Keskkond & Inimkond

Inimkonna naftatarbimine jõuab tippu 2030. aastal

OPECi prognoosi kohaselt on inimkonna fossiilkütuste kasutamise epohh jõudmas oma lõpu algusesse.

Naftat eksportivaid riike ühendav organisatsioon OPEC tuli välja prognoosiga, mille kohaselt maailma nõudlus nafta järele stabiliseerub 2030ndate teiseks pooleks ja võib selleks ajaks olla hakanud näitama langustrendi. Koroonakriisi püsivast mõjust tingitud muutused majanduses ja tarbijakäitumises hakkavad avaldama pikaajalist mõju ka tootjatele.

OPECi ennustus 2020. aasta World Oil Outlookis sattus samale ajale hulga teiste prognoosidega, milles leiti samuti, et COVID-19 pandeemia võib osutuda nafta nõudluse murdepunktiks.

COVID-19 pandeemia võib osutuda nafta nõudluse murdepunktiks.

Võrreldes 2020. aasta 90,7 miljoni barreliga päevas, kasvab nafta tarbimine 2030. aastaks 107,2 miljoni barrelini päevas, ütles OPEC. See on 1,1 miljoni barreli võrra madalam 2019. aasta ennustusest 2030. aastaks ning 10 miljoni võrra madalam 2007. aasta ennustusest 2030. aasta nõudluse kohta.

Ülemaailmne nõudlus kasvab küllaltki jõudsalt ennustusperioodi esimesel poolel, enne kui teisel poolel nõudluse kasv peatub, kirjutatakse aruandes, mille vaatlusperiood jääb vahemikku 2019-2045.

Tulevikus jääb nõudlus ilmselt allapoole varasemaid ennustusi, tingituna COVID-19-ga seoses kehtestatud piirangute pikemaajalisest mõjust ning nende toimest maailmamajandusele ja tarbijakäitumisele.

Ehkki majanduse taastudes nafta tarbimine mootorikütuse ja tootmisvahendina taastub, tunneb OPEC siiski muret, et oodatavat kasvu võivad mõjutada asjaolud nagu kaugtöö eelistamine ja veebikonverentside pidamine reisimise ja pendelrände asemel, aga ka üldine suurenenud efektiivsus ja elektriautode laialdasem kasutuselevõtt.

Lääneriikide kasvav kliimaaktivistide hulk ja suurenev alternatiivkütuste kasutuselevõtt sundis teravdatud tähelepanu pöörama pikaajalisele nafta nõudlusele juba enne pandeemiat. Prognoose küll korrigeeriti, kuid OPEC ennustas endiselt nõudluse kasvu.

Ka sel aastal nähakse võimalust nõudluse vähenemiseks pärast 2030. aastat, arvestades muutustega nagu elektriautode kiirem kasutuselevõtt, kütuste efektiivsem kasutamine ja ulatuslik äri- ja puhkusereiside vähenemine pärast pandeemiat.

Nimetatud stsenaarium ei põhine ühelgi olulisel tehnoloogilisel läbimurdel, ega kujuta ka täielikku võimalikku nõudluse vähenemist, ütles OPEC.

“Kuna energiasäästlikke meetmeid on võimalik kasutusele võtta veel palju ulatuslikumalt, võib see tulevikus naftanõudluse viia palju madalamale tasemele,” ütles OPEC.

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga