Majandus & Raha

Krüptovaluutade kaevandamine neelab tänaseks üle 2 protsendi kogu USA energiatarbimisest

John Timmer

Kui ulatuslik on Bitcoini kaevandamise mõju elektrivõrgule? Viimastel aastatel on Ameerika Ühendriikides leidnud aset seninägematu krüptorahade kaevandamise buum, mis on viinud USA valitsuse punktini, kus peetakse vajalikuks viia läbi audit, et selgitada välja, milline on krüptorahade kaevandamise koguefekt Ühendriikide elektritaristule ja seeläbi ka majandusele laiemalt.

Kuigi hiljuti avaldatud analüüs on esialgne, hindab USA energiainfobüroo (Energy Information Administration – EIA), et suuremahulised krüptorahaoperatsioonid tarbivad tänaseks juba üle 2 protsendi kogu USA-s tarbitavast elektrienergiast. Teisisõnu on krüptorahade kaevandamine asetanud Ühendriikide elektrivõrgule lisakoormuse, mis on võrdne ühe osariigi lisamisega liitriiki.

Kuigi hiljuti avaldatud analüüs on esialgne, hindab USA energiainfobüroo (Energy Information Administration – EIA), et suuremahulised krüptorahaoperatsioonid tarbivad tänaseks juba üle 2 protsendi kogu USA-s tarbitavast elektrienergiast.

Kuigi mõningane väikesemahuline krüptorahade kaevandamine toimub ka personaalarvutite ja väikeste nn “krüptopumpade” (rigide) abil, on enamik krüptoraha kaevandamisest kolinud hiiglaslikesse monofunktsionaalsetesse, üksnes krüptoraha kaevandamisele spetsialiseerunud serverilinnadesse.

Kuigi kogu seesugune riistvara on võrreldes personaalarvutitega kallis, seisneb krüptovaluuta kaevandamise operatsioonide peamine kulu elektrienergia kasutamises, mistõttu kipuvad krüptoraha kaevandajad kolima kohtadesse, kus on võimalikult madalad elektrienergiahinnad. USA energiainfobüroo aruandes märgitakse, et pärast Hiina krüptovaluuta vastu suunatud repressioone on suur osa maailma krüptovaluuta kaevandamisest paigutunud ümber USAsse – riiki, kus elektrihindade võimalikult madalal hoidmine on olnud alati majandusstrateegia nurgakiviks.

Cambridge’i alternatiivse rahanduse keskuse sõltumatu hinnangu kohaselt paiknes 2020. aasta alguses Ameerika Ühendriikides veidi üle 3 protsendi maailma bitcoini kaevandamisest. Aastaks 2022 oli antud näitaja kasvanud plahvatuslikult, ulatudes juba ligi 38 protsendini.

Cambridge’i alternatiivse rahanduse keskuse sõltumatu hinnangu kohaselt paiknes 2020. aasta alguses Ameerika Ühendriikides veidi üle 3 protsendi maailma bitcoini kaevandamisest. Aastaks 2022 oli antud näitaja kasvanud plahvatuslikult, ulatudes juba ligi 38 protsendini.

Cambridge’i keskuse hinnangul võib tänaseks USAs bitcoini kaevandamisele kulunud energia hulk ulatuda ükskõik mis suurusjärguni 25-91 teravatt tunni vahel. Teisisõnu kulutavad USA bitcoini kaevandajad krüptoraha teenimiseks sama palju energiat nagu kogu Utah osariik.

USA energiainfobüroo andmete kohaselt on ühendriikides hetkeseisuga kokku 137 suurt krüptovaluuta kaevandamise klastrit, mis on koondunud peamiselt Texasesse ja vöötmesse, mis ulatub New Yorgi osariigist kuni Lõuna-Georgiani.

Energiainfobüroo on kaardistanud strateegiaid, mida kaevandajad kasutavad oma energiakulude võimalikult madalal hoidmiseks. Ühel juhul kolisid krüptokaevandajad oma masinapargi näiteks Texases asuvasse endisesse alumiiniumsulatuse kompleksi, et kasutada ära selle mahukaid ühendusi elektrivõrguga. Teisel juhul rajati krüptojaam aga Pennsylvania osariiki vahetult tuumaelektrijaama kõrvale, mis garanteeris taas kord küllaldase odava energia olemasolu. Tundmata ei ole ka juhtumid, kus krüptofarmerid on rajanud oma serveripargid maagaasi maardlate lähedusse, et kanaliseerida muidu tühja põletatud metaanijäätmed bitcoini kaevandamise teenistusse.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.