Ühiskond & Kultuur

Iisraeli uuring: Covid-19 läbipõdemine tagab vaktsiinidest parema immuunsuse

Vaktsineerimine Iisraelis

Juhul kui äsja Iisraelis läbi viidud murrangulise uuringu tulemused leiavad kinnitust, omab see pöördelist tähendust ülemaailmsele massvaktsineerimise kampaaniale ning koroonapiirangutele laiemalt.

Iisraeli teadlaste poolt äsja lõpule viidud laiapõhjaline uuring näitab, et COVID-19 läbi põdemisest omandatav loomulik immuunsus tagab inimestele uue koroonaviiruse vastu parema immuunsuse kui Pfizeri poolt toodetud vaktsiin.

Maccabi Tervisekeskuse ja Tel Avivi Ülikooli teadurid võrdlesid 76 000 Iisraeli kodaniku andmeid, kes kuulusid kolme erinevasse gruppi – kahekordselt vaktsineeritud, varemalt nakatunud ent vaktsineerimata ning varemalt nakatunud, kes olid saanud vaid ühe vaktsiinidoosi.

Uurimuse käigus selgus, et COVID-19 läbi põdemata inimesed, kes olid saanud kahekordse vaktsiinidoosi, nakatusid palju tõenäolisemalt koroonaviirusesse kui need, kes olid vaktsineerimata, ent varem COVID-19 läbi põdenud.

Teadusuuringu autorid võtavad oma töö tulemused kokku väitega, et “käesolev uurimus demonstreerib, kuidas (COVID-19) läbi põdemise kaudu saavutatud loomulik immuunsus annab tugevama ning kauem kestva kaitse taasnakatumise ja sümptomaatilise põdemise ning hospitaliseerimise vastu COVID-19 Delta tüve puhul.”

Uurimuse käigus selgus, et COVID-19 läbi põdemata inimesed, kes olid saanud kahekordse vaktsiinidoosi, nakatusid palju tõenäolisemalt koroonaviirusesse kui need, kes olid vaktsineerimata, ent varem COVID-19 läbi põdenud.

Käesoleval hetkel ei ole uurimus veel läbinud peer-review protsessi. Uuringu kriitikud nagu Briti immunoloog Andrew Croxford on viidanud selle potentsiaalsetele kitsaskohtadele, samas kui nakkushaiguste ekspert professor Francois Balloux on uurimust juba iseloomustanud kui “plahvatuslikku tähendust” omavat läbimurret.

Juhul kui Iisraeli uuringu tulemused leiavad kinnitust, on oodata, et selle mõju ülemaailmsele COVIDi poliitikale saab olema murranguline.

Uurimuse mõju oleks piiratud, mis puudutab riskigruppidesse kuuluvate vanemate inimeste vaktsineerimist, küll aga muudaks see veelgi arusaamatuks noorte vaktsineerimise vajaduse. Uuringu käigus välja tulnud tõsiasjad võiksid muuhulgas anda surmahoobi “vaktsiinipasside” poliitikale, muutes mõttetuks vaktsineeritud inimeste eelistamise koroonaviiruse läbi põdenute ees.

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.