fbpx
Ühiskond & Kultuur

Internet riigi kontrolli alla: Prantsusmaa kavandab veebibrauserite kaudu internetilehekülgedele ligipääsu keelustamist

Prantsusmaa parlamendi ees seisva eelnõu kohaselt kaalub riik veebibrauseritelt riigiaparaadi poolt keelustatud lehekülgedele ligipääsu keelamise nõudmist.


SREN eelnõuna tuntud algatus on välja töötatud deklaratiivse eesmärgiga piirata netikelmuste, lastepornograafia ja “veebipõhise ahistamise” levikut. Kuigi eelnõu avalikult deklareeritud eesmärgid on mõistuspärased ja tervitatavad, väidavad eelnõu kriitikud, et tegemist on ohtliku pretsedendiga, mis loob olukorra, kus riik omab seninägematut võimu piirata soovimatu informatsiooni levikut elanikkonna seas.

Populaarse netibrauseri Firefox autoriks oleva Mozilla hinnangul on eelnõu düstoopilise maiguga, andes valitsusele võimaluse nupuvajutusega blokeerida inimeste juurdepääsu infole, mis ei ole võimudele meelepärane.

SREN eelnõu näol on tegemist ühega paljudest politseiriiki juurutavatest algatustest, mida Macroni valitsus on hetkel läbi surumas. Seesuguste hulka kuulub ka programm anda politseile ja jõuametkondadele laialdased volitused teostada inimeste telefonidesse sisse tungides massilist jälgimist ilma nende nõusoleku ja teadmiseta.

SREN vastuvõtmise korral oleks veebibrauserid kohustatud automaatselt blokeerima juurdepääsu kõikidele internetilehekülgedele valitsuse “mustas nimekirjas” – tegemist oleks vastavalt võimude suvale pidevalt uuendatavate nimekirjadega. Hetkeseisuga sellist võimalust ei eksisteeri ning veebibrauserid üksnes teavitavad netikasutajaid teatud lehekülgedega kaasnevatest (peamiselt viiruste ja kelmustega seotud) ohtudest, jättes otsuse lehekülge külastada või mitte kasutajale endale.

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.