Site icon Makroskoop

Iraan ja Venemaa allkirjastasid panganduskokkuleppe, mis võimaldab Lääne sanktsioonidest mööda hiilida 

Venemaa ja Iraani keskpangad allkirjastasid leppe, mille eesmärk on ühendada riikide pankadevaheline teabevahetus ja ülekandesüsteemid, et hoogustada kaubandustegevust ja lihtsustada kahepoolseid pangatehinguid. 

Iraani keskpanga veebilehe sõnul hakkab 52 Iraani päritolu pangafiliaali ja 4 nimetamata välismaist panka vastavalt leppele kasutama Iraani kohalikku pankadevahelist telekommunikatsioonisüsteemi SEPAM, et ühenduda 106 pangaga, mis kasutavad Venemaa finantsteabe edastussüsteemi SPFS. 

Iraani Shahr Bank ja Venemaa VTB Bank on kaasatud sellega seotud katseprogrammi ning teised laenuandjad liituvad üksteise järel. 

Kokkuleppe allkirjastasid Iraani keskpanga rahvusvaheliste suhete juhi asetäitja Mohsen Karim ning Venemaa keskpanga esindaja Vladislav Gridchin. 

Islamivabariigi keskpankuri Moshen Karimi sõnul kujutab lepe endast suurt läbimurret, mis võimaldab rakendada vastumeetmeid Iraanile ja Venemaale Lääne poolt kehtestatud pangadussanktsioonidele. Iraani ja Venemaa suveräänsetele pankadevahelistele süsteemidele ei ole võimalik piiranguid rakendada ning nende infrastruktuuri üle ei oma Lääne valitsused mingisugust kontrolli. 

Islamivabariigi keskpankuri Moshen Karimi sõnul kujutab lepe endast suurt läbimurret, mis võimaldab rakendada vastumeetmeid Iraanile ja Venemaale Lääne poolt kehtestatud pangadussanktsioonidele.

Leping on esimene punkt panganduskoostöö tegevuskavas, mis allkirjastati möödunud aastal mõlema keskpanga poolt. See loob võimalused Iraani pankade ja Venemaa laenuvõtjate vaheliseks suhtluseks.  

Gridchin väljendas Venemaa huvi tugevdada suhteid Iraani pankadega, märkides, et kokkulepe aitab edendada kahepoolseid kaubandussuhteid, mille oluliseks tunnuseks on asjaolu, et seda ei saa sanktsioneerida. 

SPFS on Venemaa keskpanga poolt arendatud analoog üleilmsele pankadevahelisele finantstelekommunikatsioonisüsteemile SWIFT. Seda on arendatud juba alates 2014. aastast,  mil Ameerika Ühendriikide valitsus ähvardas esimest korda Venemaad SWIFT süsteemist eemaldada.   

SEPAM (Pärsia akronüüm) süsteemi abil viiakse läbi pankadevahelisi tehinguid elektrooniliselt. Süsteemi on väidetavalt võimalik ühendada ka välispankadega. 

Koostöö kahe riigi vahel kogus hoogu eelmisel aastal keset Lääne sanktsioone Moskvale ja Teheranile. 2022. aastal jõudsid Vene ja Iraani esindajad allkirjastada mitmed bilateraalset koostööd edendavad lepped, alates tarnelepingutest Iraani turbiinidele, varuosadele ja õhusõidukite seadmetele ning lõpetades kokkulepetega ehitada ühiseid gaasijuhtmeid.    

2022. aastal jõudsid Vene ja Iraani esindajad allkirjastada mitmed bilateraalset koostööd edendavad lepped, alates tarnelepingutest Iraani turbiinidele, varuosadele ja õhusõidukite seadmetele ning lõpetades kokkulepetega ehitada ühiseid gaasijuhtmeid. 

Selle aasta jaanuaris võõrustas Iraani keskpank  Venemaa saadikuid eesotsas Vladimir Putini nõuniku Igor Yevgenyevichiga. Pooled arutasid võimalikke viise, kuidas arendada edasist koostööd panganduses ja rahaküsimustes. 

Iraani keskpanga juht  Mohammad Reza Farzin väljendas Teherani valmidust luua Venemaaga pangandussidemeid. 

Edasiliikumine 

Farzin märkis, et kokkulepe, mis kahe keskpanga poolt allkirjastati, valgustab teed tulevastele majandussuhetele. Yevgenyevich rõhutas kahepoolsete pangandussidemete loomise olulisust. 

Iraani valuutabörs (The Iran Currency Exchange – ICE) registreeris rubla-riaali valuutapaari 2022. aasta juulis pärast Iraani keskpanga endise juhi Ali Salehabadi külaskäiku Moskvasse. 

