fbpx
AudioMajandus & Raha

Kaheksa põhjust, miks puudujäägid ei kao majandusest kuhugi

Kes teadis, et see saab nii lihtne olema? Kõik, mis meil tarvitseb teha, on koguda uriini, et juba peatselt lennata elektrilistes õhutaksodes!

Samal ajal, kui eralennukitel toimetav reaalsusest irdunud seltskond on hõivatud miljardi elektriauto, miljardi tuulegeneraatori, miljardi päikesepargi, sadade tuhandete elektrilennukite, tuhandete tuumajaamade ja triljonite “rikkuse” kokku kühveldamisega ülepaisutatud bilanssidesse, on karm reaalsus üha enam sisse murdmas maailmavalitsejate tehnokraatlikesse fantaasiatesse.

Üheks peamiseks eralennukirahva (ekslikuks) eelduseks on arusaam, et arenev maailm annab neile ka tulevikus võimaluse enda ressursse ja mineraalset rikkust madalate hindadega ekspluateerida.  Riisuda jätkuvalt madalate hindadega maavarasid, kasutades selleks odavaid altkäemakse kohalikele kleptokraatidele ning palgates madalate palkadega kohalikke töölisi. Ja kasumid lihtsalt voolavad “igavese kapitali loomuseaduse” toel jätkuvalt eralennukirahva taskuisse.

Karm reaalsus on üha enam sisse murdmas maailmavalitsejate tehnokraatlikesse fantaasiatesse.

Teadlikumad lugejad kinnitavad mulle, et maavarade ammutamise tehnoloogiad on väidetavasti jõudnud juba sellisele tasemele, et ressursid jäävadki odavaks. Ega ma ei püüagi vaielda, et tehnoloogiline areng on alandanud tooraine ekstraheerimise hindu ning loonud ligipääsu üha sügavamatele leiukohtadele. Samas ei kahtle ma jätkuvalt ka selles, et biosfäär, füüsika, keemia ja geopoliitika seavad piirid, millest ei saa mööda hiilida mitte ükski eesrindlik-futuristlik tehnoloogiline edusamm.

Tänases tehnokraatlikus fantaasiamudelis on ainsaks määravaks teguriks see, et elektriautot laetakse “süsinikuvaba” elektriga. Mugavalt jäetakse sellest “võrrandist” välja energia, mis kulub elektriauto enda valmistamiseks, rääkimata teedest jms. Näiteks on auto valmistamiseks vaja metalli, plastikut, klaasi, pooljuhtkiipe, akusid ja muud, mille tootmisel kasutatakse suures koguses diiselmootorite jõudu. Seda on vaja nii kaevandustes kui ka suurtes maaki vedavates transpordivahendites. Samuti on  tootmisprotsessi käigus vaja suurt hulka muid ressursse, näiteks kivisütt, vett, elektrit (millest vaid väike osa on muuseas toodetud tuumajaamades või nn “taastuvallikate” abil).

Biosfäär, füüsika, keemia ja geopoliitika seavad piirid, millest ei saa mööda hiilida mitte ükski eesrindlik-futuristlik tehnoloogiline edusamm.

Tehnokraatlikus fantaasiamudelis on mistahes ressurss planeedil alati kättesaadav kõrgtehnoloogilisele tootmisele. Tegelikus maailmas võivad maagid olla kaugel sillutatud teedest, veeteedest ja süvasadamatest, rääkimata tootmiskompleksist ja naftast, mis on vajalik näiteks kaevanduse käitamiseks.

Kogu kaevanduse teedetaristu tekitab kulusid rajamisel ja hooldusel, samuti miljoneid liitreid diislit, et käitada suurt hulka tehnoloogiat, et ressursse kaevandada. Seejärel transporditakse maak sadu kilomeetreid sadamani, mis on suuteline säärast suurt kogust käitlema – mis ei ole kõik kaugeltki väikeste kuludega ja riskivaba tegevus.

Tehnokraatlikus fantaasiamudelis on mistahes ressurss planeedil alati kättesaadav kõrgtehnoloogilisele tootmisele.

Järgnevas on nimekiri kaheksast potentsiaalsest fundamentaalsest ressursist, mille defitsiiti võime peagi näha. Nimekiri ei ole ammendav, vaid kõigest üks võimalik loetelu päris-maailma piiridest, mis võivad pidurit tõmmata eliidi tehnofantaasia tulevikule.

  1. Ressursid saavad globaalselt otsa, mistõttu pakkumine ei suuda nõudlust rahuldada mõistlike hindade juures. Jah, ressursid ei lõppe kunagi täielikult – ent mis hinnaga on nad tulevikus kättesaadavad?
  2. Eksportivad riigid otsustavad piirata eksporti, et rahuldada enda kasvavat koduturu vajadust. Olgugi ebameeldiv, kuid tegelikult on arengumaadel õigus  “meile mõeldud” naftat, koobalti, liitiumi jt maavarasid ka enda inimeste ja majanduste arendamise eesmärgil kasutada.
  3. “Madalal rippuvad viljad” on juba ammu korjatud ja järgi on jäänud vaid keerulise geograafilise või geopoliitilise asukohaga regioonid. Arenenud riikide ettevõtjad võivad avastada, et äriplaani dividendide osa makstakse AK-47 toru kaudu.
  4. Eksportivad riigid keeravad kinni ekspordi USAsse, et saavutada paremat positsiooni läbirääkimistel. Teil on küll väga tore kõrgeltarenenud mängurite ja kauplejate majandus, kuid kahjuks on meil tarneraskusi koobalti ja muude haruldaste metallidega, peate püüdma oma mängureid ja kauplejaid vahepeal kuidagi õnnelikuna hoida. Küll te lõpuks leiate kuldvõtmekese, mille abil meie poolt pakutavate uute lepingutingimustega toime tulla.
  5. Allesjäänud ressursid on geopoliitiliste rivaalide kontrolli all.
  6. Piisaval hulgal diisli kättesaadavus, et hoida käimas globaalset kaevanduste ja transpordisektorit. Piiravaks teguriks pole mitte toornafta leiukohtade olemasolu, vaid kogu kütusekulu, mida on vaja maakide kaevandamiseks ja transpordiks.
  7. Ressursid on küll kättesaadavad, kuid hinnad pole jõukohased Ameerika majapidamistele, kellel on inflatsiooni tõttu stagneeruv ostujõud.
  8. Olles tüdinud neokolonialistliku kapitalismi ikkest, millega ekspluateeritakse ebaõiglaselt kolmanda maailma ressursse, võtavad sealsed revolutsioonilised valitsused kontrolli kaevandustaristute üle, piirates ühtlasi eksporti ja kruvides toorme hindu üles.

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.