Site icon Makroskoop

Inimkonna viljakus on langenud katastroofiliselt madalale

Michael Snyder

Kogu arenenud maailmas on sündimuskordajad langenud tunduvalt alla rahvastiku taastetaseme ja sellega kaasnevad kõikjal ulatuslikud probleemid. Vananev elanikkond loodab, et nooremad põlvkonnad hoolitsevad nende vanaduspõlves nende eest, kuid nooremad põlvkonnad ei ole selle ülesande täitmiseks enam kaugeltki piisavalt arvukad.

Juba täna ei ole paljudes valdkondades piisavalt kvalifitseeritud noori töötajaid, et asendada pensionile jäävate vanemate kolleegide pädevusi. Paraku on see aga alles kriisi algus. Nagu ma oma uues raamatus „Kaos“ (Chaos) kirjutasin, võib sündimuse jätkuva vähenemise korral meid eelolevatel aastakümnetel oodata enneolematu globaalne rahvastikukrahh. Suundumus on muutunud tänaseks sedavõrd ilmseks, et isegi peavoolumeedia ei suuda seda enam maha vaikida. Pennsylvania Ülikooli demograafiale spetsialiseerunud majandusteadlane Jesús Fernández-Villaverde ütles väljaandele Wall Street Journal hiljuti antud intervjuus otse välja, et „demograafiline talv on tulemas“:

Viljakus väheneb peaaegu kõikjal maailmas, sh kõigil naiste sissetuleku, harituse ja tööjõus osalemise astmetel, ning see mõjutab tohutult inimeste eluviisi, majanduskasvu ja maailma suurriikide positsiooni. Kõrge sissetulekuga riikides langes sündimus juba 1970ndatel aastatel alla asenduslävendi ja kukkus pandeemia ajal veelgi. Mis on eriti markantne – sündimus langeb isegi arengumaades. India edestas eelmisel aastal Hiinat maailma kõige suurema rahvaarvuga riigina, kuid sealgi sünnib nüüd vähem lapsi, kui on vaja rahvastiku säilitamiseks.

India edestas eelmisel aastal Hiinat maailma kõige suurema rahvaarvuga riigina, kuid sealgi sünnib nüüd vähem lapsi, kui on vaja rahvastiku säilitamiseks.

Pandeemiajärgne lühike beebibuum USA-s on lõppenud. Valitsuse esialgsete andmete kohaselt langes sündimuskordaja eelmisel aastal 1,62-ni, mis on kõigi aegade madalaim näitaja. New Hampshire’i ülikooli vanemdemograaf Kenneth Johnsoni sõnul oleks USA-s sündinud hinnanguliselt 10,6 miljonit last rohkem, kui sündimuskordaja oleks jäänud 2,1 lähedale, mis on vajalik stabiilse rahvastiku säilitamiseks.

Ameeriklaste endi arvukus on juba mõnda aega langenud. Ainus põhjus, miks USA elanikkond tervikuna ei ole kahanenud, on tohutu sisseränne riiki. Kuid kuigi elanikkond ei kahane, on see kiiresti vananenud ja prognooside kohaselt on juba kuue aasta pärast esmakordselt kogu ajaloo jooksul USA-s eakaid rohkem kui lapsi. Lisaks on “Hõbepeade tsunami“ tõttu tööealiste inimeste koormus alates 1960. aastast, mil iga üle 65-aastase kohta oli kuus töötajat, juba kahekordistunud:

Kindlustusmatemaatikud hoiatasid eelmisel aastal, et sotsiaalkindlustuse usaldusfond ammendub 2034. aastaks, kusjuures sotsiaalhoolekande ja tervisekindlustuse kulutused tõusevad prognooside kohaselt 9,1 protsendilt USA SKP-st 11,5 protsendini kõigest 12 aastaga. Ameerika muutuv vanuseprofiil tähendab omakorda, et 2030. aastaks on iga ülalpeetava inimese, sh nii lapsed kui vanurid, kohta vaid 2,75 tööealist inimest.