Kokkulepe tähendab, et kaks riiki saavad teha tehinguid teineteise vääringutes. Esimene sümboolne tehing tehti 3 miljoni rubla väärtuses (48 000 USD) 19. juulil. 

Samal päeval saabus Teherani ka Vladimir Putin ja kohtus Iraani kõrgeima juhi Seyed Ali Khamenei ning presidendi Ebrahim Raisiga. 

Iraani meedia andmetel vähendaks uus süsteem nõudlust USA dollarile 3 miljardi dollari võrra aastas. Iraani ja Venemaa vaheline kaubandus oli aastal 2021 väärt ligi 4 miljardit dollarit. Moskva ja Teheran loodavad tõsta omavahelise kaubanduse aga 8 miljardile dollarile aastas. 

Iraani meedia andmetel vähendaks uus süsteem nõudlust USA dollarile 3 miljardi dollari võrra aastas.

Mõlema riigi keskpangad on töötanud siseriiklike maksesüsteemide ühendamise kallal aastast 2017. Hiljuti teatati, et Iraani ja Venemaa kaardimaksesüsteemide ühendamine on peagi lõpusirgel. 

Eelmisel suvel valmistas Iraan oma infrastruktuuri ette, et ühineda Vene Mir maksesüsteemiga. Kui Venemaale kehtestati rahvusvahelised sanktsioonid ja eemaldati ta SWIFT süsteemist peale Ukrainasse tungimist 2022. aasta veebruaris, otsustasid kaks osapoolt keskenduda uue piiriüleste maksete süsteemi loomisele, mis konkureeriks SWIFT-iga. 

VTB teenused 

Telekanali RT vahendusel teatas Venemaa suuruselt teine pank VTB uue teenuse käivitamisest, mis lubab nii eraisikutel kui ettevõtetel teha ülekandeid Iraani ning võtta Iraanist vastu laekumisi.  

Vene riigi omanduses olevast VTB pangast, mis langes 2022. aasta veebruarist Lääne sanktsioonide alla, on saanud esimene pank, mis pakub pangateenuseid Iraanile – riigile, mis on koormatud viimase aastakümne kõige karmimate rahvusvaheliste pangandus- ja rahanduspiirangutega.  

Vene riigi omanduses olevast VTB pangast, mis langes 2022. aasta veebruarist Lääne sanktsioonide alla, on saanud esimene pank, mis pakub pangateenuseid Iraanile – riigile, mis on koormatud viimase aastakümne kõige karmimate rahvusvaheliste pangandus- ja rahanduspiirangutega. 

Panga asepresident Denis Valvachyov usub, et selliste tehingute tegemise järele on suur nõudlus ning see käik tugevdab majanduslikku koostööd ning ergutab ka riikide omavahelist turismi. 

Uus teenus võimaldab teostada makseid Venemaa ja Iraani vahel ühe päeva jooksul. VTB plaanib laiendada teenust teistele “heatahtlikele riikidele”, kelle all peetakse silmas riike, kes pole Venemaad sanktsioneerinud. 

Teenusele omavad ligipääsu enam kui kümme endist SRÜ riiki, millele lisanduvad veel üksikud Aasia riigid.   

Kauplemine kodumaistes valuutades  

Venemaa Riigiduuma esimehe Vyacheslav Volodini sõnul kasvas Venemaa ja Iraani vaheline kaubandus eelmine aasta 15%, jõudes 4,6 miljardi dollarini. Volodini sõnul astuvad mõlemad riigid samme, et kasvatada ühiseid kaubandussuhteid, mis on riikidele peale pandud sanktsioonide surve tõttu äärmiselt oluline. Ta kiitis memorandumit, mis äsja allkirjastati ning keskendus Iraani ja Euraasia Majandusühenduse vahelisele vabakaubandusele, märkides, et see viib Venemaa ja Iraani vahelise koostöö uuele tasandile.  

Volodini sõnul peaksid mõlemad riigid keskenduma ühise koostöö efektiivsuse tõstmisele ja seda eelkõige finants- ja pangandussektoris, tõstes sedasi kodumaiste vääringute tähtsust ning kasutades selleks Vene Mir ning Iraani Shetab maksesüsteeme.  

“On tähtis aktiivsemalt arveldada omavääringutes. Selle saavutamiseks on juba palju tehtud – praegu on rubla ja riaali osakaal omavahelistes tehingutes juba üle 60 protsendi. Siseriiklike maksesüsteemide ühendamine on lõpusirgel. See nõrgendab sanktsioonide mõju ning lahendab probleemid, mis takistaksid vastastikku kasuliku koostöö edendamist,” ütles Volodin. 

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Exit mobile version