AudioMajandus & Raha

Kogu raha riigi kontrolli alla –105 riiki kaaluvad lähitulevikus keskpanga digivaluutade kasutusele võtmist

Keskpanga digitaalsed valuutad (Central Bank Digital Currency – CBDC) on hetkel juba kasutusel 11 riigis ja veel 105 riiki kaaluvad revolutsioonilise tehnoloogia kasutuselevõttu.

Washingtonis asuv Atlandi Nõukoda (The Atlantic Council, TAC) määratles digitaalset valuutat kui “virtuaalset raha, mida toetab ja emiteerib keskpank”. Atlantic Council loetles 10 Kariibi mere riiki koos Lääne-Aafrika riigi Nigeeriaga CBDC-de varajaste kasutuselevõtjatena. Hetkel on maailmas kasutusel järgmised keskpankade poolt hallatud virtuaalrahad:

  • eNaira (Nigeeria)
  • Liiva dollar (Bahama)
  • JAM-DEX (Jamaica)
  • D-Cash (Anguilla, Antigua ja Barbuda, Dominica, Grenada, Montserrat, Saint Kitts ja Nevis, Saint Lucia ja Saint Vincent ning Grenadiinid)

Kolme esimest keskpanga digivaluutat haldasid nende riikide vastavad finantsasutused: Nigeeria keskpank (CBN), Bahama keskpank ja Jamaica keskpank. Samal ajal vastutab Ida-Kariibi mere keskpank kokku kaheksa riigi poolt kasutatava digitaalse valuuta D-Cash eest.

Väljaande Visual Capitalist lugu  juhtis tähelepanu, et Nigeerias, mis oli 2021. aasta oktoobris oma eNairaga keskpanga digivaluutade teerajaja, ei ole rahva seas täheldada erilist entusiasmi keskpanga kontrollitud digivekslite järgi.

“Digivaluutade programmeerimisega saab raha suunata täpselt sellele, mida inimesed tohivad omada ja milleks seda raha tohib kasutada,” märkis Rahvusvahelise Valuutafondi tegevdirektori asetäitja oma sõnavõtus.

Arvatakse, et poolel riigi 200 miljonilisest elanikkonnast pole endiselt juurdepääsu pangakontodele. “Seevastu teatati, et 33.4 miljonit nigeerlast kauplevad või omavad krüptovarasid, hoolimata CBN-i katsetest keskvõimu kontrolli alt väljas olevate vääringute kasutamist piirata.”

“eNaira kasutuselevõtt on seni olnud suhteliselt aeglane. ENaira rakendus on aprilli seisuga kogunud 700 000 allalaadimist, mis hõlmab vaid 0,35 protsenti elanikkonnast,” lisati artiklis. Täpsustuseks lisati, et mitte kõik allalaadimised ei tulnud Nigeerias asuvatelt kasutajatelt.

Veelgi märkimisväärsemalt viitas Atlandi nõukogu veel 105 riigile, kes kaalusid keskpanga digivaluutade kasutuselevõttu. Nende hulka kuuluvad Rootsi, mis testis oma e-krooni esmakordselt 2020. aastal; Uruguai, mis teatas pilootkatsetest digitaalsete Uruguai peesode väljastamiseks juba 2017. aastal; ja Hiina, mis on digitaalset jüaani testinud juba alates 2020. aasta aprillist.

Keskpankade digitaalvaluutad juhatavad sisse inimeste digitaalse jälgimise uue etapi

Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) tegevdirektori asetäitja ja Hiina Rahvapanga endine asejuht Bo Li rääkis hiljutisel IMFi seminaril lähemalt digitaalsete valuutade “programmeeritavusest”.

“Keskpankade digivaluutad võivad parandada rahalist kaasatust selle kaudu, mida me nimetame programmeeritavuseks. See tähendab, et tsentraalselt kontrollitud digiraha võib lubada valitsusasutustel ja erasektori osalejatel programmeerida, luua nutikaid lepinguid või lubada sihipäraseid poliitikafunktsioone. Näiteks sotsiaalmaks, tarbimiskupong ja toidukupongid,” ütles ta.

“Digivaluutade programmeerimisega saab raha suunata täpselt sellele, mida inimesed tohivad omada ja milleks seda raha tohib kasutada,” märkis Rahvusvahelise Valuutafondi tegevdirektori asetäitja oma sõnavõtus.

Selline saab olema fiat raha lõppmäng: vaesus massidele, piiramatu raha väikesele, valitud inimrühmale.”

Šoti kommunikatsiooni- ja sponsorluskonsultant James Melville tõstis keskpankade digivaluutade vastuvõtmise osas esile kaasnevaid ohte.

“Keskpankade digivaluutad ei ole vandenõuteooria. See on päevakord, mida paljud valitsused üle maailma tänaseks avalikult arutavad ja propageerivad,” kirjutas ta Twitteri säutsus. “Keskpangad ja valitsused nügivad meid selle reaalsuse aktsepteerimise poole. Me ei saa lasta sel juhtuda. Ärgake enne, kui on liiga hilja.”

Melville lisas ka lühikese videoklipi autorist ja majandusprofessorist Saifedean Ammous’st, esinedes saates “The Speakeasy Podcast”. Šotlane kommenteeris Ammous’i märkusi videos, öeldes, et eliit tahab, et ülejäänud inimkond “elaks nagu 12. sajandi talupojad”, samal ajal kui püramiidi tipus troonijad saavad üha rikkamaks.

“Kui võtta ära enamiku inimeste elus kõige olulisemad asjad, kõige väärtuslikumad kaubad, ja veenda neid elama nagu 12. sajandi talupojad – süües körti ning jäädes ellu tuule ja päikese käes –, siis inflatsiooni tõepoolest ei ole,” ütles professor. “Selline saab olema fiat raha lõppmäng: vaesus massidele, piiramatu raha väikesele, valitud inimrühmale – sisuliselt valitsusele, nende semudele ja nende pankadele.”

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.