Probleem ei piirdu ainult USA-ga, sest enamikus arenenud riikides on elanikkond vananemas, sealhulgas Jaapanis, mille rahvastik väheneb eeldatavasti 30% võrra juba 2070. aastaks, mil neli inimest kümnest on üle 65-aastased. Lõuna-Koreas on olukord aga sedavõrd karm, et Oxfordi ülikooli professor David Colemani prognoosi kohaselt sureb praeguste näitajate juures 2750. aastaks kogu riik välja. Ja isegi Hiina elanikkond kahaneb nüüd peaaegu miljoni inimese võrra aastas.

Ainus põhjus, miks USA elanikkond tervikuna ei ole kahanenud, on tohutu sisseränne riiki. Kuid juba kuue aasta pärast esmakordselt kogu ajaloo jooksul on USA-s eakaid rohkem kui lapsi.

Ka Euroopas on sündimus tunduvalt alla taastetaseme:

Kesk-, Ida- ja Lääne-Euroopa riikide prognoositud sündimusmäärad on kõik allpool 2050. ja 2100. aasta hinnangulist ülemaailmset keskmist ning on juba praegu madalamad, kui on vaja rahvastiku kasvu säilitamiseks. Prognooside kohaselt langeb Lääne-Euroopa üldine sündimuskordaja 1,53-lt 2021. aastal 1,44-le 2050. aastal ja 1,37-le 2100. aastal. Kõige madalam sündimuskordaja on selleks ajaks prognooside kohaselt Itaalias, Hispaanias ja Andorras.

Mis seda kõike põhjustab?
Nagu ma olen oma lugejaid juba aastaid hoiatanud, on spermatosoidide arv kogu planeedil langenud katastroofiliselt madalale tasemele. Kui spermatosoidide arv jätkab vähenemist praeguses tempos, siis on enamik mehi lõpuks viljatud. Ka noorte naiste seas on viljatus hirmuäratavalt levinud. Olen kindel, et enamik teist teab paare, kes ei ole vaatamata meeleheitlikule soovile suutnud lapsi saada.

Nagu ma olen oma lugejaid juba aastaid hoiatanud, on spermatosoidide arv kogu planeedil langenud katastroofiliselt madalale tasemele. Kui spermatosoidide arv jätkab vähenemist praeguses tempos, siis on enamik mehi lõpuks viljatud.

Michael Snyder

Samal ajal on meie kultuur kujunenud raevukalt lapse- ja perekonnavastaseks ning selle tulemusel on suured hordid noori otsustanud, et nad ei taha kunagi lapsevanemateks saada. Ja tänu meie meelelahutustööstuse ülemaailmsele levikule ekspordime seda mõtteviisi pidevalt ka ülejäänud maailma.

Kõigest ülalmainitust tulenevalt ei tohiks olukord, mille tunnistajateks me oleme, tulla kellelegi üllatusena. Me lihtsalt lõikame seda, mida oleme külvanud.

Samal ajal on meie kultuur kujunenud raevukalt lapse- ja perekonnavastaseks ning selle tulemusel on suured hordid noori otsustanud, et nad ei taha kunagi lapsevanemateks saada.

Michael Snyder

Meie planeedil elab täna umbes 8 miljardit inimest. Kuid see ei jää sedasi kauaks. Rahvastiku vähenemine on kujunenud juba kogu maailmas üheks keskseks poliitiliseks küsimuseks ning eelseisvatel aastatel sureb sõdades, epideemiates, näljahädades ja looduskatastroofides tohutul hulgal inimesi.

Inimkond on muutunud uskumatult enesekeskseks ning selle tulemusena oleme sisuliselt lakanud hoolimast tulevikust. Kogu inimkonna ajaloo vältel on edukad ühiskonnad alati kõrgelt hinnanud abielu, perekonda ja lapsi. Kuid olles võtnud omaks “uued väärtused” on inimkond röövimas endalt tulevikku, mis meil võiks olla.

Olles võtnud omaks “uued väärtused” on inimkond röövimas endalt tulevikku, mis meil võiks olla.

Michael Snyder

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

SEOTUD LOOD:




Jaga sõpradega:
Exit mobile version