeedi elanikkonna märgatav vaesumine mitte makroökonoomiline paratamatus, vaid geoökonoomiliste ning geopoliitiliste manöövrite vahetu tagajärg.  

Seega on planeedi elanikkonna märgatav vaesumine mitte makroökonoomiline paratamatus, vaid geoökonoomiliste ning geopoliitiliste manöövrite vahetu tagajärg.

Rekordilisest inflatsioonist on ennast säästa suutnud 2014. aastal ostujõu pariteedi alusel maailma suurimaks majanduseks tõusnud Hiina kõigest 2,1%-se inflatsiooniga ning suuresti ka nominaalselt maailma suurima SKT-ga Ameerika Ühendriigid, mille 7,7%-line inflatsiooninäitaja jääb oluliselt alla Euroopa elukalliduse tõusukõverale.  

Täielikku tabelit maailma 184 riigi inflatsiooni näitajatest on võimalik näha Visual Capitalisti kodulehel.  

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.